Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Siewniki ogrodowe – rodzaje i zastosowanie

Siewnik, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie do wysiewu nasion. Jest wygodne szczególnie wtedy, gdy do zagospodarowania mamy dość duży teren, np. podczas zakładania trawnika. Jednak w zależności od rodzaju siewnika, sprawdzi się on również do obsadzania skrzynek czy donic.

Siewniki ogrodowe

Funkcje siewnika

Głównym przeznaczeniem urządzeń tego typu jest rozsiewanie nasion: trawy, warzyw czy kwiatów. Jednak niektóre z siewników można wykorzystać także w innych celach. Większe modele umożliwiają także rozsypywanie nawozu czy wapna, możemy z  nich także korzystać zimą, gdy zachodzi potrzeba rozsypania środków antypoślizgowych, np. soli czy piasku. Urządzenia te w wielu przypadkach sprawdzą się przez cały rok, a ich wykorzystanie w czasie dowolnej aury umożliwia ich solidna konstrukcja i zastosowanie wytrzymałych materiałów – zwykle tworzyw sztucznych.

Rodzaje siewników

Wśród siewników ogrodowych wyróżnić możemy wyróżnić siewniki ręczne – z napędem na dwa koła oraz bez kół, ale z rączką, a także siewniki punktowe.

Siewniki na kołach są urządzeniami wygodnymi i bardzo wydajnymi – osiągają bowiem rozmiary znacznie większe od pozostałych modeli. Składają się z kół, pojemnika oraz uchwytu, który pozwala na łatwe prowadzenie sprzętu. Zbiorniki osiągają różną pojemność i wymiary, co wiąże się również z odmienną ich wydajnością. Największe z nich osiągają pojemność nawet kilkudziesięciu kilogramów. Niektóre z siewników posiadają również tabelę dozowania, która pozwala na równomierny wysiew nasion lub zastosowanie właściwej dawki nawozu. Wyposażone bywają również w bieg jałowy, dzięki któremu rozsiewane materiały aplikowane są do gleby wyłącznie wtedy, gdy siewnik porusza się do przodu. Siewniki mobilne posiadają także dźwignię regulującą pracę dozownika (np. walca dozującego), dzięki czemu można łatwo nią sterować.

Siewniki ogrodowe

Wśród siewników wyposażonych w koła znajdują się także modele taczkowe. Służą one do wysiewu rzędowego oraz kupkowego, co zależy od ustawień mechanizmu siewnika. Dzięki takiemu urządzeniu możemy zachować równe odstępy pomiędzy sadzonymi nasionami i uzyskać idealnie równe grządki. Siewnik taczkowy służy do rozsiewania warzyw.

Siewniki z uchwytem, niezaopatrzone w koła, również dają możliwość blokowania wysiewu oraz regulacji ilości nasion czy aplikowanego nawozu. Ponieważ, korzystając z nich, trzymamy je w rękach, są one niewielkich rozmiarów i sprawdzą się na do obsadzania niewielkich grządek. Wśród tego typu modeli znajdziemy również siewniki elektryczne zasilane bateriami AA, które tak samo mogą być zaopatrzone w regulację szerokości rozrzutu materiału, którą dopasowujemy do swoich potrzeb.

Najmniejsze z dostępnych siewników to modele punktowe, które umożliwiają bardzo precyzyjne wysiewanie nasion. Siewnik taki sprawdzi się jednak wyłącznie w przypadku wysiewu roślin o niewielkich nasionach i regularnej ich wielkości. Jego mechanizm przypomina nieco zasadę działania strzykawki. Składa się z pojemnika, nakrętki z końcówką dozującą oraz przycisku na sprężynie. Nasiona umieszczamy w pojemniku, odkręcając nakrętkę. Po jej zakręceniu możemy przystąpić do wysiewu, korzystając z przycisku. Siewnik punktowy wymaga trzymania go pod odpowiednim kątem, tak by nasiona wydostawały się z niego pojedynczo.