icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak odnowić boazerię? 4 sposoby

Szukając mieszkania, bardziej interesuje nas jego metraż oraz cena. Co zatem zrobić, gdy na korytarzu mamy wiekową boazerię? Podpowiemy Ci, co zrobić ze starą boazerią, by niedrogo odświeżyć look Twojego mieszkania! Odnawianie boazerii wcale nie muszą być kosmicznie drogie! Nie zastanawiaj się zatem czy ją wymienić i dowiedz się, jak odnowić boazerię.

Przejdź do następnych akapitów:

Czym jest boazeria? – podstawowe informacje

Boazeria przed laty była bardzo popularnym sposobem na wykończenie ścian w domach i mieszkaniach. Przystroiła (i nadal w wielu lokalach przystraja) korytarze, kuchnie i salony. Polskie ściany najczęściej pokrywały deski sosnowe oraz świerkowe – jasne, pomalowane ciepłym odcieniem lakierem do drewna. Ogromną zaletą, jaką ma ten sposób wykończenia pomieszczeń, jest to, że doskonale maskowała wszelkie niedociągnięcia budowlane – zasłaniała nierówne ściany.

Kilka lat temu uważana była za relikt przeszłości, obecnie jednak widać jej powrót do łask. Jeszcze niedawno inwestorzy zastanawiali się nad zostawieniem jej w naturalnym wydaniu. By tego dokonać, należało po prostu oczyścić jej powierzchnię ze starej warstwy lakieru. Jednak teraz ich głowy raczej zaprząta jedna myśl – jak odnowić starą boazerię, która znów staje się modna.

Jej powrót wydaje się być zapoczątkowany nowymi trendami, a także samymi zaletami, jakie w zanadrzu posiada drewno. Jest ono doskonałym izolatorem dźwięków i ciepła, nadaje wnętrzu przytulnego wyglądu, jest łatwa w montażu oraz utrzymaniu – jej regularną czystość zachowasz, przecierając ją wilgotną ściereczką, czym usuniesz pokrywający ją kurz.

jak-odnowic-boazeriejak-odnowic-boazeriejak-odnowic-boazeriejak-odnowic-boazerie

Przeczytaj także: Wygłuszenie ścian – jak wyciszyć pokój domowym sposobem?

Materiały niezbędne do renowacji boazerii – rodzaje i narzędzia

Renowacja boazerii może przebiegać na kilka różnych sposobów. Możesz ją lakierować, malować, woskować, a także pozostawić zupełnie naturalną. W zależności od tego, którą z metod renowacji boazerii wybierzesz, do wdrążenia prac będziesz potrzebować papier ściernylakierwosk lub farbę (np. akrylową). Jeśli masz do oczyszczenia i przygotowania do malowania duże powierzchnie, pomocna może się również okazać szlifierka oscylacyjna, na którą założysz specjalne końcówki o fakturze papieru ściernego o odpowiedniej gramaturze. 

Jak unowocześnić boazerię? 4 sposoby

Jeśli zastanawiasz się, jak odświeżyć boazerię, to mamy dla Ciebie kilka propozycji. W zależności od tego, w jakiej kondycji się zachowała, zależeć będzie możliwość jej renowacji. Jeśli jest w naprawdę świetnej formie, możesz pokusić się o pozostawienie jej w wydaniu naturalnym. By tego dokonać, należy w pierwszej kolejności usunąć papierem ściernym starą warstwę lakieru. Jeśli na powierzchni desek zauważysz jakieś ubytki, to wówczas należy je uzupełnić specjalną szpachlą do drewna. 

Tak przygotowaną boazerię możesz pozostawić surową, ale możesz także polakierować lakierem do drewna i mebli. Wybierając odpowiedni do tego zadania produkt, pamiętaj, by dobierać taki, który będzie szybkoschnący i w miarę możliwości bezzapachowy. Szukać możesz spośród lakierów bezbarwnych. Dostępne są także w różnych wariantach kolorystycznych. Finalnie boazeria może być matowa, półmatowa i błyszcząca. To wszystko zależy od tego, jaki lakier wybierzesz. 

