Jak naprawić baterię z mieszaczem?

Wbrew obiegowym opiniom baterie z mieszaczem można bez obaw rozbierać, co umożliwia ich naprawę. Każdy z nas może spotkać się z problemem cieknącego kranu lub awarią elementów odpowiedzialnych za mieszanie wody. Nie musi od razu oznaczać to wymiany całej baterii, ponieważ niektóre prace możemy wykonać sami. Większość z nich nie jest skomplikowana, a pomoże nam to oszczędzić niepotrzebnych wydatków.

Bateria z mieszaczem to – najprościej mówiąc – bateria, która wyposażona jest w uchwyt, którego położenie reguluje temperaturę wody. Mieszacz wykonany jest z dwóch płytek, które odpowiedzialne są za jej przepływ. Dzięki niemu baterie nie muszą być wyposażone w dwa kurki, z których jeden odpowiadał za przepływ ciepłej wody, a drugi zimnej, co jest znacznym udogodnieniem w codziennym życiu. Baterie czasami jednak ulegają awarii, dlatego poniżej znajdziecie kilka wskazówek, jak wykonać naprawę.

Krok pierwszy – odcinamy dopływ wody

Przed przystąpieniem do pracy musimy najpierw zakręcić centralny zawór w naszym mieszkaniu, dzięki czemu odetniemy dopływ wody do baterii. Następnie trzeba spuścić jej resztę, która pozostała jeszcze w rurach. Wystarczy, że zostawimy odkręcony kran i odczekamy, aż cała woda wypłynie.

Krok drugi – rozmontowujemy baterię

Najczęściej pod uchwytem baterii znajduje się niebiesko-czerwona zaślepka, pod którą jest niewielka śruba. Zaślepkę należy podważyć płaskim śrubokrętem lub innym narzędziem, a następnie odkręcić znajdującą się pod nią śrubę. W zależności od producenta będziemy do tego potrzebowali zwykłego śrubokręta lub klucza imbusowego.

Śruba blokuje dźwignię, dlatego po jej odkręceniu możliwe stanie się zdemontowanie uchwytu z trzpienia głowicy. Następnie odkręcamy półkolistą kopułkę, która się nam ukaże. Powinno być możliwe odkręcenie jej ręką, ale jeżeli z jakichś powodów nie jest to możliwe, powinniśmy użyć klucza hydraulicznego. Musimy być bardzo ostrożni, ponieważ kopułka najczęściej wykonana jest z delikatnego tworzywa. Dla zabezpieczenia możemy owinąć ją kawałkiem szmatki lub skórzanego paska, a następnie na nim zacisnąć klucz.

Gdy uda nam się zdemontować kopułkę, musimy odkręcić mosiężną nakrętkę, która się pod nią znajduje. Odpowiedzialna jest za dociskanie mieszacza do gniazda w korpusie. Bardzo ważnym jest zapamiętanie jego położenia, dlatego w tym celu możemy zrobić zdjęcie lub szkic.

bateria z mieszaczem

Krok trzeci – usuwamy przyczynę awarii

Jeżeli problemem było wadliwe funkcjonowanie mieszacza, głowicę musimy wymienić na nową. Przy okazji możemy również sprawdzić stan sitka i w razie konieczności możemy je oczyścić. Przyjrzyjmy się również, czy perlator nie jest zapchany różnego rodzaju nieczystościami. Znajduje się na końcu wylewki, a gdy jest zanieczyszczany, może sprawić, że strumień wody będzie słaby. Kamień, który się na nim osadził, usuniemy m.in. przy pomocy octu.

Jeżeli przyczyną awarii jest pęknięta uszczelka, również wymieniamy ją na nową. Powinna być takich samych rozmiarów, jak jej poprzedniczka. W przeciwnym razie kran może być nieszczelny.

Woda może również wyciekać pomiędzy korpusem baterii w wylewką. Baterię zdejmujemy ze zlewu i odkręcamy pierścień, który znajduje się pod nią. Pierścienie wymieniamy na nowe, ale przed ich montażem smarujemy je jeszcze smarem do armatury wodociągowej. Całość należy ułożyć równo, a następnie wszystko dokładnie dokręcić.

Krok czwarty – przywrócenie pracy baterii

Ostatnim etapem jest ponowne złożenie baterii. Wszystkie kroki należy wykonać w kolejności odwrotnej od tej, gdy baterię rozmontowujemy. Następnie odkręcamy zawór i delikatnie puszczamy wodę. Początkowo mogą pojawiać się w strumieniu pęcherzyki powietrza, ale po chwili powinny zniknąć.

bateria umywalkowa