Przegląd roślin idealnych do zacienionego ogrodu

Zaprojektowanie ogrodu w zacienionym terenie, czyli w pozornie niesprzyjających warunkach, jest jak najbardziej możliwe. Wszystko zależy od odpowiedniego doboru roślin. Warto znać kwiaty, krzewy i drzewa, którym wzrastanie w cieniu ułatwia rozkwit.

Byliny – idealne rośliny do miejsc zacienionych

Cieniolubne byliny możemy posadzić zarówno w miejscach zacienionych znajdujących się w dobrze lub umiarkowanie nasłonecznionym ogrodzie, jak i w ogrodzie w znacznym stopniu odizolowanym od promieni słonecznych. Rośliny te nie mają wielkich wymagań, a ciemność nie przeszkadza im w rozroście.

Do cieniolubnych bylin należą:

- bergenia sercowata,

- bodziszki: wspaniały i himalajski,

- ciemiernik ogrodowy,

- dziurawiec,

- fiołek wonny,

- funkia,

- gajowiec żółty,

- języczki,

- konwalia,

- kosaciec syberyjski,

- liliowiec,

- miodunki: czerwona i pstra,

- naparstnica purpurowa,

- omieg kaukaski,

- paprocie, które świetnie sprawdzą się także w domu,

- parzydło leśne,

- pierwiosnek ząbkowany,

- przebiśnieg,

- przylaszczka pospolita,

- zawilec leśny,

- żurawka drobnokwiatowa.

Przegląd roślin idealnych do zacienionego ogrodu

Uwaga!

Podczas sadzenia bylin cieniolubnych trzeba zachować odpowiednie odległości pomiędzy roślinami. Większa wilgoć i niższa temperatura w połączeniu ze zbyt dużym zagęszczeniem mogą się przyczynić do rozwoju chorób i grzybów, a także zwabić komary.

Zobacz także: Choroby ziół hodowanych w domu – co należy wiedzieć i jak je zwalczać

Rośliny warto dobierać kolorystycznie, a także pod względem wysokości. Fiołki wonne, miodunki i konwalie to byliny niskie, za to parzydło leśne czy liliowce – wyższe. Z uwagi na niską tolerancję na wiatr, kwiaty i inne rośliny cieniolubne należy umieszczać w miejscach dobrze osłoniętych.

Pnącza – rośliny, które lubią cień

Pnącza to rośliny, które nie tylko lubią cień, ale również gęsto wzrastają, tworząc zacienienie innym roślinom. Aranżacje stworzone z nich wprowadzają do ogrodu atmosferę spokoju, zaciszności, a nawet magiczności. Sprawiają, że teren jest lepiej odgrodzony od zewnątrz, a co za tym idzie, zapewnia większe poczucie prywatności.

Pnącza mogą oplatać ogrodzenia, meble ogrodowe, altany i pergole, a nawet piąć się po ścianach domu. Do najefektowniejszych należą:

- bluszcz pospolity,

- hortensja pnąca,

- kokornak wielkolistny,

- przywarka japońska.

Cieniolubne rośliny poznamy po tym, że mają ciemnozielone, a często również błyszczące liście. Z kolei gatunki o liściach odznaczających się kilkoma kolorami będą trudniejsze w uprawie – jeśli nie mamy wiele czasu na prace w ogrodzie, powinniśmy unikać ich sadzenia.

Przeczytaj także: Na co zwrócić uwagę kupując rośliny do domu

Przegląd roślin idealnych do zacienionego ogrodu

Drzewa i krzewy cieniolubne

Poza niskimi i średnimi bylinami zacieniony ogród możemy ozdobić krzewami oraz drzewami tolerującymi niskie nasłonecznienie.

Do cieniolubnych krzewów należą m.in.:

- fuksja,

- hortensja,

- ostrokrzew kolczasty,

- rododendron,

- wawrzynek wilczełyko.

Z uwagi na płytki system korzeniowy cieniolubne krzewy i rośliny warto umieszczać blisko źródła wody – naturalnego lub sztucznego – bądź na podłożach wilgotnych. Ponadto korzystne jest sadzenie ich w grupach, co pomaga roślinom utrzymać wilgoć i spożytkować ją w odpowiedniej dawce.

Do drzew lubiących cień zaliczyć należy:

- buk pospolity,

- grab pospolity,

- jarząb kanadyjski,

- jesion wyniosły,

- wiąz pospolity.

Przegląd roślin idealnych do zacienionego ogrodu

W cieniu doskonale poradzą sobie krzewy i drzewa iglaste, które naturalnie rosną w lesie. Popularne są np. cisy. Pielęgnacja roślin iglastych sprowadza się do odpowiedniego podlewania ich oraz przycinania – rośliny cieniolubne najlepiej przycinać na początku wiosny i jesienią. Jeśli mamy ochotę, formując nadać im różnorodne kształty, projektując bajeczny ogród leśny. Ponadto rośliny iglaste są doskonale zabezpieczone przed zmiennymi warunkami pogodowymi , co jest ważne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.