icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak prawidłowo ścinać wysokie drzewa?

Czasem, dla lepszego wyglądu ogrodu lub po prostu dla bezpieczeństwa przechodzących nieopodal osób, musimy podjąć tę radykalną decyzję i usunąć drzewo. Jest to dość poważane zadanie i warto się do niego odpowiednio przygotować, aby cały proces przebiegł bez niespodzianek i aby nikomu nic się nie stało. Od czego zaczynamy?

wysokie drzewaJeżeli przycinanie gałęzi czy zmniejszenie pokroju korony drzewa nic nie dało, a drzewo jest pochyłe i zagraża ludziom i zwierzętom, nie pozostaje nam nic innego, jak jego usunięcie. Pamiętajmy jednak o działaniu zgodnie z prawem. Wycinka drzew na własnej posesji, poza drzewami i krzewami owocowymi, wymaga złożenia odpowiedniego wniosku przez posiadacza danej działki oraz zgody odpowiedniego organu.

Pod podjęciu decyzji o ścince drzewa musimy się do tej czynności odpowiednio przygotować. Przede wszystkim zadbajmy o nasze bezpieczeństwo. Zaopatrzymy się w odzież ochronną, wysokie, twarde buty oraz włóżmy grube rękawice. W sklepach dostępne są specjalne spodnie, które chronią nas w przypadku, gdy pilarka odskoczy w stronę nóg: specjalne włókna z materiału wkręcają się wtedy w łańcuch i zatrzymują układ tnący. Warto też zainwestować w ochronę głowy, np. za pomocą kasku z osłoną na twarz. Potrzebny nam będzie także odpowiedni sprzęt. Możemy użyć ręcznej piły, ale generuje to dużo pracy. W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele typów pilarek. Wybór jest duży, ale specjalista w sklepie na pewno pomoże nam zdecydować się na odpowiednie urządzenie.

Zadbajmy także o bezpieczeństwo osób trzecich czy zwierząt. Powinny znajdować się odpowiednio daleko od miejsca wycinki. Dobrze, gdy jest to odległość ok. 10 m, ale zależy to głównie od wysokości drzewa.

Następnie przechodzimy do przygotowania drzewa do ścięcia. Na początku, aby stworzyć sobie dobry dostęp do pnia, usuwamy gałęzie w jego pobliżu, tak by ułatwić sobie późniejszą pracę. Nie piłujemy jednak ponad naszą głową, by podczas ścięciu niespodziewanie nic na nas nie spadło.

Ścięcie drzewa

Po przygotowaniu siebie, osób trzecich i drzewa do całego procesu ścinki, przystępujemy do zasadniczej pracy. Zaczynamy od wyznaczenia, gdzie drzewo ma upaść. Jeżeli jest pochyłe w którąś stronę, to zapewne w tym kierunku właśnie spadnie. Podobnie jest, jeżeli z jednej ze stron ma znacznie więcej gałęzi, które najprawdopodobniej pociągną drzewo za sobą. Gdy pień jest prosty, warto przywiązać do niego linę, aby móc łatwiej nakierować tor jego upadku.

Następnie nacinamy pień po stronie, w którą drzewo ma upaść. Piłujemy ukośnie i prostopadle do głębokości ¼ lub 1/3 średnicy pnia, tak by oba nacięcia tworzyły kąt 45°. Z drugiej strony pnia, ok. 2-3 cm wyżej niż nacięcie wcześniejsze, robimy kolejne z klinem, aby drzewo nie przechyliło się w nieodpowiednią stronę. Pomiędzy nacięciami zostawiamy tzw. przegub. Powstały wcześniej klin ułatwi pchnięcie drzewa w odpowiednią stronę. Po użyciu siły zapewne usłyszymy charakterystyczny dźwięk, typowy dla ścinki trzask. Musimy wtedy, na wszelki wypadek, szybko oddalić się od drzewa, nawet gdy wydaje nam się, gdzie ono spadnie. Ostrożności nigdy za wiele.ścinanie drzew

Po ścince i upewnieniu się, że wszystko jest tak, jak zaplanowaliśmy, ścinamy gałęzie i tniemy pień na części. W przypadku grubego pnia tniemy go najpierw z jednej strony, potem z drugiej, tak by nacięcia spotkały się ze sobą - to ułatwi pracę. Kolejne kawałki możemy pociąć pilarką lub siekierą. Uważajmy jednak na możliwe odskakujące fragmenty. Dobrze, gdy będziemy to robić na płaskim podłożu w oddaleniu od osób trzecich.

Drewna ściętego drzewa możemy użyć w ogrodzie jako ozdoby, do różnych konstrukcji ogrodowych, lub po prostu spalić je na ognisku. Duże ilości pozostałych gałęzi warto wrzucić do rozdrabniacza, który potnie je na małe ścinki. Te wykorzystamy potem np. do uzupełnienia ściółki na rabacie. Podniesie to walory estetyczne oraz poprawi warunki glebowe naszym roślinom.

Data publikacji: 09.01.2015