Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak dobrać baterię do umywalki? Najlepsze baterie łazienkowe

Kluczową kwestią podczas wyboru baterii łazienkowej, jest jej idealne dopasowanie do zakupionej wcześniej umywalki. Ważne są także jakość, trwałość oraz wygląd sprzętu. Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę, szukając baterii do umywalki?

Instalacja armatury łazienkowej to jedna z ostatnich czynności, związanych z remontem tego pomieszczenia. Niech jednak kolejność wykonywania prac, nie opóźnia podjęcia przez Ciebie decyzji, o wyborze baterii do umywalki. To zbyt ważny element wyposażenia, by jego dobór pozostawiać na ostatnią chwilę. Dlaczego to tak istotne?

Możesz kupić najlepsze baterie łazienkowe, ale jeśli będą źle dobrane, przysporzą Ci wielu kłopotów. Jakich?

  • Nieodpowiednia długość i kształt wylewki przełoży się na utrudnione użytkowanie umywalki.

  • Zły dobór baterii pod kątem estetycznym, zaburzy cały styl i aranżację pomieszczenia.

  • Z kolei słabej jakości krany szybko stają się nieszczelne, zaczną przeciekać i niszczyć łazienkę, a nieplanowany wypływ wody, zdecydowanie zwiększy Twoje rachunki.

Prawdopodobieństwo wystąpienia tych kłopotliwych sytuacji potęguje brak czasu. Pozostawianie zakupu armatury na ostatnią chwilę wiąże się z ryzykiem, że wybrany model kranu będzie niedostępny. Z kolei kupując armaturę pod presją tykającego zegarka, łatwo zapomnieć o kontroli wymiarów czy sprawdzeniu jakości sprzętu, a w efekcie wrócić do domu z nieodpowiednią baterią.

dobre baterie łazienkowedobre baterie łazienkowedobre baterie łazienkowedobre baterie łazienkowe

Bez względu na to, czy urządzasz łazienkę od podstaw, czy jedynie ją odświeżasz, pamiętaj, że dobre baterie łazienkowe muszą być wytrzymałe, funkcjonalne i pasować do aranżacji całego pomieszczenia. Sprawdź też, czy zastosowano w nich systemy umożliwiające redukcję zużycia wody.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jak dobrać baterię do umywalki, by był to udany zakup?

Jakie baterie do łazienki?

Podczas wyboru idealnej baterii do łazienki, musisz zwrócić uwagę na wiele czynników. Jednak ten wysiłek Ci się opłaci, bo w efekcie stworzysz sobie wygodne, atrakcyjne i spójne miejsce, przeznaczone na codzienną toaletę. Jakie baterie do łazienki będą najlepsze?

Dobre baterie łazienkowe charakteryzuje wysoka jakość materiału. Cena sprzętu bardzo często uzależniona jest od tworzywa, z którego powstała bateria, co przekłada się z kolei na wytrzymałość produktu. By długo cieszyć się wybraną armaturą, lepiej nie oszczędzaj na tym aspekcie. Sprzęty odznaczające się słabszą jakością materiału, szybciej się niszczą i tracą walory estetyczne oraz bywają nieszczelne. W efekcie oszczędność kilku lub kilkudziesięciu złotych może przełożyć się na konieczność poniesienia o wiele wyższych kosztów związanych z pokryciem strat, powstałych w wyniku niespodziewanego wyeksploatowania się baterii łazienkowej.

Z kwestią jakości materiału bardzo mocno związana jest także jego trwałość. To kolejny ważny czynnik, który charakteryzuje dobre baterie łazienkowe. Mówi się, że przedmiot jest tak trwały, jak jego najsłabsze ogniwo. A wbrew pozorom, elementów w baterii do umywalki, jest całkiem dużo.

W skład sprzętu wchodzi m.in.:

  • wylewka – z której wypływa ciecz,

  • uchwyty – kurki do uruchamiania strumienia,

  • głowica do baterii – która pozwala na ustawienie natężenia i temperatury wody,

  • perlator – zwiększa napowietrzenie wody,

  • mieszacz – łączy ciepłą i zimną ciecz, w celu uzyskania optymalnej temperatury,

  • uszczelki.

Każdy z tych elementów, w zależności od sposobu eksploatacji, może ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu. Co ważne, wymianie często podlega jedynie wadliwa część, a nie cała bateria. Niemniej jednak jakość wykonania tych elementów, zdecydowanie przekłada się na ich żywotność.

