Produkty

Przegląd roślin idealnych do zacienionego ogrodu

Przegląd roślin idealnych do zacienionego ogrodu

Zaprojektowanie ogrodu w zacienionym terenie, czyli w pozornie niesprzyjających warunkach, jest jak najbardziej możliwe. Wszystko zależy od odpowiedniego doboru roślin. Warto znać kwiaty, krzewy i drzewa, którym wzrastanie w cieniu ułatwia rozkwit.

Byliny – idealne rośliny do miejsc zacienionych

Cieniolubne byliny możemy posadzić zarówno w miejscach zacienionych znajdujących się w dobrze lub umiarkowanie nasłonecznionym ogrodzie, jak i w ogrodzie w znacznym stopniu odizolowanym od promieni słonecznych. Rośliny te nie mają wielkich wymagań, a ciemność nie przeszkadza im w rozroście.

Do cieniolubnych bylin należą:

- bergenia sercowata,

- bodziszki: wspaniały i himalajski,

- ciemiernik ogrodowy,

- dziurawiec,

- fiołek wonny,

- funkia,

miodunki- gajowiec żółty,

- języczki,

- konwalia,

- kosaciec syberyjski,

- liliowiec,

- miodunki: czerwona i pstra,

- naparstnica purpurowa,

- omieg kaukaski,

- paprocie, które świetnie sprawdzą się także w domu,

- parzydło leśne,

- pierwiosnek ząbkowany,

- przebiśnieg,

- przylaszczka pospolita,

- zawilec leśny,

- żurawka drobnokwiatowa.

Uwaga!

Podczas sadzenia bylin cieniolubnych trzeba zachować odpowiednie odległości pomiędzy roślinami. Większa wilgoć i niższa temperatura w połączeniu ze zbyt dużym zagęszczeniem mogą się przyczynić do rozwoju chorób i grzybów, a także zwabić komary.

Rośliny warto dobierać kolorystycznie, a także pod względem wysokości. Fiołki wonne, miodunki i konwalie to byliny niskie, za to parzydło leśne czy liliowce – wyższe. Z uwagi na niską tolerancję na wiatr, kwiaty i inne rośliny cieniolubne należy umieszczać w miejscach dobrze osłoniętych.

Pnącza – rośliny, które lubią cień

Pnącza to rośliny, które nie tylko lubią cień, ale również gęsto wzrastają, tworząc zacienienie innym roślinom. Aranżacje stworzone z nich wprowadzają do ogrodu atmosferę spokoju, zaciszności, a nawet magiczności. Sprawiają, że teren jest lepiej odgrodzony od zewnątrz, a co za tym idzie, zapewnia większe poczucie prywatności.

Pnącza mogą oplatać ogrodzenia, meble ogrodowe, altany i pergole, a nawet piąć się po ścianach domu. Do najefektowniejszych należą:

bluszcz- bluszcz pospolity,

- hortensja pnąca,

- kokornak wielkolistny,

- przywarka japońska.

Cieniolubne rośliny poznamy po tym, że mają ciemnozielone, a często również błyszczące liście. Z kolei gatunki o liściach odznaczających się kilkoma kolorami będą trudniejsze w uprawie – jeśli nie mamy wiele czasu na prace w ogrodzie, powinniśmy unikać ich sadzenia.

Drzewa i krzewy cieniolubne

Poza niskimi i średnimi bylinami zacieniony ogród możemy ozdobić krzewami oraz drzewami tolerującymi niskie nasłonecznienie.

Do cieniolubnych krzewów należą m.in.:

- fuksja,

- hortensja,

- ostrokrzew kolczasty,

- rododendron,

- wawrzynek wilczełyko.

Z uwagi na płytki system korzeniowy cieniolubne krzewy i rośliny warto umieszczać blisko źródła wody – naturalnego lub sztucznego – bądź na podłożach wilgotnych. Ponadto korzystne jest sadzenie ich w grupach, co pomaga roślinom utrzymać wilgoć i spożytkować ją w odpowiedniej dawce.

fioletowy kwiatDo drzew lubiących cień zaliczyć należy:

- buk pospolity,

- grab pospolity,

- jarząb kanadyjski,

- jesion wyniosły,

- wiąz pospolity.

W cieniu doskonale poradzą sobie krzewy i drzewa iglaste, które naturalnie rosną w lesie. Popularne są np. cisy. Pielęgnacja roślin iglastych sprowadza się do odpowiedniego podlewania ich oraz przycinania – rośliny cieniolubne najlepiej przycinać na początku wiosny i jesienią. Jeśli mamy ochotę, formując nadać im różnorodne kształty, projektując bajeczny ogród leśny. Ponadto rośliny iglaste są doskonale zabezpieczone przed zmiennymi warunkami pogodowymi , co jest ważne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Jak urządzić mały ogródek przed domem? Pomysł na ogród kwiatowy

Jak urządzić mały ogródek przed domem? Pomysł na ogród kwiatowy
Ogródek kwiatowy przed domem kusi feerią barw i przyjemnym zapachem roślin. Jest fantastyczną wizytówką, która zachwyci niejedneg...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Przegląd roślin idealnych do zacienionego ogrodu