icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wygłuszenie ścian - jak wyciszyć pokój domowym sposobem?

Bloki z wielkiej płyty nie są specjalnie dźwiękochłonne. Jeżeli w Twoim mieszkaniu panuje wieczny hałas, warto pomyśleć o wygłuszeniu swojego lokum. A może mieszkasz w domku jednorodzinnym i chciałbyś wyciszyć jedno z pomieszczeń, np. pokój nastolatka, w którym przeprowadza on próby muzyczne? Dzisiaj doradzimy Ci jak samodzielnie i tanim kosztem zapewnić ciszę i spokój wszystkim domownikom.

Wyciszenie pokoju – o tym pamiętaj

Jeżeli zależy Ci na ciszy w mieszkaniu, a nie chcesz przeprowadzać remontu, możesz za pomocą kilku trików, skutecznie wyciszyć każdy pokój. Aby w pomieszczeniu było ciszej, użyj:

  • mebli – to najprostszy i najszybszy sposób na wytłumienie hasłasów. Szafy, regały czy też ciężkie fotele i kanapy stanowią naturalne przeszkody dla dźwięku i mogą tłumić odgłosy głośnych sąsiadów lub szczekającego psa;

  • dywanów i wykładzin – grube i miękki dywany, także pomogą wytłumić dochodzące z niższych pieter dźwięki. Natomiast hałasy dobiegające sąsiednich pomieszczeń pomogą wybiszyć makatki zawieszone na ścianach.

  • zasłon na okna i pianek na drzwi – jeżeli nie masz okien dobrze tłumiących hałasy z zewnątrz, możesz zastosować grube zasłony, najlepiej wykonane z pluszu. A w przypadku drzwi użyj piankę lub gumę na framugę.

Wykorzystanie szaf, regałów czy też makat pozwoli na zminimalizowanie dochodzących dźwięków, jednak nie w całości. Dlatego, jeśli interesuje Cię profesjonalne wygłuszenie ścian, powinieneś zastosować bardziej skuteczne metody. Na rynku jest wiele materiałów budowlanych oraz wykończeniowych, dzięki którym jesteś w stanie pozbyć się niechcianych hałasów z domu lub mieszkania.

Jak wyciszyć pokój w domu jednorodzinnym?

Skuteczne wygłuszenie ściany możliwe jest na etapie budowy domu lub w trakcie poważniejszego remontu danego pomieszczenia. Do dyspozycji masz kilka ciekawych rozwiązań. Warto skorzystać z jednego lub z kilku z nich, by zapewnić sobie komfort akustyczny. Oto jak wygłuszyć ścianę w domu jednorodzinnym:

Wełna mineralna

Gdy wygłuszenia wymaga strych, doskonale sprawdzi się wełna mineralna. Co prawda jej głównym zadaniem jest izolacja termiczna, ale doskonale radzi sobie ona także z tłumieniem hałasów dobiegających z zewnątrz.

Na rynku dostępne są różne rodzaje tego materiału, dlatego z pewnością, znajdziesz ten najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom. Montaż wełny jest prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy też narzędzi. Aby zamontować wełnę na ścianie, wykorzystaj dedykowanych do tego celu profili i odpowiedniego kleju. Na koniec konstrukcję zamaskuj płytami gipsowo-kartonowymi.

Płyty akustyczne

To specjalny rodzaj płyt gipsowych, które dzięki swojej konstrukcji są dźwiękochłonne. Montaż tego rodzaju materiału jest prosty. A najlepsze rezultaty uzyskasz, gdy połączysz je z opisaną wyżej wełną mineralną. Płyty akustyczne mocuje się na profilach za pomocą wkrętów.

Możesz je stosować w każdym pomieszczeniu, poza tymi gdzie grozi im częsty kontakt z wodą. Jednak w pokojach mieszkalnych sprawdzą się doskonale, zapewniając skuteczne i estetyczne wytłumienie ściany.

