Jak prawidłowo używać piły ręcznej?

Mogłoby się wydawać, że cięcie za pomocą piły ręcznej jest czynnością, którą może wykonać każdy. Niestety – należy przestrzegać kilku zasad, aby cięcie było efektywne i przede wszystkim bezpieczne. Ponad to, zły dobór piły oraz nieumiejętna technika cięcia może doprowadzić nie tylko do zmarnowania materiału, ale także do wypadku podczas pracy.

Podczas przygotowania się do cięcia należy pamiętać nie tylko o zakupie materiału, ale także o odpowiednim doborze narzędzi oraz przygotowaniu miejsca pracy. Aby prawidłowo używać piły ręcznej, należy dobrać odpowiedni jej rodzaj do materiału, który będziemy ciąć, uwzględniając przy tym kształt zębów i zadbać o prawidłową technikę cięcia.

 

Rodzaj piły i kształt zębów

Do prostych cięć należy wybrać uniwersalną piłę płatnicę lub precyzyjną piłę grzbietową, która najczęściej jest wykorzystywana podczas wykonywania cięć złączy lub obramowań. Jeśli chcemy zrobić cięcie niestandardowe, np. zaokrąglone, wtedy wykorzystujemy piłę włosową; z kolei w celu wycięcia otworu używamy piły typu otwornica. Oprócz przeznaczenia piły (informacja ta jest zawsze widoczna) warto zwrócić uwagę na sam kształt zębów. Jeśli są one półleżące oznacza to, że piła służy do cięcia w dwóch kierunkach, zęby równoramienne przeznaczone są do cięć poprzecznych, natomiast zęby pochylone – do cięć podłużnych.

 

Przygotowanie do piłowania

Aby piłowanie było przeprowadzone poprawnie, należy odpowiednio przygotować miejsce pracy. Deskę (lub inną powierzchnię przeznaczoną do cięcia) należy unieruchomić na blacie za pomocą śrubowych zacisków. Ważne jest, aby między zacisk a deskę włożyć drewnianą podkładkę w celu uniknięcia uszkodzenia powierzchni. Na powierzchni rysujemy linię, wzdłuż której będziemy przeprowadzali cięcie, oznaczając wyraźnie część, która ma odpaść. Przyjmujemy wygodną, niekrępującą ruchów pozycję. Podczas przygotowania do piłowania należy pamiętać, aby deskę ułożyć do góry licem (stroną dekoracyjną)  w celu uniknięcia odprysków.

 

Technika cięcia

Piłę należy trzymać zdecydowanie, lecz nie kurczowo! Pierwsze cięcie wykonując bardzo precyzyjnie, trzymając piłę niemal w pozycji poziomej. Kiedy cięcie się zagłębi przechylamy piłę o ok. 45 stopni wprawiając piłę w ruch wahadłowy. Należy pamiętać, aby podczas piłowania pchać piłę ciężarem ciała, aby nie sforsować ramienia. Gdy zbliżamy się do zakończenia cięcia, piłę należy przechylić do pozycji pionowej, jednocześnie zmniejszając zamaszystość ruchów i podtrzymując część odpadającą – unikniemy w ten sposób uszkodzenia krawędzi.

 

Cięcie długie

Jeśli chcemy wykonać długie cięcie warto wykorzystać w tym celu metalową prowadnicę lub listwę (którą przymocowujemy na linii cięcia), po wykonaniu pierwszych ruchów ręczną piłą, należy włożyć w powstałą szczelinę drewniany klin – dzięki temu unikniemy zablokowania się ostrza.

 

Jeśli wykonujemy długie cięcie samodzielnie, warto umieścić podpórkę pod częścią odpadającą, ponieważ gwałtowne oderwanie może spowodować uszkodzenie krawędzi.

 

Prawidłowe używanie piły ręcznej nie opiera się wyłącznie na technice z jaką prowadzimy cięcie, ważne jest odpowiednie dobranie narzędzi oraz przygotowanie miejsca pracy. Podstawą jest przestrzeganie podstawowych zasad BHP oraz poszanowanie dla materiału, z którym będziemy pracować, wcześniej dokładnie poznając jego specyfikację.

 

Data publikacji: 22.10.2014