Boazerię, która jest w doskonałym stanie, możesz także olejować. Olej, którym pokryjesz deski, w nie wsiąknie, nie pozostawiając żadnej widocznej powłoki. 

Nowym sposobem na renowację boazerii jest jej bielenie. Bielenie jest procesem, który nadaje boazerii rozmyty, mleczny blask, uwydatniając jej sęki i słoje. By otrzymać taki efekt, wykorzystać możesz białą bejcę czy biały wosk. 

Przeprowadzić można także ługowanie boazerii. Jak odnowić boazerię za pomocą ługowania? Jest to zadanie bardzo pracochłonne. W pierwszej kolejności należy usunąć pozostałości po lakierze. Dokładnie zmatowioną powierzchnię należy następnie odkurzyć z drobinek starego lakieru i kurzu. Po nałożeniu produktu konieczne jest zabezpieczenie ługowanej powierzchni olejem, emulsją mydlaną lub lakierem.

Sprawdź także: Sztukateria dla wymagających – inspiracje

Krok po kroku jak odmalować starą boazerię – instruktaż

Jak odnowić boazerię? Pomaluj ją! Ostatnią metodą, jaką możemy Ci zaproponować, by dokonać renowacji boazerii, jest jej malowanie. Nadając nowy kolor kryjącą farbą, stracisz jednak klasyczny wygląd desek, gubiąc pod kolorem ich fakturę. W nowoczesnych pomieszczeniach boazeria wygląda doskonale, kiedy pomalowana jest na jasne i pastelowe odcienie farb. Biel, jasna szarość i inne delikatne barwy nadadzą jej lekkości oraz przestronności.

jak-odnowic-boazeriejak-odnowic-boazeriejak-odnowic-boazeriejak-odnowic-boazerie

Malowanie boazerii farbą akrylową

Podejmując się malowania drewna akrylem, należy dobrze przygotować malowaną powierzchnię. Ta musi być dokładnie umyta, wysuszona, odtłuszczona, zmatowiona i odpylona. Wszystkie te zabiegi odpowiadają za dobrą przyczepność farby. Każdy ewentualny ubytek koniecznie trzeba uzupełnić szpachlą do drewna – każda nierówność będzie bardzo widoczna! 

Zainspiruj się: Dekoracja wnętrz za pomocą kasetonów – przykłady

Malowanie boazerii farbą kredową

Farby kredowe to produkty przeznaczone do renowacji mebli, zatem doskonale sprawdzi się także jako pokrycie drewnianych ścian wewnętrznych. Ten produkt daje nam kilka możliwości. Jeśli nałożymy dokładnie kilka warstw, uzyskamy pełne krycie, podobnie jak w przypadku farby akrylowej. Jeśli jednak zastosujemy jej jedną warstwę, możemy uzyskać efekt przecierki. Tego rodzaju atut można także osiągnąć, używając do tego papieru ściernego o wysokiej gramaturze.

Farba kredowa jest o tyle doskonała, że podłoże pod nią nie wymaga żadnego większego przygotowania – doskonale zwiąże się z powierzchniami lakierowanymi, wcześniej pomalowanymi farbą lub woskiem. W tym przypadku nie musisz powierzchni szlifować – wystarczy przemyć powierzchnię, by usunąć zalegający na niej kurz. Użyjesz do tego wody z płynem uniwersalnym oraz ściereczkę z mikrofibry. Jedynym uniedogodnieniem jest to, że farba kredowa jest bardzo podatna na zadrapania. Łatwo jest uszkodzić jej powierzchnię, ale równie łatwo ją także naprawisz.

Data publikacji: 29.10.2015

Data aktualizacji: 26.01.2023