Opał zawsze pod ręką – jak używać łuparki do drewna

Wygodne i skuteczne – łuparki do drewna zyskują coraz większą popularność wśród posiadaczy pieców wolnostojących i kominków. Korzystanie z łuparek nie jest trudne ani niebezpieczne – pod warunkiem jednak, że będziemy dbali o podstawowe zasady bezpieczeństwa. Oto one.

Opał zawsze pod ręką – jak używać łuparki do drewna

Odpowiednie zasilanie

W zależności od wybranego modelu łuparki, będziemy musieli zapewnić jej odpowiednie warunki pracy. Najczęściej oznaczać będzie to konieczność doprowadzenia do niej prądu, gdyż łuparki spalinowe stanowią raczej rzadkość w typowym domostwie, głównie ze względu na swoją wysoką cenę.

Łuparkę elektryczną zasilimy czy to z sieci domowej, czy z agregatu prądotwórczego. Zależnie od pobieranej mocy łuparki (od 1,5 KW do nawet 3 KW), musimy odpowiednio dobrać przewody doprowadzające, jak i w przypadku opcji drugiej, moc agregatu.

W przypadku używania przedłużaczy, zadbajmy, by nadawał się on do stosowania na zewnątrz (był odporny na wilgoć) oraz by sam przewód miał odpowiedni duży przekrój (optymalnym będzie kabel o średnicy 2,5 mm) oraz długość (niektórzy producenci łuparek zalecają nie przekraczać długości 10 metrów).

Przeczytaj także: 5 faktów, które warto wiedzieć przy wyborze łańcucha do pilarki

Odzież ochronna

Podczas pracy z łuparką należy być ubranym w odpowiednią odzież ochronną. Mowa tu przede wszystkim o okularach ochronnych, solidnych rękawicach oraz butach ze wzmacnianym noskiem. Podczas pracy urządzenia, zwłaszcza w przypadku mocno wysuszonego drewna, może dochodzić do nieoczekiwanych pęknięć, a w konsekwencji do niekontrolowanego odrzutu rozłupywanego materiału.

Opał zawsze pod ręką – jak używać łuparki do drewna

Zalecenia dotyczące obsługi

Praca z łuparką do drewna wymaga pewnej dozy ostrożności. Przed rozpoczęciem łupania, należy upewnić się, że urządzenie spoczywa stabilnie na podłożu, a wszelkie materiały eksploatacyjne, jak olej, są uzupełnione. Kłodę należy ustawiać tak, by podczas rozłupywania nie miała możliwości się zsunąć. Im krótsze kłody, tym szybsza i bardziej efektywna praca urządzenia.

Podczas pracy urządzenia w żaden sposób nie manipulujemy rozłupywanym drewnem, a w przypadku, gdy kłoda utknie w urządzeniu, nie podejmujemy żadnych prób uwolnienia drewna przed wyłączeniem urządzenia. Dopiero potem staramy się obrócić kłodę i spróbować ponownie.

Zobacz też: Rozdrabniacz do gałęzi – budowa i dostępne rodzaje

Uwaga!

Nie należy próbować rozłupywać kłód, które są zbyt wielkie lub nie pasują do rozmiarów urządzenia. Należy również unikać kawałków drewna z nabitymi gwoździami lub z innym rodzajem mechanicznego zanieczyszczenia (druty, kliny, kotwy). Zabronione jest również rozłupywanie dwóch kawałków drewna w jednym czasie.

Opał zawsze pod ręką – jak używać łuparki do drewna

Odpowiednie składowanie drewna

Aby zapobiec przypadkowemu potknięciu, starajmy się składować rozłupane kawałki na jednej stercie. Przez cały okres pracy dbajmy, by wokół stanowiska została utrzymana swoboda poruszania się.

Po skończeniu pracy rozłupane drewno układamy w stosy w miejscu, gdzie z każdej strony będzie mieć przewiew.