Piaskowanie trawnika – kiedy i jak przeprowadzić?

Piaskowanie trawnika – kiedy i jak przeprowadzić?

Jeśli zależy nam na posiadaniu pięknej, gęstej murawy, powinniśmy stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Należy do nich m.in. piaskowanie trawnika. Zobaczmy, na czym polega ta metoda i jak ją prawidłowo wykonać, aby efekt był zadowalający!

piaskowanieCzego potrzebujemy do wykonania tego zabiegu?

Piaskowanie to nic innego jak rozsypywanie specjalnego piasku na powierzchni całego trawnika. Kluczową kwestię stanowi tutaj wybranie odpowiedniej mieszanki piaskowej. Głównym składnikiem takich preparatów jest piasek kwarcowy, który może zostać dopełniony specjalnymi substancjami – np. usuwającymi mech lub uzupełniającymi niedobory konkretnych minerałów w ziemi. Możemy także zmieszać piasek z dokładnie rozdrobionym torfem, sproszkowaną kredą lub kompostem, by zyskać dwie korzyści jednocześnie. W przypadku piaskowania doskonale sprawdza się np. suchy piasek rzeczny z ziarnami o średnicy nie większej niż 0,5-0,8 mm. Piasek powinniśmy równomiernie rozsypać na całej powierzchni wcześniej skoszonego i suchego trawnika. Na koniec warto go jeszcze dokładnie rozgrabić, by zapobiec zaleganiu nadmiaru mieszanki w jednym miejscu.

Kiedy piaskować trawnik?

proces pisakowaniaNie ma określonego terminu, w którym należy piaskować trawnik – zabieg ten jest zupełnie niezależny od pór roku. Zaleca się jednak wykonanie go niedługo po wertykulacji lub aeracji murawy. Warto też upewnić się, czy pogoda sprzyja wykonaniu piaskowania. Dobrze jest przystąpić do niej w bezwietrzny dzień – dzięki temu piasek nie będzie rozdmuchiwany po całej posesji, lecz pozostanie na swoim miejscu. Najlepiej sprawdzić też prognozę pogody na następny dzień – w idealnych warunkach dzień po piaskowaniu powinien spaść deszcz – wtedy piasek dobrze wniknie w strukturę gleby. Piaskowanie trawnika można przeprowadzać raz lub nawet kilka razy w ciągu roku – w zależności od stanu wizualnego murawy oraz od tego, jak często jest wykonywana jej aeracja.

Uwaga!

Piaskowanie trawnika nie jest zalecane w przypadku bardzo lekkich, suchych i piaszczystych gleb, gdyż może to spowodować jej nadmierne rozluźnienie. W efekcie latem ziemia może gorzej wiązać cząsteczki wody, co spowoduje przysychanie trawnika. Nie należy też piaskować trawy rosnącej na skarpach, ponieważ może to doprowadzić do ich obsuwania.

Co zyskamy dzięki piaskowaniu trawnika?

Prawidłowo wykonane piaskowanie trawnika może nam zapewnić następujące korzyści:

trawa uniwersalna- ubytki powstałe podczas wertykulacji murawy zostaną wypełnione;

- przepuszczalność gleby ulegnie poprawie, dzięki czemu woda będzie się w nią lepiej wchłaniać, dostarczając trawie niezbędnych składników odżywczych;

- zewnętrzna struktura ziemi ulega utwardzeniu – staje się zatem mniej podatna na zapadanie pod ciężarem;

- piasek stymuluje rozrost systemów korzeniowych, co przyspiesza rozkrzewianie murawy;

- piaskowanie trawnika może być również stosowane w roli zabiegu przeciwko chwastom. Jego drobne ziarenka utrudnią kiełkowanie chwastów, jednak nie będą przeszkadzać w prawidłowym rozwoju trawy.

Innym zabiegiem służącym renowacji trawnika jest także aeracja. Z tego artykułu dowiemy się, jak ją prawidłowo przeprowadzić.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak siać trawę? Instruktaż

Jak siać trawę? Instruktaż
Trawa to roślina, bez której nie obędzie się żaden ogród. Uprzyjemnia Ci każdą chwilę spędzoną na świeżym powietrzu. Marzysz o pięknym t...
Czytaj więcej

Jak długo wschodzi trawa? Poznaj etapy wzrostu trawy

Jak długo wschodzi trawa? Poznaj etapy wzrostu trawy
Zadbane podwórze to nie tylko przestrzeń relaksu w pogodne dni, ale również wizytówka domu przez większą część roku. Wiemy, jak s...
Czytaj więcej

Jak stworzyć strefę rekreacyjną w małym ogrodzie?

Jak stworzyć strefę rekreacyjną w małym ogrodzie?
Sprytna aranżacja zielonej przestrzeni za domem pozwala na wydzielenie stref użytkowych. Czym jest strefa rekreacyjna w ogrodzie i jak ją przygotować?
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Piaskowanie trawnika – kiedy i jak przeprowadzić?