Nawożenie trawnika – kiedy i jak to robić?

Prawidłowe nawożenie trawnika to zagwarantowanie mu pięknego koloru, pobudzenie rozwoju, poprawa jego jakości oraz należyte przygotowanie do zimy. Jak się za to prawidłowo zabrać i o czym bezwzględnie pamiętać?

Nawożenie trawnika nie jest zadaniem łatwym. Musisz pamiętać o wielu kwestiach – jaki nawóz do trawy wybrać? Kiedy nawozić trawnik? Istotny jest także sposób wykonywania tej czynności. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkich niezbędnych informacji. Razem z nami Twój trawnik będzie prezentował się pięknie przez długi czas.

Nawożenie trawnika – kiedy i jak to robić?

Jaki nawóz do trawy wybrać? 

Każdy trawnik wymaga dostępu do mikro i makroelementów, a tym samym musi być prawidłowo nawożony. Tylko wtedy zyska cenne substancje odżywcze zapewniające mu prawidłowy rozwój. Przykładowo, za sprawą azotu zostaje przyspieszony jego wzrost oraz zostaje przedłużony jego okres wegetacji. Z kolei obecność żelaza zapewni mu piękny i soczysty kolor. Ważny jest również fosfor, który poprawia gospodarkę pokarmową roślin oraz jest niezbędny do procesów przemiany azotu, które w nich zachodzą. Nie można zapomnieć także o potasie, którego zadaniem jest zwiększenie odporności roślin na choroby czy odpowiedzialność za ich gospodarkę wodną.

Przeczytaj także: Ziemia po zimie – przygotowujemy ją pod uprawę

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru nawozu?

Obecnie na rynku możesz znaleźć wiele produktów. Różnią się one od siebie, dlatego przed wyborem odpowiedniego, musisz zwrócić uwagę na najważniejsze parametry. Dzięki temu będziesz mógł mieć pewność, że trawnik będzie się prezentował dobrze. Źle dobrany nawóz to ryzyko zżółknięcia źdźbeł czy przerzedzenia murawy. Zanim podejmiesz decyzję, jaki nawóz wybrać, weź pod uwagę: 

  • skład nawozu – możesz wybrać produkty wieloskładnikowe lub takie, które są nasycone mocniej jednym składnikiem. W przypadku trawy ważne jest, by nawóz zawierał sporo azotu. Istotnymi elementami są także fosfor, potas i magnez;

  • forma nawozu – w ofercie możesz znaleźć nawozy w różnej formie. Dostępne są produkty granulowane, ale także w formie płynnej. Łatwiejszym rozwiązaniem są te pierwsze. W przypadku nawozu w płynie możesz przesadzić z ilością składników odżywczych;

  • odczyn pH gleby – wybierając nawóz do trawy, zwróć koniecznie uwagę na pH gleby. W zależności od tego czynnika będziesz mógł zdecydować się na zakup produktu bogatego w różne składniki. Do gleb o odczynie kwaśnym, najlepiej sięgnąć po nawóz z dodatkiem wapna, z kolei w przypadku odczynów obojętnych oraz zasadowych, lepszym rozwiązaniem będzie siarka;

  • częstotliwość stosowania nawozu – jest to kolejny czynnik, który musisz wziąć pod uwagę. Jeśli w lecie trawa zaczyna żółknąć, może to oznaczać, że murawa jest wysuszona lub nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. W takiej sytuacji możesz zakupić produkt, który powinien być stosowany raz na tydzień lub taki, który należy stosować raz na 3-4 miesiące;

  • okres nawożenia – nawozy do trawników, z racji zawartości substancji niezbędnych roślinom do prawidłowego wzrostu, dzielą się na całosezonowe i jesienne. Co ważne – nie znajdziemy w ofercie producentów preparatu uniwersalnego, który stosować można przez cały rok. 

Nawożenie trawnika – kiedy i jak to robić?

Kiedy nawozić trawnik? 

Kiedy nawozić trawnik? – to kolejne pytanie, które należy sobie zadać. Nawożenie trawnika to czynność, którą wykonujemy nie tylko wczesną wiosną. Zastosowanie nawozów ważne jest także latem oraz jesienią. Warto tu zauważyć, że wiele osób zapomina o tym ostatnim okresie jesiennym, który jest niezwykle istotny do prawidłowego przygotowania trawnika na zimę. Dzięki temu nawożeniu trawnik będzie bardziej uodporniony na mrozy oraz uszkodzenia powstałe w wyniku opadów śniegu. Zauważmy, że nawozów wiosennych i jesiennych nie możemy używać zamiennie – w ich składzie są różne proporcje potasu i azotu, które mają różny wpływ na trawę.

Jeśli mamy zamiar nawozić, upewnijmy się, że ziemia jest sucha. Dzięki temu unikniemy sklejania się nawozu ze źdźbłami trawy, co w efekcie może doprowadzić do jej poparzenia i spalenia. Pamiętajmy jednak, by po tej czynności trawnik obficie podlać. Zagwarantuje to lepsze wchłonięcie nawozu.

