Produkty

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o stali zbrojeniowej

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o stali zbrojeniowej

Z pewnością jesteśmy świadomi tego, jak duża jest rola zbrojenia w przypadku betonowych konstrukcji. Czym powinniśmy się kierować, wybierając elementy do jego wykonania? Przedstawiamy poradnik, który nam to ułatwi – sprawdźmy!

Klasa a gatunek stali zbrojeniowej – czym się różnią?

budowa rusztowaniaPrzyglądając się specyfikacji stali zbrojeniowej, zauważymy, że składają się na nią w zasadzie dwa czynniki: klasa oraz gatunek. Co oznaczają? Klasa to nic innego jak trwałość materiału – a dokładniej jej wytrzymałość mechaniczna i plastyczność, czyli maksymalna zdolność do wygięcia oraz powrotu do pierwotnego położenia. Oznacza się ją przy pomocy litery A i rzymskiej cyfry. Dokładny opis różnych klas stali zbrojeniowej znajdziemy w tym artykule.

Pod pojęciem gatunku skrywają się takie właściwości stali zbrojeniowej, jak konkretny stop, z którego została wykonana, stopień uspokojenia czy też informacja o tym, czy można ją spawać, czy też nie. Do jej oznaczania wykorzystuje się ciąg cyfr arabskich i liter – poniżej wyjaśniamy niektóre z nich.

Jak odczytywać gatunki stali zbrojeniowej?

Choć oznaczenia gatunków zbrojenia pozornie wyglądają na chaotyczne, okazuje się, że są to usystematyzowane zapisy, które informują nas o dokładnych właściwościach fizycznych i chemicznych konkretnej stali zbrojeniowej. Przedstawiamy kilka objaśnień symboli, które ułatwią nam ich rozróżnienie:

 Pręt stalowy Fola gładki śr. 6 mm 3 m - X – stal nieuspokojona;

- S – stal przeznaczona na konstrukcje spawane;

- St – stal konstrukcyjna ogólnego przeznaczenia;

- cyfry 0-7 – określają zawartość węgla w konkretnym stopie stali.

Wyróżniamy dokładnie 16 gatunków stali zbrojeniowych – wszystkie z nich spełniają wymaganą normę  PN-B-03264. Dodatkowo istnieją jeszcze 2 inne gatunki stali – RB500W i BST500S – które co prawda jej nie spełniają, jednak otrzymały specjalne certyfikaty dopuszczające do stosowania ich w tej roli.

Pręty zbrojeniowe na sztuki czy tony – które wybrać?

Do naszej dyspozycji są dwa rodzaje stali zbrojeniowej – sprzedawana na sztuki oraz na tony. Czym się różnią? W tym pierwszym przypadku otrzymamy przycięte na wymiar pręty zbrojeniowe – dopasowane do projektu budowlanego i w zasadzie gotowe do montażu. Kupując stal na tony, dostaniemy po prostu „surową” stal, którą będziemy musieli samodzielnie przyciąć tak, aby pasowała do projektu. Warto się wcześniej upewnić, czy mamy potrzebne do tego narzędzia.

Porada eksperta

Kupując stal zbrojeniową na tony, pamiętajmy o tym, że po przycięciu część z niej nie będzie się nadawać do użycia. Warto więc zamówić ją z pewnym zapasem.

Rodzaje zbrojenia – co warto o nich wiedzieć?

stal zbrojeniowaPrzyglądając się naszemu projektowi budowlanemu, zauważymy w nim dwa podstawowe rodzaje zbrojenia:

- zbrojenie nośne – dba o nośność całej konstrukcji, dlatego też nie sposób pominąć go w czasie budowy;

- zbrojenie uzupełniające – jak sama nazwa wskazuje, stanie jedynie dopełnienie i wzmocnienie zbrojenia nośnego.

Zobaczmy, jakie elementy zbrojeniowe znajdziemy w sieci naszych sklepów!

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Co to jest strop teriva?

Co to jest strop teriva?
Strop teriva to coraz bardziej popularny rodzaj stropu, czyli układu konstrukcyjnego, który oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Z...
Czytaj więcej

Beton sprężony – właściwości i zastosowanie

Beton sprężony – właściwości i zastosowanie
Stojąc przed wyzwaniem zbudowania własnego domu, zapewne zależy nam na tym, by wysoka jakość zastosowanych materiałów szła w parze z korzystną ...
Czytaj więcej

Jak wykonać wieniec stropowy

Jak wykonać wieniec stropowy
Wieniec stanowi jeden z niezbędnych elementów konstrukcyjnych budynku. Przypomina belkę wykonaną z betonu, która dodatkowo wzmocniona jest stalowymi p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o stali zbrojeniowej