Wybieramy baterię umywalkową

To jedna z najczęściej używanych baterii w domu, dlatego warto zadbać, aby była nie tylko ładna i trwała, ale też pomagała nam oszczędzać wodę.

Większość oferowanych na rynku baterii umywalkowych ma na końcu wylewki zamontowany perlator. Jest to metalowe lub plastikowe sitko, które napowietrza wypływającą wodę. Dzięki temu zużywamy jej znacznie mniej. Wiele baterii umywalkowych wyposażonych jest w automatyczny korek.
Biorąc pod uwagę sposób montażu do wyboru mamy baterie:
▪ stojące (inaczej sztorcowe) – są najpopularniejsze,
▪ ścienne – wśród nich najnowszym trendem są modele podtynkowe.

W użytkowaniu najwygodniejsza jest bateria jednouchwytowa. Temperaturę wody i wielkość strumienia ustawia się szybko i bez kłopotu za pomocą dźwigni (uchwytu). W niektórych modelach działa ono dwustopniowo – pierwszy stopień pozwala nam uzyskać jedynie połowę wypływu wody. Aby uzyskać większy pobór wody trzeba pokonać wyraźnie wyczuwalny opór. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy znacznie zredukować zużycie wody.

Bateria umywalkowa

Część baterii na dźwigni ma umieszczony przycisk (potocznie określa się go też ekoprzyciskim), który blokuje temperaturę i wypływ wody na z góry określonym poziomie.
Wielu zwolenników ma bateria elektroniczna, nazywana też bezdotykową. Aby zaczęła działać wystarczy podsunąć pod nią ręce, gdy je zabierzemy woda przestanie płynąć (umożliwia to fotokomórka, w którą jest wyposażona).  Poza tym nie trzeba w nie za każdym razem, gdy chcemy z niej skorzystać, regulować temperatury wody oraz wielkości strumienia. Utrzymuje bowiem ustawione - na przykład podczas montażu – parametry, przez cały czas na niezmienionym poziomie. Dzięki temu możemy bardzo ograniczyć zużycie wody. Poza tym nie ma obawy, że dzieci czy też osoby starsze poparzą się podczas mycia.
Jest to jednak dość droga bateria. Ponadto musi być zasilana bateriami (takimi jak w aparacie fotograficznym) lub za pomocą transformatora podłączonego do elektrycznego gniazdka.

W łazienkach w stylu retro chętnie instaluje się baterie dwuuchwytowe. Ich stylistykę, na przykład dzięki odpowiednim wykończeniem kurków, łatwo dopasować się do wystroju wnętrza. Niestety baterie te zużywają dużo wody.
W sprzedaży najwięcej jest umywalkowych baterii chromowanych. Ale są białe, czarne i w kolorze złota.

Wybieramy baterię umywalkową