Jak długo wschodzi trawa? Poznaj etapy wzrostu trawy

Zadbane podwórze to nie tylko przestrzeń relaksu w pogodne dni, ale również wizytówka domu przez większą część roku. Wiemy, jak sprawić, by trawa była bardziej zielona po Twojej stronie płotu. Poznaj rodzaje trawy na trawnik oraz etapy jej wzrostu i ciesz się idealną murawą od wiosny do jesieni!

Sianie trawy – podstawowe informacje

Z pozoru trawa to najprostszy i powszechnie występujący rodzaj roślinności. Jeżeli jednak zależy Ci na doskonałej murawie – prawdziwym zielonym dywanie – warto wziąć sprawy w swoje ręce zamiast pozostawiać wszystko naturze. Aby ozdobić podwórze gęstym, nieskazitelnym trawnikiem, musisz samodzielnie zadbać o murawę, stwarzając jej optymalne warunki i niwelując kaprysy pogody. Potrzebujesz do tego nie tylko czasu i chęci, ale również niezbędnej wiedzy. Dlatego w tym artykule zebraliśmy dla Ciebie garść informacji, które ułatwią Ci założenie trawnika.

Sianie trawy to proces, który należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem. Jeżeli chcesz mieć pewność, że murawa wzrośnie idealnie, sprawdź odczyn gleby. Zwłaszcza na etapie planowania aranżacji podwórza takie badanie pomoże Ci wybrać najlepsze do wykonania reprezentacyjnego trawnika lub posadzenia wymagających kwiatów. To proste zadanie, któremu sprostasz dzięki łatwo dostępnym papierkom lakmusowym. Wszystkie rodzaje trawy na trawnik najlepiej rozwijają się w ziemi lekko kwaskowatej lub neutralnej – czyli tam, gdzie wartość pH wynosi od 5,5 do 7.

Jak długo wschodzi trawa? Poznaj etapy wzrostu trawy

Następnym krokiem jest oczyszczenie podłoża z gruzu, kamieni i innych zalegających elementów, które mogłyby zaburzyć prawidłowy rozwój murawy. Gdy wszystkie duże i twarde odłamki zostaną usunięte z powierzchni, pora przekopać ziemię na głębokość 15-25 cm. Możesz wykonać to zadanie przy pomocy szpadla, lecz w przypadku dużej posesji pracę ułatwi Ci glebogryzarka. Bez względu na to, czy korzystasz z urządzenia, czy też działasz siłą własnych mięśni, wykorzystaj okazję, by usunąć z gleby kamienie ukryte pod jej powierzchnią. Dzięki tej operacji łatwo pozbędziesz się również chwastów i niepożądanych korzonków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wzrastanie trawy ogrodowej.

Po oczyszczeniu ziemi rozbij grudki i wyrównaj powierzchnię. To dobry moment, by urozmaicić glebę nawozem. Odpowiednio dobrany preparat jest w stanie nawet zmienić jej odczyn. Jeżeli podłoże jest zbyt kwaśne, wykorzystaj produkty wapienne. Wysoką wartość pH możesz zneutralizować nawozem z dodatkiem siarczanu amonu. Pamiętaj, by wszystkie preparaty stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak jeszcze możesz ulepszyć ziemię przed zasianiem trawy? To proste – wystarczy, że stworzysz idealną strukturę gleby, dzięki której korzenie będą miały optymalny dostęp do wody, składników mineralnych i powietrza pod powierzchnią. Najlepsze warunki zapewnia murawie podłoże piaszczysto-gliniaste. By zrównoważyć te dwa elementy, możesz rozprowadzić na swoim podwórzu dodatkowy żwir lub torf podczas przekopywania.

Na przygotowanej w ten sposób ziemi już wkrótce wyrośnie trawa. Odmiany, które możesz zasiać, różnią się między sobą przeznaczeniem. Sprawdź, jaką murawę najlepiej wybrać!

Trawa – odmiany

Aranżacja każdego podwórza przebiega nieco inaczej. Trzeba dokładnie przeanalizować usytuowanie domu oraz innych budynków, na przykład gospodarczych. Warto z góry zaplanować strefy relaksu, takie jak altana, plac zabaw czy huśtawka ogrodowa. Dzięki temu nie tylko unikniesz chaosu, ale również od razu wybierzesz właściwy gatunek trawy do określonych miejsc.

