Co to jest deska warstwowa?

Deski warstwowe, inaczej panele drewniane, to materiał, z którego wykonuje się podłogi. Deski warstwowe mogą być dwu- albo trójwarstwowe. Dzięki takiemu ułożeniu podłogę można użytkować bez obaw o znaczące uszkodzenia.

Przejdź do następnych akapitów:

Deska warstwowa – co powinieneś o niej wiedzieć?
Deska warstwowa na podłogę – właściwości
Deska lita i warstwowa – czym się różnią?
Deska podłogowa warstwowa – gdzie sprawdzi się najlepiej?
Deska warstwowa – ogrzewanie podłogowe

Czym jest deska warstwowa i jakie są jej właściwości? Czym ten rodzaj materiału różni się od deski litej? W poniższym wpisie odpowiemy Ci na te pytania, a także wskażemy najbardziej popularne zastosowania deski warstwowej – czyli opowiemy, do jakich pomieszczeń ten materiał nadaje się najlepiej. Dowiesz się również, czy deski warstwowe współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Zachęcamy do lektury!

Deska warstwowa – co powinieneś o niej wiedzieć?
O zaletach podłogi z naturalnych materiałów można napisać osobny artykuł. Jeżeli i Ty preferujesz życie zgodne z naturą, zapewne przemawiają do Ciebie rozwiązania wnętrzarskie m.in. oparte w całości na drewnie. Takie właśnie są panele drewniane, zwane inaczej deską warstwową.

Z czego składa się deska warstwowa?

Jak wskazuje powyższa nazwa, panele z drewna mają warstwową strukturę. Dzięki temu, że materiał układany jest w kilku warstwach (najczęściej dwóch lub trzech), możesz zapomnieć o problemie z niestabilnością czy odkształcaniem się drewna – konstrukcja podłogi staje się bowiem bardzo solidna.

Deska podłogowa warstwowa składa się w całości z drewna, co jest jej zasadniczą przewagą w stosunku do niektórych innych materiałów dostępnych na rynku. Pod względem budowy, deski warstwowe można dokładniej podzielić na:

Dwuwarstwowe – zwykle określa się je mianem desek. Ich grubość wynosi od 10 do 14 mm, zaś warstwa użytkowa (czyli wierzchnia, po której się chodzi), jest zazwyczaj grubości od 5 do 6 mm.
Trójwarstwowe – nazywane panelami. Ich grubość wynosi zwykle od 10 do 22 mm, przy czym grubość warstwy użytkowej jest mniejsza niż w przypadku desek dwuwarstwowych i wynosi od 3 do 4 mm.
Deska podłogowa warstwowa złożona z dwóch warstw wykonana jest z drewna liściastego, np. buku albo dębu (spodnia warstwa) oraz różnorodnych gatunków drewna w warstwie wierzchniej. Do wyboru masz tutaj kilkadziesiąt różnych rodzajów drewna. Wybierając je, zwróć uwagę na klasę, która informuje o barwie oraz usłojeniu drewna.

Deska warstwowa wykonana z trzech warstw, ma dwie spodnie warstwy, które zrobione są zazwyczaj z drewna iglastego. Na rynku znajdziesz także panele o warstwie nośnej wykonanej z płyty drewnopochodnej.

co-to-jest-deska-warstwowaco-to-jest-deska-warstwowaco-to-jest-deska-warstwowaco-to-jest-deska-warstwowa

Deska warstwowa – jak ją układać?

Istnieją różne sposoby montażu podłogi z paneli drewnianych. Do najpopularniejszych należą poniższe trzy:

Podłoga klejona – deski klejone warstwowo to jedna z najczęściej spotykanych metod układania podłogi. Ten sposób zazwyczaj wykorzystuje się przy montażu desek dwuwarstwowych, choć nie wyklucza się go także w przypadku podłogi złożonej z trzech warstw. Klejenie najlepiej wykonywać np. na podłożu betonowym, choć oczywiście nie jest to jedyny sposób. Deski na kleju zapewniają dużą wytrzymałość podłogi, ale pod warunkiem, że montaż przeprowadzi się we właściwy sposób. Klej pod powierzchnią ma też taką zaletę, że tłumi rozchodzenie się dźwięków, bo pod podłogą nie ma pustej przestrzeni.
Podłoga „pływająca” – ta sugestywna nazwa zdradza najważniejszą cechę tego rodzaju montażu. Deski są bowiem tylko układane, a nie przyklejane ani w żaden inny sposób mocowane. By taki proces montażu się sprawdził, deski muszą mieć jednak odpowiednio wyprofilowane krawędzie. Zaletą tego sposobu jest jego czystość (bez kleju i innych środków) oraz szybkość.
Podłoga przybijana – ta metoda polega na przybijaniu litych klepek lub desek do legarów. Ten sposób montażu jest nieco bardziej skomplikowany niż dwa poprzednie, więc nie spotyka się go w domach tak często (zwykle montuje się tak m.in. podłogi w halach sportowych). Warto pamiętać, że lepiej przybijać bardzo grube deski, np. 22-milimetrowe.

