Produkty

Jak nawozić trawnik przed zimą?

Jak nawozić trawnik przed zimą?

Pielęgnowany z należytą starannością trawnik jest piękną ozdobą ogrodu. Przez sezon letni wymagał odpowiednich starań: strzyżenia, podlewania, nawożenia i uzupełniania wyeksploatowanych fragmentów. Aby w kolejnym roku cieszył oko domowników i zaproszonych gości, należy mu pomóc przetrwać sezon zimowy. Jak to zrobić za pomocą nawożenia?

grabienie liściTrawnik jesienią – jakich wymaga starań?

Utrzymanie trawnika w sezonie letnim wymaga ciągłego starania. Chociaż część prac mających na celu codzienną, intensywną pielęgnację możemy ograniczyć w czasie i ułatwić je sobie za pomocą zastosowania automatycznego nawadniania i koszenia wyspecjalizowanymi, wydajnymi i przyjaznymi w używaniu urządzeniami, rośliny stanowiące zieloną murawę wymagać będą naszych starań również jesienią, aby przetrwać zimę w dobrej formie i aby bujnie wzrosnąć wiosną.

Nawożenie jako część przygotowań trawnika do zimy

Chociaż zastosowanie odpowiednich preparatów do nawożenia gleby zajmowanej przez trawnik jesienią jest niezmiernie ważne, stanowi ono zaledwie część prac, jakie należy wykonać, by zapewnić trawie optymalne warunki do przetrwania w miesiącach zimowych.

Nawóz do trawników Verve na zimę 2,5 kg na 100 m2Co więcej – użycie nawozu, o składzie którego piszemy poniżej, zapoczątkowuje szereg czynności, które odbywają się od połowy września aż do listopada. Doświadczeni ogrodnicy, których staraniem każdego sezonu zielona murawa utrzymywana jest w wyśmienitym stanie, znają na pamięć rozkład czynności, jakie wykonać należy przed opadami śniegu, warto je jednak przypomnieć dla tych wszystkich, którzy zieloną częścią swojej posesji zajmują się okazjonalnie:

- wrzesień: zmiana nawozu do trawnika na zimowy,

- październik: sukcesywne grabienie opadłych liści i pozostałości po ostatnim koszeniu, a także zastosowanie środków odstraszających krety.

Uwaga!

Warto zwrócić uwagę na czynność, jaką jest ostatnie w sezonie koszenie traw, ponieważ liczy się tu nie tylko odpowiedni czas, ale i dokładność. Po pierwsze, należy dokonać pokosu podczas ostatnich ciepłych jesiennych dni, czyli w drugiej połowie października, a najpóźniej w początkach listopada. Po drugie, zbyt krótko przycięte źdźbła niekorzystnie wpłyną na stan korzeni zimą, natomiast pozostawione przydługie – ponad 4 cm – będą narażone na rozwój grzybów, co spowoduje ich częściowe obumarcie i niewystarczający wzrost wiosną.

zdrowy trawnikJaki nawóz do trawników będzie odpowiedni?

Nawozy do trawników z racji zawartości substancji niezbędnych roślinom do prawidłowego wzrostu dzielą się na całosezonowe i jesienne. Co ważne – nie znajdziemy w ofercie producentów preparatu uniwersalnego, który stosować można przez cały rok. Dlaczego? Różnica pomiędzy nawozem stosowanym wiosną i latem od zimowego, którego czas aplikacji przypada na wrzesień, dotyczy zawartości azotu, potasu i fosforu. W miesiącach letnich stosowany jest nawóz z dużą zawartością azotu, za to aby umożliwić zielonej murawie przezimowanie w dobrej kondycji, konieczne jest zapewnienie roślinom środków zawierających dużą ilość fosforu i potasu:

- azot wspomaga wzrost traw i stymuluje go, co nie jest korzystne przed nadejściem jesieni i nastaniem przymrozków,

- fosfor i potas mają za zadanie przygotować rośliny do zmiany temperatury i spowodować wzrost systemu korzeniowego.

Po zastosowaniu nawozu o odpowiedniej zawartości potasu i fosforu trawnik wymaga gruntownego podlania, po czym do wykonania pozostaje reszta wymienionych wyżej czynności. Przeprowadzenie wszystkich z nich sprawi, że w kolejnym sezonie letnim utrzymanie terenu zielonego odbędzie się niższym nakładem sił i czasu poświęconego na dbałość o wygląd ogrodu.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?
Gęsty, soczyście zielony trawnik to marzenie wielu osób posiadających własny ogród. O tym, czy uda się je zrealizować, będzie w dużej mierze decydował...
Czytaj więcej

Jak przygotować trawnik do zimy

Jak przygotować trawnik do zimy
Naszemu trawnikowi, o który dbaliśmy cały sezon, należy się odpoczynek w porze zimowej. Aby jednak bujnie rozkrzewił się na przyszłą wiosnę, należy go...
Czytaj więcej

Przygotowanie trawnika z rolki do nowego sezonu

Przygotowanie trawnika z rolki do nowego sezonu
Chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie ogrodu bez zielonego, równo przyciętego trawnika. Coraz częściej rezygnujemy jednak z tradycyjnego wysiew...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak nawozić trawnik przed zimą?