icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje prętów zbrojeniowych – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Zbrojenie ma ogromne znaczenie dla wszelkich konstrukcji betonowych. Dlatego tak ważne jest to, by starannie wybrać odpowiedni rodzaj zbrojenia do danego projektu. Czym się kierować przy wyborze? Czym różni się klasa od gatunku stali zbrojeniowej? Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu!

rodzaje prętów zbrojeniowych

Klasa a gatunek stali zbrojeniowej – czym się różnią?

Istnieją dwa główne czynniki, które składają się na specyfikację stali zbrojeniowej: klasa i gatunek. Klasa odnosi się do trwałości materiału, a konkretnie do jego wytrzymałości mechanicznej i plastyczności (czyli maksymalnej zdolności do zginania i powrotu do pierwotnego położenia). 

Jest ona oznaczana literą i cyfrą rzymską. Z kolei klasa odnosi się do składu stali, w tym do konkretnego stopu, z którego jest wykonana, stopnia odpuszczania oraz tego, czy może być spawana. W oznaczeniu tym stosuje się ciąg cyfr i liter arabskich. Zarówno klasa, jak i gatunek, są ważnymi czynnikami branymi pod uwagę przy wyborze stali zbrojeniowej. 

Gatunek jednak jest zazwyczaj ważniejszy w przypadku zastosowań konstrukcyjnych, w których wytrzymałość mechaniczna ma kluczowe znaczenie. Klasa jest zazwyczaj ważniejsza w przypadku projektów, w których wymagane jest spawanie, takich jak np.  zbrojenie betonu. Warto więc znać rodzaje stali zbrojeniowej, by mieć rozeznanie w tym, co będzie najlepsze do danego projektu. 

rodzaje prętów zbrojeniowych

Rodzaje prętów zbrojeniowych

Rodzaje prętów zbrojeniowych mają ogromne znaczenie dla Twojego projektu, dlatego warto zdobyć, choć podstawową wiedzę na ten temat, zanim zaczniesz się zastanawiać, gdzie kupić stal zbrojeniową, najpierw dowiedz się, jaka występuje wśród niej różnorodność. Od rodzaju i klasy zależy też cena stali zbrojeniowej, co zawsze warto mieć na uwadze. Aktualne ceny stali zbrojeniowej to temat, który zawsze warto zgłębić, by nie być zaskoczonym, gdy przyjdzie do zakupu. A jakie są rodzaje prętów zbrojeniowych?

A-0

Stal A-0 jest stosowana głównie w zbrojeniach do betonu niskiej jakości. Pełni ona funkcję zbrojenia konstrukcyjnego, zbrojenia rozdzielczego lub strzemion w konstrukcjach betonowych. Ze względu na niską jakość, nie nadaje się ona do budynków, które będą narażone na wstrząsy sejsmiczne lub inne ekstremalne warunki.

A-I

Stal A-I jest lepszym wyborem dla tego typu budynków, ponieważ jest w stanie wytrzymać większe zużycie. Jest również bardziej odporna na spawanie łukowe i zgrzewanie punktowe. Nie jest ona jednak tak wytrzymała, jak stal A-II, dlatego nie jest stosowana jako zbrojenie nośne.

A-II (gatunek St50B)

Stal A-II tego konkretnego gatunku, jest najlepszym wyborem na zbrojenie nośne, ponieważ jest to najmocniejszy rodzaj stali wykorzystywany w budownictwie. Jest ona również odporna na korozję, więc może być stosowana w budynkach narażonych na działanie gazów lub cieczy.

A-II (18G2-b)

Stal A-II (18G2-b) jest elementem konstrukcyjnym budynków, który podlega wielokrotnie zmieniającym się i dynamicznym obciążeniom. Jest ona odporna na działanie podwyższonych temperatur, gazów i cieczy, w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

A-II (20G2Y-b)

Stal A-II (20G2Y-b) jest przeznaczona na zbrojenie nośne i jest również stosowana w konstrukcjach pracujących pod wielokrotnie zmieniającymi się obciążeniami.

A-III (34G S)

Stal A-III (34G S) jest najbardziej popularną klasą, stosowaną do zbrojenia elementów konstrukcyjnych. Stosuje się ją również w budynkach pracujących pod zmiennymi obciążeniami i w podwyższonych temperaturach.

A-III (20G2VY-b)

Stal A-III (20G2VY-b) jest stosowana jako zbrojenie podłużne i jest używana w zginanych elementach żelbetowych o stopniu zbrojenia większym niż 20%.

rodzaje prętów zbrojeniowych

Jak odczytywać gatunki stali zbrojeniowej?

Chociaż na pierwszy rzut oka oznaczenia gatunków stali zbrojeniowej wydają się chaotyczne, okazuje się, że są to usystematyzowane zapisy, które informują nas o dokładnych właściwościach fizycznych i chemicznych danej stali zbrojeniowej. Oto kilka wyjaśnień symboli, które pomogą nam w ich rozróżnianiu:

  • Fola pręt stalowy gładki śr. 6 mm 3 m – X – stal niesprężona,

  • S – stal przeznaczona do konstrukcji spawanych,

  • St – stal konstrukcyjna ogólnego przeznaczenia,

  • Cyfry 0-7 – oznaczają zawartość węgla w danym stopie stali.

Możemy wyróżnić dokładnie 16 gatunków stali zbrojeniowej – wszystkie spełniają wymaganą normę PN-B-03264. Dodatkowo istnieją jeszcze 2 inne gatunki stali – RB500W i BST500S – które, mimo że nie spełniają wymagań normy, zyskują przychylne opinie ekspertów. Główna różnica pomiędzy tymi dwoma gatunkami polega na obecności lub braku obecności specjalnego kodu w ich oznaczeniu. 

Kod "W” w oznaczeniu RB500W świadczy o tym, że gatunek ten może być stosowany tam, gdzie wymagana jest wyższa spawalność (np. w konstrukcjach morskich). Kod "S” w oznaczeniu BST500S wskazuje na nieco niższą granicę plastyczności niż w przypadku RB bez tego oznaczenia.

Pręty zbrojeniowe na sztuki czy tony – które wybrać?

Jeśli chodzi o stal zbrojeniową, można ją kupić albo na sztuki, albo na tony. Jaka jest więc różnica? Jeśli kupujesz ją na sztuki, otrzymasz pręt zbrojeniowy, który został już przycięty do odpowiedniego rozmiaru i jest w zasadzie gotowy do montażu. Z drugiej strony, jeśli kupujesz surową stal na tony, będziesz musiał sam ją przyciąć np. pilarką tarczową, aby pasowała do Twojego projektu. Przed podjęciem decyzji należy zastanowić się, czy posiadamy narzędzia niezbędne do cięcia surowej stali. Jeśli nie, najlepszym rozwiązaniem może być zakup na sztuki.