Panele ścienne

Panele ścienne tapicerowane są nie tylko skuteczną izolacją, ale także estetycznym elementem wykończeniowym. Najczęściej składają się one z drewna, gąbki oraz dekoracyjnej tkaniny. Możesz wybierać z szerokiej palety kolorów oraz wzorów, tak by urządzić dany pokój zgodnie z Twoim gustem. 

Montaż takich elementów jest bardzo prosty. Panele takie możesz przykleić klejem lub zastosować rzepy. Duża różnorodność stylów i bogata kolorystyka pozwala zrealizować Ci każdy projekt.

Korek ścienny

To ciekawe rozwiązanie stało się modne jakiś czas temu. Korek ścienny jest dostępny w wielu wzorach, dlatego też możesz go wykorzystać na przykład jako element dekoracyjny lub zabudować nim całą ścianę.

Wygłuszenie na ścianę wykonane z korka jest eleganckim sposobem na ukrycie izolacji akustycznej i stworzenie nowoczesnego oraz modnego wnętrza. Dostępne są także tapety wykonane z korka, których zadaniem również jest izolacja akustyczna. Tapety korkowe są bardziej plastyczne i dają większe możliwości aranżacji oraz łączenia ich z innymi materiałami.

Jak wygłuszyć pokój w bloku?

A jak wyciszyć pokój, gdy mieszkasz w bloku? W takim przypadku należy skorzystać z innych rozwiązań. Wynika to między innymi z różnicy w konstrukcji budynków wielorodzinnych. Oto, na co możesz się zdecydować:

  • podwieszany sufit – jeżeli doskwierają Ci hałasy dochodzące znad Twojego mieszkania, możesz wykorzystać watę szklaną i płyty gipsowo-kartonowe. Podwieszany sufit jest skuteczny w tłumieniu hałasów, a dodatkowo ma wiele walorów estetycznych. Możesz na przykład zamontować w nim dodatkowe oświetlenie.

  • Kasetony sufitowe – jeżeli z jakichś powodów nie chcesz lub nie możesz zainstalować podwieszanego sufitu, możesz zawsze skorzystać z szeroko dostępnych kasetonów. Nie będzie to rozwiązanie tak skuteczne, jak opisany wyżej sufit podwieszany, ale z pewnością pozwoli na zmniejszenie hałasu. Montaż ich jest prosty i sprowadza się do przyklejenia ich do sufitu za pomocą specjalnego kleju.

  • Płyty akustyczne – tak samo, jak w przypadku pokojów w domkach jednorodzinnych, w mieszkaniu możesz zastosować je do wyciszenia ścian, zza których dochodzą niepożądane dźwięki.

  • Wygłuszenie drzwi – na rynku dostępne są drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, które doskonale izolują akustycznie. Wybierz taki model drzwi wewnętrznych, dzięki którym będziesz mógł zapewnić spokój innym domownikom, gdy na przykład głośno słuchasz muzyki. Możesz także użyć specjalnych gum izolujących, montowanych na futrynie. Dzięki temu dźwięk zostanie zamknięty w danym pomieszczeniu i nie będzie wydostawał się na zewnątrz.

  • Dźwiękoszczelne okna – zbudowane z kilku szyb modele doskonale tłumią hałasy dobiegające z zewnątrz. To rozwiązanie zalecane wszystkim, których mieszkanie sąsiaduje z ruchliwą ulicą.

Wyciszenie pokoju domowymi sposobami – to takie proste

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak wyciszyć pokój domowym sposobem, bez względu na to, czy mieszkasz w bloku, czy w domku jednorodzinnym. Łatwa dostępność produktów zapewniających akustyczną izolację i prosty montaż większości z nich, pozwolą Ci w łatwy sposób stworzyć zaciszne miejsce w każdym rodzaju lokum. 

Zachęcamy do odwiedzenia do sklepów Castorama.pl. Znajdziesz tutaj materiały wysokiej jakości pochodzące od znanych i cenionych producentów. Za ich pomocą szybko, tanio i skutecznie wyciszysz nie tylko pokój, ale całe Twoje mieszkanie lub dom.

Nie zwlekaj, odwiedź Castorama.pl i zacznij remont już dziś!