Produkty

Obsługa i prawidłowe użytkowanie kos mechanicznych

 Obsługa i prawidłowe użytkowanie kos mechanicznych

Kosy mechaniczne dzielą się na spalinowe i elektryczne. Są to niezwykle przydatne urządzenia, które pozwalają nam na skuteczne koszenie trawy w każdym miejscu. Nie ma dla nas znaczenia ani to, jak wysoka jest trawa, ani to, jakiego rodzaju chaszcze musimy obciąć.

kosa castoramaKosy mechaniczne używane są zarówno przez osoby prywatne, jak i duże firmy, które codziennie muszą skosić ogromne tereny zielone. Urządzenia solidne i bardzo praktyczne wymagają od nas odpowiedniej obsługi oraz wiedzy dotyczącej ich pielęgnacji. Ta jest szczególnie ważna po okresie zimowym.

Kosy mechaniczne to urządzenia, które szybko i skutecznie uporają się z pielęgnacją naszych ogrodów oraz innych terenów zielonych. Zwłaszcza tych, które charakteryzują się na tyle zróżnicowaną strukturą terenu, że tradycyjna kosiarka miałaby problem z dostaniem się do całego trawnika.

Zróżnicowany teren może charakteryzować się wzniesieniami, pagórkami lub licznie posadzoną roślinnością, np. krzakami iglaków.

Kosą spalinową wytniemy też chaszcze i wysokie zarośla, czyli te rośliny, z którymi kosiarka na pewno sobie nie poradzi.

Tak bujna roślinność nie jest żadną przeszkodą dla tego urządzenia. Co ważne, potrafi szybko i skutecznie uporać się z nawet bardzo dużym obszarem zielonym.

Jak konserwować kosę po pracy?

Po pracy naszą kosę należy przede wszystkim dobrze wyczyścić. Jeśli wiemy, że w najbliższym czasie nasza kosa nie będzie używana, opróżniamy zbiornik paliwa. Jeśli nie do końca orientujemy się jak zużyć całe paliwo znajdujące się w zbiorniku kosy, możemy ustawić ją na biegu jałowym – silnik zatrzyma się w momencie zużycia całego paliwa. koszenie trawy

Następnie przecieramy sprzęt ściereczką, aż będzie całkowicie suchy.

Aby mieć pewność, w jakim stanie jest urządzenie, możemy przyjrzeć się też świecy zapłonowej – sprawna będzie koloru złoto-miedzianego.

Kolejną czynnością, którą warto przeprowadzić, jest skontrolowanie metalowego narzędzia. Zobaczmy, czy nie jest uszkodzone. Możemy też nanieść na nie środek antykorozyjny.

Ważnym elementem kosy mechanicznej jest żyłka tnąca. Co jakiś czas konieczne jest sprawdzanie jej elastyczności. Przede wszystkim należy wyjąć żyłkę z głowicy i posmarować ją specjalnym środkiem, a następnie z powrotem założyć. Przed kolejnym użyciem naszą żyłkę możemy na chwilę włożyć do wody.

Idealna do przechowywania kosy mechanicznej jest pozycja wisząca. Tutaj na pewno sprawdzi się uchwyt oburęczny, który przymocujemy w dowolnym miejscu warsztatu.

Data publikacji: 08.06.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Wybieramy olej silnikowy do kosiarki

Wybieramy olej silnikowy do kosiarki
Prawidłowe działanie każdej kosiarki zależy w dużym stopniu od zastosowania odpowiedniego oleju. O ile jego uzupełnienie jest wyjątkowo proste, o tyle...
Czytaj więcej

Jak wymienić olej w kosiarce spalinowej?

Jak wymienić olej w kosiarce spalinowej?
Prawidłowe użytkowanie kosiarki spalinowej wymaga jej odpowiedniej pielęgnacji. Niezbędny jest przegląd na początku każdego sezonu jak i regularne spr...
Czytaj więcej

Konserwacja ogrodowych sprzętów przed zimą

Konserwacja ogrodowych sprzętów przed zimą
Wszelkie ogrodowe maszyny i elektronarzędzia, które służyły nam wielokrotnie podczas sezonu wiosenno-letniego, wymagają po jego zakończeniu odpowiedni...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Obsługa i prawidłowe użytkowanie kos mechanicznych