Produkty

Siatka zbrojeniowa na wylewce – jaka jest jej funkcja?

Siatka zbrojeniowa na wylewce – jaka jest jej funkcja?

Z siatki zbrojeniowej możemy skorzystać, wykonując wylewkę w pomieszczeniu. W ten sposób poprawimy jej wytrzymałość i sprawimy, że stanie się mniej podatna na wykruszanie. Co jeszcze zyskamy, decydując się na wzmocnienie posadzki zbrojeniem?

Zbrojenie posadzki – dlaczego jest potrzebne?

Co możemy zyskać dzięki zastosowaniu siatki zbrojeniowej podczas wykonywania wylewki betonowej? Oto najważniejsze korzyści:

- zminimalizowane grubości wylewki;

siatka zbrojeniowa ulozenie- zbrojenie wylewki zapobiega skurczowi betonu w fazie utwardzania;

- zwiększenie wytrzymałości mechanicznej wylewki;

- rozproszenie naprężeń i sił wewnętrznych w materiale – zapobiegnie to powstawaniu rys i pęknięć;

- poprawa właściwości termicznych posadzki;

- większa odporność na obciążenie.

Na jakieś wylewce wykonanie zbrojenia jest konieczne?

Zbrojenie posadzki jest wskazane w przypadku cieńszej wylewki, czyli takiej, której grubość nie przekracza 3,5-4 cm. Siatkę zbrojeniową warto zastosować również w sytuacji, gdy chcemy wykończyć posadzkę płytkami. W przeciwnym razie po pewnym czasie zobaczymy na nich pęknięcia spowodowane pracą podłoża. Efekt? Konieczność zrywania i wymiany niemalże nowej okładziny. Podobnie wygląda sytuacja z podłogami narażonymi na duże obciążenie – np. w garażach lub na schodach. Siatka zmniejszy obciążenie, zapobiegając tym samym zbyt szybkiemu zużyciu betonu.

Porada eksperta

Nie wszystkie wylewki muszą być zbrojone. Nie wymagają tego podkłady anhydrytowe oraz te wykonane z gotowych zapraw z rozproszonymi włóknami, które funkcjonują jako alternatywa dla zbrojenia.

podloze pod siatkeWybieramy siatkę zbrojeniową do wylewki

Dwa główne kryteria wyboru siatki zbrojeniowej powinny stanowić średnica prętów i wielkość oczek. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu siatki o oczkach 10 x 10 cm lub 15 x 15 cm, które wyprodukowano z pręta o średnicy równej od 3 do 4 mm. Możesz również spotkać się z produktami wykonanymi z grubszego pręta – od 4,5 mm i więcej, choć należą one do rzadkości.

Wybierając siatkę, zwróć także uwagę na jakość jej wykonania i obszar zastosowania zalecany przez producenta. Nie ulega wątpliwości, że posadzka w garażu jest narażona na większe obciążenie niż ta znajdująca się w pomieszczeniach użytkowych. Dlatego też zwykła siatka przeznaczona do zbrojenia wylewki we wnętrzach może się nie sprawdzić w bardziej wymagających warunkach.

siatka zbrojeniowaZbrojenie wylewki – jak je przeprowadzić?

Wykonując wylewkę wzmocnioną siatką zbrojeniową, pamiętaj koniecznie o zachowaniu właściwej kolejności. Jeśli podłoga znajduje się na gruncie, pierwszą warstwę powinna stanowić płyta betonowa oraz izolacja – dopiero później możesz zastosować siatkę. Zbrojenie należy układać na specjalnych listwach dystansowych, których grubość powinna być równa lub zbliżona do grubości połowy samego podkładu. Dzięki temu siatka będzie zatopiona idealnie w jego połowie. Ostatni krok to wykonanie wylewki zgodniej z wcześniejszym planem – jej wysokość możesz oznaczyć na podłożu listwami kierunkowymi.

Data publikacji: 22.03.2018
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Co to jest strop teriva?

Co to jest strop teriva?
Strop teriva to coraz bardziej popularny rodzaj stropu, czyli układu konstrukcyjnego, który oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Z...
Czytaj więcej

Beton sprężony – właściwości i zastosowanie

Beton sprężony – właściwości i zastosowanie
Stojąc przed wyzwaniem zbudowania własnego domu, zapewne zależy nam na tym, by wysoka jakość zastosowanych materiałów szła w parze z korzystną ...
Czytaj więcej

Dlaczego warto stawiać fundamenty z keramzytobetonu?

Dlaczego warto stawiać fundamenty z keramzytobetonu?
Już na pierwszym etapie budowy domu szukamy wszelkich oszczędności. Chcemy, żeby było stosunkowo tanio, a zarazem dobrze. Takich rozwiązań jest nieste...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Siatka zbrojeniowa na wylewce – jaka jest jej funkcja?