Deska warstwowa na podłogę – właściwości

co-to-jest-deska-warstwowaco-to-jest-deska-warstwowaco-to-jest-deska-warstwowaco-to-jest-deska-warstwowa

Wspomnieliśmy już o tym, że warstwowe deski podłogowe są dobrym rozwiązaniem ze względu na swoją budowę. Jakie inne właściwości mają deski warstwowe? Oto najważniejsze z nich:

Odporność na zmiany warunków w otoczeniu – dzięki swojej warstwowej budowie, podłoga z paneli drewnianych jest bardziej odporna na wahania temperatury, przenikanie wilgoci itd. Ostateczne parametry zależą oczywiście od rodzaju drewna, jaki wybierzesz na swoją podłogę.
Wykonanie w całości z naturalnego drewna – deska warstwowa zrobiona jest z drewna, w związku z czym zapewnia trwałość oraz piękny wygląd podłogi. Ma to znaczenie nie tylko ze względów ekologicznych, ale także estetycznych: wykorzystywanie prawdziwego drewna do wykończenia wnętrz nigdy nie wyjdzie z mody. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów należy buk, merbau czy jesion, ale możliwości jest naprawdę wiele.
Szybkość montażu – układanie podłogi z tego materiału pozwala na sporą oszczędność czasu, bo deski warstwowe wyposażone są w specjalne złącza, które znacznie ułatwiają proces. Przy odrobinie umiejętności budowniczych, deski warstwowe można ułożyć samemu.
Fabryczne wykończenie – znaczna większość desek dostępnych na rynku jest zabezpieczona kilkoma warstwami lakieru lub specjalnym olejem, który dodatkowo utwardzany jest promieniami UV. Możesz wybierać spośród różnych rodzajów wykończenia: na wysoki połysk, matowych albo półmatowych. Jeżeli zależy Ci na samodzielnym zabezpieczeniu desek, możesz zamówić nielakierowane panele bezpośrednio u producenta.
Deska lita i warstwowa – czym się różnią?
Wybierając materiał, który położysz na swojej podłodze, pewnie zastanawiasz się, czym różni się deska warstwowa od litej. Ta pierwsza złożona jest z kilku warstw, co ma bezpośredni wpływ na trwałość całej konstrukcji. Deska lita jest zaś wykonana z jednego kawałka szlachetnego drewna – np. jesionu, dębu czy jakiegoś egzotycznego gatunku.

Co jest lepsze – deska lita czy warstwowa? Wybierając jeden z tych dwóch materiałów, musisz wiedzieć, że w przypadku deski warstwowej ze szlachetnego drewna wykonana jest tylko warstwa wierzchnia. Ma to znaczenie ze względów estetycznych oraz użytkowych. Spodnie warstwy zrobione są zaś z nieszlachetnych gatunków drewna, pochodzących z drzew iglastych oraz tańszych liściastych.

co-to-jest-deska-warstwowaco-to-jest-deska-warstwowaco-to-jest-deska-warstwowaco-to-jest-deska-warstwowa

W przypadku deski litej, będziesz mieć do czynienia z drewnem wysokiej jakości i o dużych walorach estetycznych, co przełoży się oczywiście na jego wyższą cenę. Zastanawiając się nad wyborem: deska lita czy warstwowa, musisz jednak pamiętać, że ta pierwsza nie nadaje się do ogrzewania podłogowego.

