Strona główna

Strzałka w prawo

Narzędzia i sprzęt

Strzałka w prawo

Narzędzia ręczne

Strzałka w prawo

Wkrętaki

Strzałka w prawo

Wkrętaki płaskie

Strzałka w prawo

Wkrętaki płaskie

Wkrętaki płaskie to narzędzia ręczne, które służą do dokręcania lub odkręcania śrub, wkrętów i innych elementów montażowych. Są one wyposażone w płaską końcówkę, która pozwala na precyzyjne wykonanie prac w miejscach trudnodostępnych, takich jak wąskie szczeliny lub zagłębienia w elementach metalowych lub drewnianych.

Filtry

Wkrętaki płaskie

Wkrętaki płaskie to narzędzia ręczne, które służą do dokręcania lub odkręcania śrub, wkrętów i innych elementów montażowych. Są one wyposażone w płaską końcówkę, która pozwala na precyzyjne wykonanie prac w miejscach trudnodostępnych, takich jak wąskie szczeliny lub zagłębienia w elementach metalowych lub drewnianych.

32 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Wkrętaki

Wyświetlanie 24 z 32 produktów

Załaduj więcej

Do czego służy śrubokręt płaski?

Narzędzia ręczne przydają się nie tylko w specjalistycznych zakładach i garażach, ale stanowią wyposażenie każdego domu. Podstawowe śrubokręty umożliwiają samodzielny montaż oraz demontaż różnorodnych elementów, a także naprawę usterek. Żeby było to możliwe, niezbędne jest użycie odpowiedniego rodzaju wkrętaka, dobranego do rodzaju nacięcia, jakie ma obsługiwać. Wkrętak płaski ze względu na swoje szerokie zastosowanie stanowi zaś jedno z najpotrzebniejszych narzędzi.

Śrubokręt płaski – uniwersalne narzędzie, za pomocą którego odkręcisz wiele śrub

Śrubokręt płaski to potoczna nazwa wkrętaka wyposażonego w płaską końcówkę, która jest zbieżnie zeszlifowana z dwóch stron. Służy on do wkręcania i wykręcania elementów z płaskimi gniazdami (m.in. śrub, wkrętów i zacisków). Poziome wycięcie było pierwszym, znanym typem napędu śrubowego. Jego popularność wynika też z prostoty wykonania oraz łatwości użytkowania. 

Wkręty miały dawniej niemal wyłącznie płaskie końcówki, które różniły się od siebie tylko grubością i szerokością. Płaski śrubokręt był wtedy niezbędnym narzędziem każdego majsterkowicza. Mimo że obecnie stosuje się znacznie większą liczbę nacięć, to wkrętak płaski wciąż nie traci na popularności.

Wkrętak płaski: dopasuj go do rozmiaru śruby

Wkrętaki płaskie występują w różnych rozmiarach. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne dopasowanie narzędzia do wkręta lub śruby. Szerokość końcówki roboczej może wynosić zaledwie 0,6 mm (płaski śrubokręt zegarmistrzowski). Modele przeznaczone do większych śrub są szerokie nawet na 13–14 mm. Taki wkrętak płaski szeroki będzie pasować do śrub w rozmiarze 18–24.

Śrubokręty różnią się od siebie nie tylko szerokością, ale też grubością, dzięki czemu bez problemu dostosujesz ich wielkość do parametrów wkrętów. Spore znaczenie ma również materiał, z którego wykonana jest końcówka. Musi być wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Surowce, z których może być wykonany śrubokręt płaski to przede wszystkim wysokiej jakości stal hartowana, m.in. chromowo-molbidenowa, chromowo-wanadowa lub chromowo-wanadowo-molbidenowa.

Współczesne śrubokręty są często wyposażone w ciekawe rozwiązania, które jeszcze bardziej ułatwiają majsterkowanie. Jednym z nich jest śrubokręt płaski magnetyczny ułatwiający utrzymanie wkręta w pionowej pozycji. Namagnesowana końcówka pomoże też zlokalizować zagubione śrubki oraz inne niewielkie, metalowe elementy. Przydatnym narzędziem będzie także śrubokręt płaski z wycięciem w rękojeści. Wystarczy zawiesić go na haczyku, żeby utrzymać w swoim warsztacie porządek.

