Rośliny doniczkowe w domu – gdzie je ustawiać?

Wybranie odpowiedniego miejsca dla roślin w domu ma wpływ na to, jak szybko urosną oraz czy będą cierpiały na różne dolegliwości. Jakie warunki musi spełniać pomieszczenie, by można je było nazwać przyjaznym roślinom?

Idealne miejsce dla wszystkich roślin w domu?

Czy można znaleźć najlepsze miejsce w domu dla roślin i postawić tam wszystkie, by ładnie rosły? Podpowiadamy, że takie miejsce nie istnieje. Wiele zależy od gatunku roślin, które hodujemy. Jeśli dany okaz lubi cień i wilgoć, wystawienie na parapecie w słonecznym salonie w niczym nie pomoże. I odwrotnie: roślina potrzebująca światła do prawidłowego wzrostu zmarnieje w łazience czy ciemnym gabinecie.

Wybierając pomieszczenie, w którym postawimy roślinę, musimy uwzględnić:

poziom wilgoci, który w kuchni i łazience będzie wysoki, za to w salonie i sypialni niski,

oświetlenie, przy czym naturalne jest korzystniejsze niż sztuczne,

- temperaturę, zależną nie tylko od miejsca, ale i pory roku – parapet w zimie nie będzie najcieplejszym miejscem, zwłaszcza gdy nie odkręcimy kaloryfera.

przewiewność, która większości roślin jest niezbędna, by ziemia nie zaczęła pleśnieć.

Rośliny doniczkowe w domu – gdzie je ustawiać?

Hodując rośliny kwitnące, musimy pamiętać, że potrzebują więcej światła słonecznego niż rośliny zielone. Warto zmieniać im miejsce w zależności od pory roku, a nawet dnia.

Zielone rośliny warto delikatnie obracać, by na wzrost miały szansę także liście położone od strony pomieszczenia. Inaczej roślina sama wykrzywi liście do słońca i się ku niemu pochyli.mu pochyli.

Porada eksperta

Zanim wybierzemy miejsce dla swojej rośliny, sprawdźmy informacje umieszczone na etykiecie. Często pojawiają się w tam dane dotyczące optymalnych warunków wzrostu, kwitnienia, zapotrzebowania na wodę czy słońce.

Przeczytaj także: Jak przezimować pelargonie i fuksje- podpowiadamy!

O czym pamiętać podczas wybierania miejsca dla rośliny?

Wybieranie odpowiedniego miejsca do postawienia roślin doniczkowych w domu wymaga brania pod uwagę nawet takich detali, jak kolor ścian. Jasne lepiej odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie staje się rozświetlnone i sprzyja wzrostowi roślin. Czarne na odwrót: pochłania światło.

W pomieszczeniu, w którym znajdują się rośliny, konieczne jest zapewnianie wymiany powietrza. Sprawdzą się chociażby rozszczelnione okna. Dzięki napływowi nowego powietrza w pokoju nie panuje wilgoć, a co za tym idzie nie odkłada się ona na szybach oraz ziemi. Jeśli odpowiednio dbamy o roślinę – nie przelewamy jej wodą – istnieje małe ryzyko, że dookoła pojawi się pleśń. A jeśli już do tego dojdzie, warto znać skuteczne sposoby na pozbycie się jej.

Mimo iż wymiana powietrza jest ważna, ustawianie roślin na parapecie nie zawsze będzie dla nich korzystne. W zimie mroźne powietrze osłabi rośliny, w lecie zaś liście wystawione na długotrwałą ekspozycję na słońcu mogą doznać poparzenia. Trzeba pamiętać, by podlewać je odpowiednio wcześnie. Jeśli woda zdąży odparować, zanim słońce wzejdzie wysoko na niebo, roślinie nie stanie się krzywda.

Dowiedz się: Jak dbać o sztuczne rośliny?

Rośliny doniczkowe w domu – gdzie je ustawiać?

Rośliny do sypialni, kuchni i łazienki

 

Część pomieszczeń w domu rządzi się swoimi prawami. W sypialni na przykład powinno się ustawiać wyłącznie te rośliny, które cechuje odwrócona fotosynteza, a więc które produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Pomagają zasnąć, zrelaksować się, wypocząć. Korzystnie wpływają na układ oddechowy. Są to np. aloes, dracena, kaktus, palma koralowa, paproć, storczyk.

W łazience sprawdzą się wyłącznie te rośliny, które lubią wilgoć i mogą wytrzymać bez światła przez długi czas – wystarczy co jakiś czas zapalić żarówkę lub zostawić uchylone drzwi. Są to m.in. paprocie, bluszcze, palmy, widliczki, zielistki, begonie, fitonie.

Kuchnia, czyli pomieszczenie małe, ciepłe i parne, dowartościowuje rośliny pnące się w górę, bo nie zajmują wiele miejsca. Są to przede wszystkim zioła, które poza walorem estetycznym mają walor użytkowy, ale również fiołek afrykański, gloksynia, peperomia, skrętnik, skrzydłokwiat i stulatka. W kuchni dobrze sprawdzą się też sukulenty.

Istnieje również szereg roślin o niskich wymaganiach, które będą idealne dla osób często przebywających poza domem lub zapominających o obowiązkach.