Jak rozpoznać i leczyć choroby draceny?

Draceny należą do często i chętnie hodowanych przez nas roślin doniczkowych. Mają specyficzny, egzotyczny wygląd, który nadaje wnętrzom oryginalny wygląd. W warunkach naturalnych roślina zamieszkuje dalekie, ciepłe kraje, stąd nie zawsze dobrze się u nas czuje. Jakie choroby najczęściej ją dotykają i jak z nimi walczyć?

choroby draceny

Co szkodzi dracenie?

Najwięcej chorobowych zmian czy też niepokojących objawów u draceny wystąpi w związku z niewłaściwymi warunkami panującymi w domu. Roślina ta lubi ciepło, ale nie należy jej ustawiać w ostrym słońcu, nie może być też umieszczana blisko źródeł ciepła (pieca, kaloryferów). Dracena nie lubi zbyt zimnego powietrza, szkodzi jej też zbyt suche. Aby dobrze rosła, powinna być umiarkowanie, ale systematycznie podlewana – pamiętajmy jednak o 3-miesięcznym okresie spoczynku, kiedy ilość wody należy ograniczyć.

Odmiany, pielęgnacja

Draceny mają wiele odmian. Do tego rodzaju należy około 40 gatunków roślin pochodzących z gorących obszarów Azji i Afryki. W naturze stanowią one drzewa lub krzewy, ale dla potrzeb domowych hodowli zostały znacznie pomniejszone. Najczęściej spotykanymi i najchętniej hodowanymi są odmiany: dracena wonna, obrzeżona i dracena Sandera.

Roślinę tę najlepiej ustawić w miejscu jasnym, ale z rozproszonym światłem, bez silnego nasłonecznienia. Odpowiada jej temperatura pokojowa, około 20°C, choć zimą może być ona sporo niższa, nawet już od 13° do około 18°C.

Dracenę najlepiej podlewać 1-2 razy w tygodniu, a zimą tylko wówczas, gdy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi. Nie powinno się pozostawiać wody na podstawce, gdyż może to doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego. Jedynie odmiana Sandera lubi nadmiar wody, który nie powoduje u niej gnicia. Można zasilać draceny specjalnym nawozem płynnym rozpuszczonym w wodzie do podlewania. Warto utrzymywać wysoką wilgotność w otoczeniu kwiatów i co jakiś czas zraszać liście draceny.

Przeczytaj także: Uprawa roślin – wszystko o frezjach

Choroby

Odpadanie dolnych liści draceny jest zjawiskiem naturalnym, bo w ten sposób kształtuje się pień rośliny. Na miejsce opadłych u dołu pojawiają się nowe liście na szczycie pędu.

Jednak, jeśli zauważymy, że bardzo wiele liści żółknie i opada, a odrosty są niewielkie – może to świadczyć o chorobie. Przyczyną może być zbyt suche powietrze, za niska temperatura albo gwałtowne jej zmiany. Jeśli przeniesiemy dracenę np. z chłodnego sklepu do ciepłego mieszkania, może to spowodować pękanie brzegów jej liści przy nasadach blaszek. Nie należy też narażać rośliny na gwałtowne wahania temperatury.

Choroby draceny mogą wynikać także z jej zbytniego nasłonecznienia, co spowoduje poparzenia liści. Z kolei zbyt mała ilość światła doprowadzić może do ich blaknięcia i słabszego wybarwienia, występującego w niektórych odmianach.

Spowolnienie wzrostu, drobnienie liści, a także ich żółknięcie i opadanie to możliwe następstwa niewłaściwego nawożenia draceny. Nadmiar azotu objawi się zanikiem intensywnego wybarwienia rośliny. Liście z plamami w części wierzchołkowej albo żółte, a następnie brunatniejące powierzchnie przy brzegu blaszki liściowej mogą świadczyć o nadmiarze fluoru. Wówczas zmieniamy nawożenie, zmniejszamy użycie nawozów z fosforem i podlewamy kwiaty jedynie wodą odstałą co najmniej przez 1 dzień.

Bakteryjna plamistość liści u draceny objawia się ciemnobrązowymi, szybko powiększającymi się plamami. Czasem czernieje też łodyga przy podstawie, a zgnilizna przesuwa się także na nasady ogonków liściowych. Wydzielać się przy tym może nieprzyjemny zapach. Przy lekkim porażeni należy usuwać chore liście, a roślinę i podłoże opryskiwać środkiem ze stymulatorem wzrostu, ograniczającym rozwój choroby plamistości. Niestety, przy zaawansowanej chorobie roślina zginie.

choroby draceny

Zobacz też: Jak przezimować pelargonie i fuksje- podpowiadamy!

Plamistość liści może mieć podłoże bakteryjne, ale także grzybicze. Wówczas pojawiają się na dolnych liściach draceny żółte, brązowiejące, nieregularne plamy o wielkości od 1 do 5 mm z czerwoną obwódką. Na wierzchu widoczne są czarne skupiska zarodników grzyba. Usuwamy wtedy zaatakowane liście i zaprzestajemy zraszania rośliny. Dla ratowania draceny należy dokonać serii oprysków biopreparatami i fungicydami.

Podobnie postępujemy w przypadku wykrycia fuzaryjnej plamistości liści draceny. W tej chorobie zaobserwujemy zgniliznę podstaw całych rozet liściowych, a na liściach drobne, wodniste i nieregularne plamy z jasnożółtą obwódką.

Pleśń w ziemi szkodzi większości roślin domowych. Jej pojawieniu się sprzyja słaba jakość gleby, niedobór światła, wysoka wilgotność powietrza i podłoża, nadmierne podlewanie. Jeśli zauważymy pleśń, na wiosnę wskazane będzie przesadzenie rośliny do świeżej ziemi o luźnym podłożu, najlepiej z warstwą drenażową.