Ważnym aspektem, podczas wyboru baterii łazienkowej, jest jej wygląd. Mimo że na zakupach nie warto kierować się wyłącznie designem kranu, to aspekt dekoracyjny ma tutaj duże znaczenie – armatura powinna współgrać z całą aranżacją łazienki. Ważne też, by leżała w Twoim guście.

Czym się kierować, wybierając baterię z uwagi na jej wygląd? Najważniejsze jest, byś dopasował ją i do umywalki, i do stylu, w którym zostało urządzone wnętrze. A jest w czym wybierać, bo poszczególne modele różnią się kształtem, kolorem czy rodzajem kranów. Te jednouchwytowe są najbardziej praktyczne i przy ich użyciu łatwo „wyszukasz” najlepszą dla siebie temperaturę. Z kolei te dwukurkowe sprawdzą się w charakterystycznych aranżacjach, na przykład retro.

Porada eksperta:

Podczas poszukiwań armatury do łazienki zwróć też uwagę na sposób mocowania baterii, jej wykończenie, a także funkcje dodatkowe (jak na przykład termostat). Dobrym kryterium wyboru jest także łatwość konserwacji i czyszczenia sprzętu.

Temat wody z kranu, ściśle wiąże się z troską o środowisko i ekologicznym stylem życia, szczególnie z nadmiernym zużyciem tej życiodajnej cieczy. Proste metody prowadzą do oszczędności na dużą skalę. A jest co kontrolować – wyliczono, że jeden Europejczyk zużywa dziennie nieco ponad 140 litrów wody. Co ciekawe, oszczędzać możesz bez większych wyrzeczeń. Wszystko za sprawą innowacyjnych rozwiązań, stosowanych m.in. w nowoczesnych bateriach łazienkowych. O czym mowa?

Jeśli bliska jest Ci troska o środowisko, poszukaj baterii łazienkowej wyposażonej w perlator (napowietrzacz). Zapewnia on odpowiednią moc strumienia wody, przy jednoczesnym jej oszczędzaniu (za sprawą mniejszego zużycia). Przydatny okaże się także wspomniany już termostat. Urządzenie to „zapamięta” Twoją ulubioną temperaturę wody. Sprawi, że nie będziesz musiał za każdym razem szukać i ustawiać tej idealnej.

Więcej na temat perlatora przeczytasz w naszym artykule, w którym pisaliśmy na temat oszczędzania wody: Perlator – co to jest? Skuteczny sposób na oszczędzanie wody.

bateria hoffellbateria hoffellbateria hoffellbateria hoffell

Jak dobrać baterię do umywalki?

Jeszcze jedną, w zasadzie kluczową kwestią podczas wyboru baterii do łazienki, jest jej idealne dopasowanie do umywalki. To podstawa, by zminimalizować problemy związane z przeciekaniem kranu lub rozchlapywaniem wody. Wiedz, że nawet najlepsze baterie łazienkowe zawiodą, jeśli nie będą idealnie dobrane do wybranej wcześniej ceramiki. Na co powinieneś zwrócić uwagę? Ważne są takie kwestie jak: odpowiednia długość wlewki, wspomniane dopasowanie (dokładne wymierzenie otworu na baterię i samego sprzętu) oraz sposób mocowania armatury.  

Długość i wyprofilowanie wylewki przełoży się na komfort użytkowania umywalki. Kran nie może być ani za długi (problem z podłożeniem pod niego rąk), ani za krótki (ryzyko słabego zasięgu strumienia). Dodatkowo nieodpowiedni rozmiar wylewki przyczyni się do niepotrzebnego rozchlapywania wody. Kompromisem dla nadmiernej długości kranu i niewielkiego obszaru wylewania się wody, jest bateria, z której strumień wypływa pod kątem, co zapewnia jego optymalną długość.

Dobierając baterię do umywalki, miej na uwadze fakt, że wybrany przez Ciebie rodzaj misy, w dużym stopniu zawęzi Ci wybór armatury. O co chodzi? Niezależnie od tego, czy postawisz na misę nablatową, przytwierdzaną do ściany lub też wpuszczaną w blat, kluczowy jest na sposób mocowania baterii – nie wszystkie umywalki posiadają otwory, pozwalające na zamontowanie armatury bezpośrednio na ceramice.

bateria arborgbateria arborgbateria arborgbateria arborg

Jak uniknąć pomyłki? Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zakup umywalki w komplecie z baterią. W ten sposób oszczędzisz czas na dopasowywanie kranu do misy i pozostałych elementów łazienki. Jeśli jednak zaproponowany zestaw Cię nie satysfakcjonuje, zachowaj czujność w trakcie podejmowania ostatecznej decyzji dotyczącej baterii i pamiętaj o kontroli wspomnianych wcześniej parametrów. A w czym wybierać? Jaki kran sprawdzi się do ceramiki wpuszczanej w blat, a jaka bateria do umywalki nablatowej?

