Produkty

Opał zawsze pod ręką – jak używać łuparki do drewna

Opał zawsze pod ręką – jak używać łuparki do drewna

Wygodne i skuteczne – łuparki do drewna zyskują coraz większą popularność wśród posiadaczy pieców wolnostojących i kominków. Korzystanie z łuparek nie jest trudne ani niebezpieczne – pod warunkiem jednak, że będziemy dbali o podstawowe zasady bezpieczeństwa. Oto one.

łuparka do drewnaOdpowiednie zasilanie

W zależności od wybranego modelu łuparki, będziemy musieli zapewnić jej odpowiednie warunki pracy. Najczęściej oznaczać będzie to konieczność doprowadzenia do niej prądu, gdyż łuparki spalinowe stanowią raczej rzadkość w typowym domostwie, głównie ze względu na swoją wysoką cenę.

Łuparkę elektryczną zasilimy czy to z sieci domowej, czy z agregatu prądotwórczego. Zależnie od pobieranej mocy łuparki (od 1,5 KW do nawet 3 KW), musimy odpowiednio dobrać przewody doprowadzające, jak i w przypadku opcji drugiej, moc agregatu.

W przypadku używania przedłużaczy, zadbajmy, by nadawał się on do stosowania na zewnątrz (był odporny na wilgoć) oraz by sam przewód miał odpowiedni duży przekrój (optymalnym będzie kabel o średnicy 2,5 mm) oraz długość (niektórzy producenci łuparek zalecają nie przekraczać długości 10 metrów).

łuparka do drewnaOdzież ochronna

Podczas pracy z łuparką należy być ubranym w odpowiednią odzież ochronną. Mowa tu przede wszystkim o okularach ochronnych, solidnych rękawicach oraz butach ze wzmacnianym noskiem. Podczas pracy urządzenia, zwłaszcza w przypadku mocno wysuszonego drewna, może dochodzić do nieoczekiwanych pęknięć, a w konsekwencji do niekontrolowanego odrzutu rozłupywanego materiału.

Zalecenia dotyczące obsługi

Praca z łuparką do drewna wymaga pewnej dozy ostrożności. Przed rozpoczęciem łupania, należy upewnić się, że urządzenie spoczywa stabilnie na podłożu, a wszelkie materiały eksploatacyjne, jak olej, są uzupełnione. Kłodę należy ustawiać tak, by podczas rozłupywania nie miała możliwości się zsunąć. Im krótsze kłody, tym szybsza i bardziej efektywna praca urządzenia.

Podczas pracy urządzenia w żaden sposób nie manipulujemy rozłupywanym drewnem, a w przypadku, gdy kłoda utknie w urządzeniu, nie podejmujemy żadnych prób uwolnienia drewna przed wyłączeniem urządzenia. Dopiero potem staramy się obrócić kłodę i spróbować ponownie.

Uwaga!

Nie należy próbować rozłupywać kłód, które są zbyt wielkie lub nie pasują do rozmiarów urządzenia. Należy również unikać kawałków drewna z nabitymi gwoździami lub z innym rodzajem mechanicznego zanieczyszczenia (druty, kliny, kotwy). Zabronione jest również rozłupywanie dwóch kawałków drewna w jednym czasie.

Łuparka 4 t 1500 W 370 mmOdpowiednie składowanie drewna

Aby zapobiec przypadkowemu potknięciu, starajmy się składować rozłupane kawałki na jednej stercie. Przez cały okres pracy dbajmy, by wokół stanowiska została utrzymana swoboda poruszania się.

Po skończeniu pracy rozłupane drewno układamy w stosy w miejscu, gdzie z każdej strony będzie mieć przewiew.

Data publikacji: 30.11.2017
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Rozdrabniacz do gałęzi – budowa i dostępne rodzaje

Rozdrabniacz do gałęzi – budowa i dostępne rodzaje
Regularne podcinanie gałęzi drzew i krzewów to zabieg, który stymuluje ich wzrost i powoduje zagęszczenie nowych pędów. Co jednak zrobić z odpadkami...
Czytaj więcej

Jaka łuparka do drewna? Krótki poradnik zanim wybierzesz najlepszą

Jaka łuparka do drewna? Krótki poradnik zanim wybierzesz najlepszą
Gospodarz każdego domu jednorodzinnego wie, jak ważne jest ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym. Samodzielne zarządzanie systemem grzewczym to duża o...
Czytaj więcej

Bezpieczeństwo podczas pracy z drewnem

Bezpieczeństwo podczas pracy z drewnem
Wiele osób zajmuje się cięciem i obróbką drewna w swoim ogrodzie czy przydomowej posesji. Nawet jeśli te prace są bardzo drobne i trwają niezbyt długo...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Opał zawsze pod ręką – jak używać łuparki do drewna