icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Siatka zbrojeniowa na wylewce – jaka jest jej funkcja?

Z siatki zbrojeniowej możemy skorzystać, wykonując wylewkę w pomieszczeniu. W ten sposób poprawimy jej wytrzymałość i sprawimy, że stanie się mniej podatna na wykruszanie. Co jeszcze zyskamy, decydując się na wzmocnienie posadzki zbrojeniem?

Zbrojenie posadzki – dlaczego jest potrzebne?

Co możemy zyskać dzięki zastosowaniu siatki zbrojeniowej podczas wykonywania wylewki betonowej? Oto najważniejsze korzyści:

- zminimalizowane grubości wylewki;

- zbrojenie wylewki zapobiega skurczowi betonu w fazie utwardzania;

- zwiększenie wytrzymałości mechanicznej wylewki;

- rozproszenie naprężeń i sił wewnętrznych w materiale – zapobiegnie to powstawaniu rys i pęknięć;

- poprawa właściwości termicznych posadzki;

- większa odporność na obciążenie.

siatka zbrojeniowa ulozenie

Na jakieś wylewce wykonanie zbrojenia jest konieczne?

Zbrojenie posadzki jest wskazane w przypadku cieńszej wylewki, czyli takiej, której grubość nie przekracza 3,5-4 cm. Siatkę zbrojeniową warto zastosować również w sytuacji, gdy chcemy wykończyć posadzkę płytkami. W przeciwnym razie po pewnym czasie zobaczymy na nich pęknięcia spowodowane pracą podłoża. Efekt? Konieczność zrywania i wymiany niemalże nowej okładziny. Podobnie wygląda sytuacja z podłogami narażonymi na duże obciążenie – np. w garażach lub na schodach. Siatka zmniejszy obciążenie, zapobiegając tym samym zbyt szybkiemu zużyciu betonu.

Porada eksperta

Nie wszystkie wylewki muszą być zbrojone. Nie wymagają tego podkłady anhydrytowe oraz te wykonane z gotowych zapraw z rozproszonymi włóknami, które funkcjonują jako alternatywa dla zbrojenia.

podloze pod siatke

Wybieramy siatkę zbrojeniową do wylewki

Dwa główne kryteria wyboru siatki zbrojeniowej powinny stanowić średnica prętów i wielkość oczek. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu siatki o oczkach 10 x 10 cm lub 15 x 15 cm, które wyprodukowano z pręta o średnicy równej od 3 do 4 mm. Możesz również spotkać się z produktami wykonanymi z grubszego pręta – od 4,5 mm i więcej, choć należą one do rzadkości.

Wybierając siatkę, zwróć także uwagę na jakość jej wykonania i obszar zastosowania zalecany przez producenta. Nie ulega wątpliwości, że posadzka w garażu jest narażona na większe obciążenie niż ta znajdująca się w pomieszczeniach użytkowych. Dlatego też zwykła siatka przeznaczona do zbrojenia wylewki we wnętrzach może się nie sprawdzić w bardziej wymagających warunkach.

siatka zbrojeniowa

Zbrojenie wylewki – jak je przeprowadzić?

Wykonując wylewkę wzmocnioną siatką zbrojeniową, pamiętaj koniecznie o zachowaniu właściwej kolejności. Jeśli podłoga znajduje się na gruncie, pierwszą warstwę powinna stanowić płyta betonowa oraz izolacja – dopiero później możesz zastosować siatkę. Zbrojenie należy układać na specjalnych listwach dystansowych, których grubość powinna być równa lub zbliżona do grubości połowy samego podkładu. Dzięki temu siatka będzie zatopiona idealnie w jego połowie. Ostatni krok to wykonanie wylewki zgodniej z wcześniejszym planem – jej wysokość możesz oznaczyć na podłożu listwami kierunkowymi.

Data publikacji: 22.03.2018