Zobacz też: Tworzymy prosty warzywnik – poradnik początkującego ogrodnika

Jak nawozić trawnik? 

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są nawozy w granulkach. Produkt w tej formie łatwiej rozprowadzić. Jak nawozić trawnik? Zanim rozsypiesz nawóz, musisz odpowiednio przygotować podłoże. 

Przed samym nawożeniem warto przeprowadzić aerację, czyli napowietrzanie gruntu oraz dobrze wygrabić obszar. Skoś nisko trawę, ponieważ jeśli źdźbła będą za długie, granulki mogą się przyklejać. Następnie musisz dobrać odpowiednią ilości nawozu do powierzchni trawnika. Tylko wtedy unikniesz sytuacji, w której w jednym miejscu, trawa będzie gęstsza i soczyście zielona, a w drugiej wyblakła i mniej zwarta. Istotne jest tutaj także zapoznanie się z zaleceniami producenta.

Należy tu zaznaczyć, że do nawożenia bardzo często wykorzystuje się specjalne siewniki – szczególnie na większych obszarach. W przypadku małych powierzchni najpopularniejszą metodą nawożenia jest metoda na krzyż – najpierw nawozi się w poprzek, a później wzdłuż trawnika. Po zakończeniu nawożenia warto również podlać trawnik – dzięki temu granulki się rozpuszczą. Zwróć uwagę, że dopiero po rozpuszczeniu produktu, trawa będzie mogła pobrać odpowiednią ilość składników odżywczych.

Nawożenie trawnika – kiedy i jak to robić?

Jak zadbać o trawnik przed zimą? 

Pielęgnowany z należytą starannością trawnik jest piękną ozdobą ogrodu. Przez sezon letni wymaga odpowiednich starań: strzyżenia, podlewania, nawożenia i uzupełniania wyeksploatowanych fragmentów. Aby w kolejnym roku cieszył oko domowników i zaproszonych gości, należy mu pomóc przetrwać sezon zimowy. 

Co przed nawożeniem? 

Chociaż zastosowanie odpowiednich preparatów do nawożenia gleby zajmowanej przez trawnik jesienią jest niezmiernie ważne, stanowi ono zaledwie część prac, jakie należy wykonać, by zapewnić trawie optymalne warunki do przetrwania w miesiącach zimowych. Użycie nawozu zapoczątkowuje szereg czynności, które odbywają się od połowy września aż do listopada.

Doświadczeni ogrodnicy, których staraniem każdego sezonu zielona murawa utrzymywana jest w wyśmienitym stanie, znają na pamięć rozkład czynności, jakie wykonać należy przed opadami śniegu, warto je jednak przypomnieć dla tych wszystkich, którzy zieloną częścią swojej posesji zajmują się okazjonalnie. Jesienią konieczne jest sukcesywne grabienie opadłych liści i pozostałości po ostatnim koszeniu, a także zastosowanie środków odstraszających krety.

Warto zwrócić uwagę na czynność, jaką jest ostatnie koszenie trawy w sezonie, ponieważ liczy się tu nie tylko odpowiedni czas, ale i dokładność. Po pierwsze, należy dokonać pokosu podczas ostatnich ciepłych jesiennych dni, czyli w drugiej połowie października, a najpóźniej w początkach listopada. Po drugie, zbyt krótko przycięte źdźbła niekorzystnie wpłyną na stan korzeni zimą, natomiast pozostawione przydługie – ponad 4 cm – będą narażone na rozwój grzybów, co spowoduje ich częściowe obumarcie i niewystarczający wzrost wiosną.

Nawożenie trawnika – kiedy i jak to robić?

Nawóz jesienny do trawy – wybierz odpowiedni produkt!

Czym wyróżnia się nawóz jesienny do trawy? Różnica pomiędzy tym stosowanym wiosną i latem od zimowego, którego czas aplikacji przypada na wrzesień, dotyczy zawartości azotu, potasu i fosforu. W miesiącach letnich stosowany jest nawóz z dużą zawartością azotu, za to, aby umożliwić zielonej murawie przezimowanie w dobrej kondycji, konieczne jest zapewnienie roślinom środków zawierających dużą ilość fosforu i potasu. 

Azot wspomaga wzrost traw i stymuluje go, co nie jest korzystne przed nadejściem jesieni i nastaniem przymrozków. Natomiast fosfor i potas mają za zadanie przygotować rośliny do zmiany temperatury i spowodować wzrost systemu korzeniowego.

Po zastosowaniu nawozu o odpowiedniej zawartości potasu i fosforu trawnik wymaga gruntownego podlania, po czym do wykonania pozostaje reszta wymienionych wyżej czynności. Przeprowadzenie wszystkich z nich sprawi, że w kolejnym sezonie letnim utrzymanie terenu zielonego odbędzie się niższym nakładem sił i czasu poświęconego na dbałość o wygląd ogrodu.