Płaski śrubokręt do standardowych i precyzyjnych prac

Płaski śrubokręt może mieć różne zastosowanie, co determinuje jego kształt i wielkość. Zdecydowana większość takich śrubokrętów to wkrętaki płaskie standardowe. Stosuje się je przy różnych typach montażu i naprawy. Nie mają żadnych dodatkowych parametrów, dlatego przydają się w użytku domowym. Do takiej kategorii zalicza się m.in. wkrętak płaski szeroki.

Do zadań specjalnych przydaje się też wkrętak płaski do podbijania. Jest to rodzaj śrubokręta, który nie tylko dokręca wkręty, ale pełni również funkcję dłuta. Narzędzie wyróżnia się wzmocnioną konstrukcją: grot przechodzi przez całą długość rękojeści. Dzięki metalowemu kapslowi umieszczonemu na końcu trzonka w śrubokręt można uderzać młotkiem.

Prace wymagające dużego wyczucia i maksymalnej dokładności wymagają użycia innego rodzaju narzędzi. Służy do tego śrubokręt płaski precyzyjny wyróżniający się odpowiednio niewielkim rozmiarem (końcówki i trzonka). Wkrętak często jest też wyposażony w magnetyczną, obrotową końcówkę. Śrubokręty zaliczane do tej kategorii szybko dokręcają najmniejsze śrubki bez konieczności użycia dużej siły. Są niezbędne przy pracach zegarmistrzowskich i modelarskich oraz podczas montażu sprzętów elektronicznych.

Wkrętaki płaskie izolowane do prac elektrotechnicznych

Śrubokręt płaski może być wykorzystany do prac z siecią elektryczną. Należy jednak wybrać specjalistyczne wkrętaki elektrotechniczne. Wykorzystuje się je do prac, w trakcie których istnieje ryzyko kontaktu z napięciem elektrycznym. Bezpieczeństwo gwarantuje tu specjalna izolacja, dzięki której można używać wkrętaka w obwodzie pod wysokim napięciem.

Wkrętak płaski dla elektryków najczęściej jest wykonany z trwałej, odpornej na zużycie stali (np. chromowo-molbidenowej). Narzędzia są zaizolowane, a trzonek wykonany z komfortowych, antypoślizgowych surowców (jak elastomer termpolastyczny). Takie śrubokręty również są dostępne w różnych rozmiarach, co ułatwia ich dopasowanie do rodzaju montażu.

Wybierając wkrętak płaski do prac elektrycznych, trzeba zwrócić uwagę na jego oznaczenie. Jeśli znajdzie się na nim symbol VDA, oznacza to, że może być stosowany pod napięciem. Profesjonalne śrubokręty umożliwiają pracę przy instalacji o napięciu do 1000 V. Dobrym rozwiązaniem jest też elektrotechniczny śrubokręt płaski z wycięciem, który wygodnie powiesisz w swoim kąciku na narzędzia.

Ergonomiczna rękojeść: śrubokręt płaski musi być wygodny

Śrubokręt płaski wymaga użycia dużej siły do dokręcenia śruby. Dlatego spore znaczenie przy jego wyborze powinna mieć rękojeść. Im lepsza jest jej jakość, tym mniejsze ryzyko wyślizgnięcia się wkrętaka ze śruby.

Większość producentów oferuje przede wszystkim wkrętaki z rękojeściami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Takie uchwyty przenoszą wysoki moment obrotowy i są odporne na uszkodzenia. Niektóre modele są wielowarstwowe oraz składają się z różnych tworzyw, co pomaga w wykorzystaniu większej siły. Najczęściej są dodatkowo powleczone gumą, która zmniejsza ryzyko powstania otarć dłoni.

Na komfort użytkowania wpływa także kształt trzonka. Musi być dobrze dopasowany do dłoni – poprawi w ten sposób efektywność pracy i zabezpieczy przed odciskami. Popularne kształty tego elementu wkrętaka to klasyczny kanciasty oraz odwzorowujący odcisk ręki. Nie bez znaczenia będzie również jego wielkość. Mały wkrętak powinien mieć niewielki trzonek. Masywniejszy śrubokręt płaski z wycięciem jest wygodny, o ile ma rękojeść w większym rozmiarze.

To, który płaski wkrętak warto wybrać, zależy od potrzeb i rodzaju wykonywanych prac. Na takim narzędziu nie warto jednak oszczędzać. Dobry śrubokręt płaski będzie służyć przez wiele lat, pomagając w naprawie codziennych usterek.