Deska podłogowa warstwowa – gdzie sprawdzi się najlepiej?
Jakie jest zastosowanie deski warstwowej w praktyce? Gdzie sprawdzi się ona najlepiej? Jak się okazuje, możliwości jest całkiem sporo. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Salon i sypialnia

Do pomieszczeń, takich jak pokój dzienny lub sypialnia, deska warstwowa nadaje się bardzo dobrze. Wykańczając wnętrze w tych pokojach, możesz w zasadzie wybierać spośród bardzo szerokiej gamy podłóg – nie są one bowiem narażone na takie obciążenia i uszkodzenia, jak np. podłoga w przedpokoju. Koniecznie zwróć jednak uwagę na to, z jakiego gatunku drewna wykonana jest warstwa wierzchnia. Jeśli pokój jest bardzo nasłoneczniony, niektóre deski mogą ulec odbarwieniu albo zmienić kolor. Reagują tak m.in. wiśnia i sosna (stają się bardziej czerwone) albo merbau (przybiera bardziej szary odcień).

co-to-jest-deska-warstwowaco-to-jest-deska-warstwowaco-to-jest-deska-warstwowaco-to-jest-deska-warstwowa

Przedpokój

W tym miejscu zalecane jest położenie nieco trwalszej podłogi, a to z oczywistych względów: po tym pomieszczeniu chodzi się w butach, w razie niepogody na podeszwach wnosi się również wilgoć i zanieczyszczenia. Niektórzy w ogóle rezygnują z paneli do przedpokoju, wybierając płytki. Nie jest to jednak konieczne – decydując się na deskę warstwową w przedpokoju, musisz tylko upewnić się, że jest ona zabezpieczona kilkoma warstwami lakieru i utwardzona promieniami UV. Zastanawiając się nad rodzajem drewna, najlepiej ogranicz wybór do nieco twardszych gatunków: jesionu, grabu lub dębu.

Łazienka

Wybór podłogi do pomieszczeń narażonych na wilgoć jest szczególnie trudny. W przypadku deski warstwowej powinieneś zdecydować się na taki materiał, którego wszystkie warstwy wykonane są z odpornych na wilgoć gatunków drewna (zabezpieczona przed wilgocią warstwa wierzchnia to za mało!). Na szczęście z pomocą przychodzą tutaj sami producenci, którzy informują na opakowaniu o właściwościach przeciw wilgoci.

Deska warstwowa – ogrzewanie podłogowe
Czy panele drewniane przystosowane są do ogrzewania podłogowego? Jak zwykle odpowiedź brzmi: to zależy. Czynnikiem decydującym jest rodzaj drewna, którego użyjesz oraz klej łączący warstwy. Deski klejone warstwowo, o ile zostaną wybrane we właściwy sposób, mogą bardzo dobrze współgrać z ogrzewaniem podłogowym.

Pod względem montażu podłogi nad ogrzewaniem, najlepiej sprawdzą się takie deski, które złączone zostały klejem odpornym na działanie wysokich temperatur. Musisz koniecznie zwrócić uwagę na ten parametr, bo jeśli wybierzesz niewłaściwy klej, drewniane elementy mogą się rozwarstwiać, a wtedy cała konstrukcja podłogi będzie do naprawy.

co-to-jest-deska-warstwowaco-to-jest-deska-warstwowaco-to-jest-deska-warstwowaco-to-jest-deska-warstwowa

Jakie gatunki drzew najlepiej znoszą wilgoć? Przystępując do zakupu desek, zwróć uwagę na parametry higroskopijności oraz skurczu i rozkurczu drewna, z którego są wykonane. Drzewa, które najlepiej znoszą wahania temperatur i działanie wilgoci, to m.in. dąb i akacja, a z gatunków egzotycznych: jatoba, doussie, merbau, iroko, tek.

Pamiętaj, że stosując materiał taki, jak deska warstwowa, ogrzewanie podłogowe będzie zawsze odrobinę mniej wydajne – bo drewno zatrzyma część ciepła. Najlepszym wyborem będą deski z drzew o wysokiej przepuszczalności ciepła.

Zanim zakupisz panele drewniane, zorientuj się, czy producent zawarł na opakowaniu informację o przystosowaniu deski do ogrzewania podłogowego.

Podsumowanie
Deska warstwowa to popularny i stosunkowo uniwersalny materiał na podłogę do domu. Na rynku jest wiele rodzajów drewna, na które możesz się w tym przypadku zdecydować. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o podłodze drewnianej, przeczytaj również nasz artykuł o właściwościach podłogi z litego drewna.

Data publikacji: 08.02.2019