W zasadzie wiele zależy od rozmiarów misy, umiejscowienia kranu i tego, czy w ceramice znajduje się otwór na armaturę – dostępne baterie łazienkowe mogą być montowane: w ścianie nad misą, na blacie obok niej lub bezpośrednio na ceramice. Co charakteryzuje poszczególne sposoby instalacji armatury?

Bateria mocowana na umywalce

Do jej zainstalowania konieczny jest otwór, fabrycznie wykonany w ceramice. Sam montaż baterii nie należy do skomplikowanych, a do instalacji z wodą najłatwiej podłączyć ją elastycznym wężykiem (w tym przypadku dokładne rozmieszczenie rur nie jest konieczne). Wymiana baterii na nową, także nie stanowi dużego problemu.

lynton chromlynton chromlynton chromlynton chrom

To jedyny wybór, jeśli w ceramice fabrycznie wyznaczono otwór. Co nie znaczy, że bardzo ograniczony. Jest w czym wybierać. Najpopularniejsze baterie stojące to te, jednouchwytowe. Są łatwe i wygodne w obsłudze – bez trudu wyregulujesz temperaturę i natężenie płynącego strumienia. Charakteryzują się też mniejszym zużyciem wody. Dużą popularnością cieszą się również baterie dwukurkowe – jeden z ciepłą, a drugi z zimną wodą.

Bateria mocowana do blatu

Ten rodzaj mocowania armatury jest wart uwagi, jeśli zastanawiasz się, jaka bateria do umywalki nablatowej będzie najlepiej pasowała do ceramiki, która nie posiada fabrycznego otworu na kran.

O tym, w którym miejscu zostanie przymocowana armatura, decydujesz samodzielnie. Zainstaluj ją z dowolnej strony umywalki – za nią lub z jej boku.

Porada eksperta:

By korzystanie z tego rodzaju baterii było wygodne, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości wylewki od krawędzi misy (jest to ok. 15 cm).

Z kolei podczas wyboru blatu, zwróć uwagę na jego trwałość w kontakcie z wodą.

Jeśli rozważasz zakup takiej baterii, wiedz, że są to głównie wysokie sprzęty o długich wylewkach, co dla jednych może być wadą, a dla innych zaletą takiej armatury.

Bateria montowana w ścianie

Jeśli wybrana przez Ciebie umywalka nie ma otworu na baterię, dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie kranu nad ceramiczną misą. Ten rodzaj armatury montuje się bezpośrednio do rur z wodą (w ścianie), dlatego decyzję o jej użyciu musisz podjąć już podczas planowania łazienki. Dlaczego tak wcześnie? Bo dokładne miejsce zamontowania baterii trzeba znać już na etapie tworzenia instalacji.

Zamontowanie baterii w ścianie wiąże się z większą swobodą podczas korzystania z umywalki oraz z oszczędnością miejsca na blacie w łazience. Pamiętaj, by umieścić kran na odpowiedniej wysokości nad ceramiczną misą.

Podsumowanie

Walory estetyczne, jakość materiału, trwałość poszczególnych elementów oraz odpowiedni rozmiar i kształt kranu – wszystkie te czynniki musisz wziąć pod uwagę, by idealnie dobrać baterię do umywalki. Nową armaturę dopasuj także do rodzaju wybranej ceramiki, w tym możliwości jej zamocowania.

 

Wbrew pozorom nie jest to wybór, który powinieneś odkładać aż do końca remontu. By uniknąć niepotrzebnego stresu, podejmowania decyzji na szybko i konieczności dokładania pracy (na przykład skuwania kafelek w celu instalacji kranu w ścianie), wybierz baterię do umywalki już na etapie projektowania wyglądu łazienki.

W celu znalezienia idealnej armatury skorzystaj z oferty sklepów Castorama, gdzie znajdziesz szeroki wybór trwałych, nowoczesnych i atrakcyjnych baterii do umywalki.

Data publikacji: 28.05.2019