Piaskowanie trawnika – kiedy i jak je przeprowadzić?

Jeśli zależy Ci na posiadaniu pięknej, gęstej murawy, powinieneś stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Musisz jednak pamiętać o jeszcze jednej, bardzo ważnej czynności, jaką jest piaskowanie trawnika. Dowiedz się, jakie korzyści niesie ze sobą ten proces i w jaki sposób się go przeprowadza. Sprawdź, kiedy należy wykonać piaskowanie oraz jaki piasek do trawnika wybrać.

piaskowanie trawnika

Co to jest piaskowanie trawnika? Jaki piasek do piaskowania trawnika?

Piaskowanie to nic innego jak rozsypywanie specjalnego piasku na powierzchni całego trawnika. Kluczową kwestię stanowi tutaj wybranie odpowiedniej mieszanki piaskowej. Podstawowym składnikiem takich mieszanek jest piasek kwarcowy do trawnika. Możesz zakupić już gotową lub przygotować samodzielnie w zależności od tego, jakie potrzebny aktualnie ma trawnik w Twoim ogrodzie. Pamiętaj tylko o tym, by korzystać ze sprawdzonych podłoży, nie mogą one być zanieczyszczone oraz pełne chwastów.

Aby przeprowadzić cały proces piaskowania, niewątpliwie potrzebny Ci będzie piasek do piaskowania trawnika,który możesz zmieszać dokładnie z rozdrobionym torfem, sproszkowaną kredą lub kompostem, by zyskać dwie korzyści jednocześnie. Zastanów się też, zanim wykonasz piaskowanie trawnika, jaki piasek sprawdzi Ci się najlepiej. 

W przypadku tego procesu doskonały jest na przykład suchy piasek rzeczny z ziarnami o średnicy nie większej niż 0,5-0,8 mm. Miej na uwadze, że z każdym zabiegiem pielęgnacyjnym można w pewnym momencie przesadzić. Pamiętaj zatem cały czas o tym, że piaskowanie trawnika będzie miało sens i przyniesie upragnione efekty tylko wtedy, gdy nie będziesz stosował zbyt dużych ani zbyt małych ilości piasku.

Jego nadmiar natomiast może się odpowiednio nie wchłonąć w glebę. Piasek powinieneś równomiernie rozsypać na całej powierzchni wcześniej skoszonego i suchego trawnika. Zalecana optymalna dawka piasku to 300-500 kg łącznie z innymi składnikami. Na koniec warto go jeszcze dokładnie rozgrabić, by zapobiec zaleganiu nadmiaru mieszanki w jednym miejscu. I choć na początku może Ci się wydawać, że piaskowanie trawnika nie ma większego sensu, to wiedz, że czynność ta ma ogromny wpływ nie tylko na samą murawę, ale również na podłoże, któremu poprawia się przepuszczalność.

Sprawdź również: Jak siać trawę? Instruktaż

piaskowanie trawnika

Kiedy wykonać piaskowanie trawnika?

Chciałbyś, aby wygląd murawy w Twoim ogrodzie znacznie się poprawił, dlatego zastanawiasz się, kiedy piaskować trawnik?Nie ma określonego terminu, w którym należy piaskować trawnik – zabieg ten jest zupełnie niezależny od pór roku. Tak naprawdę nie ma konkretnej daty, więc nie musisz non stop zastanawiać się, kiedy piaskowanie trawnika przeprowadzić – możesz zrobić to w każdej chwili, jeśli tego chcesz. Zaleca się jednak wykonanie go niedługo po wertykulacji lub aeracji murawy.

Warto też, abyś upewnił się, czy pogoda sprzyja wykonaniu piaskowania. Dobrze jest przystąpić do niej w bezwietrzny dzień – dzięki temu piasek nie będzie rozdmuchiwany po całej posesji, tylko pozostanie na swoim miejscu. Najlepiej, abyś sprawdził też prognozę pogody na następny dzień – w idealnych warunkach dzień po piaskowaniu powinien spaść deszcz, wtedy dobrze wniknie w strukturę gleby.

Piaskowanie trawnika możesz przeprowadzać raz lub nawet kilka razy w ciągu roku – w zależności od stanu wizualnego murawy oraz od tego, jak często jest wykonywana jej aeracja. Czynność ta nie jest trudnym procesem ogrodniczym. Jeśli masz mały trawnik, możesz tę czynność wykonać ręcznie. Trzeba jednak przyznać, iż na większych powierzchniach używanie łopatytaczki, czy grabek, nie będzie dla Ciebie zbyt opłacalne. Dość ważne jest rozprowadzenie równej warstwy mieszanki piaskowej, która powinna mieć około pięciu milimetrów.

Jeśli chcesz poprawnie wykonać cały proces, przyda Ci się piaskarka do trawnika. Pamiętaj, że nie powinieneś przeprowadzać piaskowania, jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest dosyć lekka, sucha oraz piaszczysta, ponieważ może ją to narazić na zbytnie rozluźnienie. Latem natomiast ziemia może mieć problemy z wiązaniem cząsteczki wody, a to może skończyć się przysychaniem murawy. Pod żadnym pozorem nie piaskuj trawy, która rośnie na skarpach – mogą zacząć się obsuwać.

Przeczytaj także: Jak długo wschodzi trawa? Poznaj etapy wzrostu trawy

piaskowanie trawnika

Piaskowanie trawnika – jakie są tego zalety?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, piaskowanie trawnika zaraz obok wertykulacji i aeracji, jest jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie. Jest to łatwy, a co najważniejsze bardzo tani sposób na lepsze krzewienie trawy, poprawne właściwości gleby oraz dostarczenie glebie składników odżywczych. Pamiętaj, aby przed piaskowaniem dokładnie oszacować każdy szczegół – wszystko zależy od tego, jakie aktualnie potrzeby ma trawnik w Twoim ogrodzie. Dowiedz się, jakie korzyści możesz zyskać, jeśli zdecydujesz się na piaskowanie murawy.

Prawidłowo wykonane piaskowanie trawnika może nam zapewnić następujące korzyści: 

  • ubytki powstałe podczas wertykulacji murawy zostaną wypełnione;
  • nawozy rozprowadzane na trawniku w postaci granulatu będą się łatwiej wchłaniać;
  •  przepuszczalność gleby ulegnie poprawie, dzięki czemu woda będzie się w nią lepiej wchłaniać, dostarczając trawie niezbędnych składników odżywczych;
  • zewnętrzna struktura ziemi ulega utwardzeniu – staje się zatem mniej podatna na zapadanie pod ciężarem;
  • piasek stymuluje rozrost systemów korzeniowych, co przyspiesza rozkrzewianie murawy;
  • piaskowanie trawnika może być również stosowane w roli zabiegu przeciwko chwastom. Jego drobne ziarenka utrudnią ich kiełkowanie, jednak nie będą przeszkadzać w prawidłowym rozwoju trawy;
  • proces ten uzupełni każdą powstałą nierówność, a to oznacza, że niewielka struktura piasku przeniknie między możliwe ubytki;
  • mankamenty trawnika z rolki mogą zostać sprytnie zatuszowane.