Co powinieneś wziąć pod uwagę, by stworzyć satysfakcjonująco trwały i estetyczny trawnik? Gatunki traw dzielą się ze względu na odporność na deptanie. W okolicach ciągów komunikacyjnych lub w miejscu, z którego Twoje pociechy urządziły boisko, posadź trawę sportową. Wyróżnia się ona wyjątkowo giętkimi i sprężystymi włóknami. Elastyczna darń szybko się podniesie i będzie wyglądać jak nienaruszona, kiedy po niej przejdziesz lub nawet przejedziesz samochodem.

Porady eksperta

Odporna na uszkodzenia trawa sportowa, sprawdzi się doskonale w przypadku najczęściej użytkowanych powierzchni.

A jaki gatunek trawy sprawdzi się w pozostałej części podwórza? Najlepszą opcją są uniwersalne mieszanki traw. Przemyślana kompozycja nasion zagwarantuje Ci optymalną trwałość i satysfakcjonującą gęstość murawy. Co więcej, trawy uniwersalne wzrosną nawet na niezbyt żyznej glebie.

Podczas wyboru nasion zwróć uwagę także na to, w jaki sposób jest oświetlone miejsce przeznaczone pod zasiew. W zależności od tego, czy przez większą część dnia jest mocno nasłonecznione, czy też zacienione, wybierz odpowiednią mieszankę. Będzie ona skomponowana z takich gatunków traw, które lepiej radzą sobie w określonych warunkach.

Uważasz, że zielony dywan jest wizytówką domu? Trawa na angielski trawnik spełni Twoje najwyższe oczekiwania pod względem estetycznym. Starannie wyselekcjonowane nasiona pozwolą Ci stworzyć przed domem reprezentacyjną murawę, która wzbudzi zachwyt Twoich sąsiadów, gości oraz przechodniów.

Zobacz też: Trawnik z siewu a trawnik z rolki – który lepszy?

Jak długo wschodzi trawa? Poznaj etapy wzrostu trawy

Jak długo wschodzi trawa?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, po jakim czasie kiełkuje trawa, zwróćmy uwagę na kilka praktycznych kwestii, które dotyczą wysiewu. To, jak długo wschodzi trawa, zależy między innymi od wybrania właściwego terminu na zasianie nasion. Ta czynność przynosi najlepsze efekty, jeżeli zostanie wykonana we wczesnym sezonie jesiennym, czyli od końcówki sierpnia do października. Ten okres charakteryzuje się umiarkowanym klimatem i optymalnymi warunkami w kwestii wilgotności gleby, nasłonecznienia oraz opadów

Jeżeli jednak przegapiłeś ostatnie babie lato – nic straconego! Wiosna to również dobry czas, by zasiać trawę – pozwala na to znaczna wilgotność powietrza. Możesz tego dokonać w czerwcu, maju, a nawet pod koniec kwietnia. Uważaj jednak na przymrozki. Zadbaj o to, by osłonić kiełki, na przykład przy pomocy agrowłókniny. Wiosenne ulewy mogą wypłukać nasiona, zanim się one ukorzenią. Sprawdź długoterminową prognozę pogody, by upewnić się, że pogoda nie planuje żadnych kaprysów. Dodatkową trudnością podczas wysiewu w sezonie wiosennym jest spulchnienie ziemi, która może być uklepana i twarda po zimie.

Wysiew trawy to praca, którą wykonujemy własnoręcznie. Podziel powierzchnię na kwadraty wielkości mniej więcej 1m2, następnie rozrzucaj nasiona krzyżowo – wzdłuż przekątnych figur. Na każdy metr zużyj taką samą ilość. Kiedy skończysz siać, delikatnie rozprowadź nasiona przy pomocy grabi, aby równomiernie pokryły działkę. Przy umiarkowanych warunkach pogodowych ziemia będzie wystarczającym zabezpieczeniem dla nieukorzenionych kiełków. Jeżeli jednak obawiasz się na przykład ulewnego deszczu lub gwałtowanego wiatru, wzmocnij świeżo posadzony trawnik wałem.

Nawadnianie trawnika jest kluczowym zabiegiem, bez którego nie dojdzie do wzrostu. Najlepiej wykonywać tę czynność rano lub wieczorem, by słońce nie poparzyło wilgotnych nasion. Częstotliwość podlewania uzależnij od wilgotności powietrza i gleby. A po jakim czasie kiełkuje trawa?

To, jak długo będziesz czekać na pierwsze kępki swojego trawnika, zależy przede wszystkim od gatunku. Szybkorosnące trawy wykiełkują już po pierwszym tygodniu, a na powolniejsze odmiany zaczekasz nawet 4 tygodnie.

Dowiedz się: Jak siać trawę? Instruktaż

Etapy wzrostu trawy – poznaj jego cykl

Za nami pierwsze kroki w wysiewaniu trawnika – jakie są pozostałe etapy wzrostu trawy? Sprawdź, jak jeszcze możesz wpłynąć na prawidłowy wzrost murawy i zadbać o rewelacyjny efekt w sezonie letnim!

Jako posiadacz młodego trawnika, powinieneś często go przycinać do optymalnej wysokości. Kępki przekraczające 8 cm mogą okazać się zbyt ciężkie dla rozwijających się korzeni. Dlatego warto regulować wysokość trawnika. Zadbaj jednak o to, by nie ustawiać noża kosiarki niżej niż 5 cm, inaczej w procesie koszenia może dojść do uszkodzenia murawy. Dopiero kiedy trawa wyraźnie się zagęści, możesz stopniowo obniżać jej poziom.

Jak długo wschodzi trawa? Poznaj etapy wzrostu trawy

Jeżeli chcesz stworzyć reprezentacyjny trawnik, warto zadbać o uzupełnienie składników mineralnych w glebie. Już na początku możesz zdecydować się na zakup nasion z nawozem, później zaś najlepiej jest używać odpowiednich preparatów odżywczych co 6 tygodni. W ten sposób zapewnisz murawie doskonałe warunki do wzrostu, a ona odwdzięczy Ci się gęstą darnią w nasyconym kolorze.

Twój pupil wykopał dołek w najpiękniejszej części trawnika? Nie martw się. Możesz to łatwo naprawić dzięki mieszankom traw renowacyjnych. Są one skomponowane z szybkorosnących gatunków, które sprawnie uzupełnią ubytki w trawniku spowodowane przez dowolne czynniki. Choć trawę renowacyjną trzeba zasiać z należytą starannością, nie wymaga to aż tyle przygotowań, co przed założeniem całego trawnika. Sąsiednie kępki osłonią nasiona i zagwarantują im korzystne warunki do wzrostu.

Regularna pielęgnacja trawnika to cykl, na który składa się wiele czynności. To nie tylko podlewanie, koszenie i nawożenie, ale również aeracja i wertykulacja.

Z czasem gleba osiądzie i znów stanie się zbita – wtedy będzie potrzebowała dodatkowego napowietrzenia. Pionowe nacinanie lub nakłuwanie darni w sezonie wiosennym i letnim znacznie poprawi jakość ziemi i umożliwi źdźbłom traw ponowny wzrost po zimowej hibernacji. To szczególnie ważne w przypadku gatunków przeznaczonych do wieloletniej uprawy.

Choć trud włożony w utrzymanie zadbanego trawnika jest duży, zwykle się zwraca. Nic przecież nie cieszy bardziej niż własna oaza spokoju, a do takich należy przydomowe podwórko lub działka. Piękna i gęsta murawa to element, który uzupełni aranżację Twojej posesji i podkreśli jej przytulny, a zarazem elegancki charakter. Dzięki tej soczyście zielonej wizytówce domu wzbudzisz zachwyt sąsiadów, gości i przechodniów. Nikt nie pozostanie obojętny na efekt Twojej pracy. Stwórz trawnik swoich marzeń już dziś przy pomocy nasion, nawozów i narzędzi, które oferuje Ci Castorama! Skorzystaj z porady eksperta i ciesz się idealną murawą każdego słonecznego dnia.