Produkty

Rośliny doniczkowe w domu – gdzie je ustawiać?

Rośliny doniczkowe w domu – gdzie je ustawiać?

Wybranie odpowiedniego miejsca dla roślin w domu ma wpływ na to, jak szybko urosną oraz czy będą cierpiały na różne dolegliwości. Jakie warunki musi spełniać pomieszczenie, by można je było nazwać przyjaznym roślinom?

Idealne miejsce dla wszystkich roślin w domu?kwiaty w salonie

Czy można znaleźć najlepsze miejsce w domu dla roślin i postawić tam wszystkie, by ładnie rosły? Podpowiadamy, że takie miejsce nie istnieje. Wiele zależy od gatunku roślin, które hodujemy. Jeśli dany okaz lubi cień i wilgoć, wystawienie na parapecie w słonecznym salonie w niczym nie pomoże. I odwrotnie: roślina potrzebująca światła do prawidłowego wzrostu zmarnieje w łazience czy ciemnym gabinecie.

Wybierając pomieszczenie, w którym postawimy roślinę, musimy uwzględnić:

- poziom wilgoci, który w kuchni i łazience będzie wysoki, za to w salonie i sypialni niski,

- oświetlenie, przy czym naturalne jest korzystniejsze niż sztuczne,

- temperaturę, zależną nie tylko od miejsca, ale i pory roku – parapet w zimie nie będzie najcieplejszym miejscem, zwłaszcza gdy nie odkręcimy kaloryfera.

- przewiewność, która większości roślin jest niezbędna, by ziemia nie zaczęła pleśnieć.

Hodując rośliny kwitnące, musimy pamiętać, że potrzebują więcej światła słonecznego niż rośliny zielone. Warto zmieniać im miejsce w zależności od pory roku, a nawet dnia.

Zielone rośliny warto delikatnie obracać, by na wzrost miały szansę także liście położone od strony pomieszczenia. Inaczej roślina sama wykrzywi liście do słońca i się ku niemu pochyli.mu pochyli.

Porada eksperta

Zanim wybierzemy miejsce dla swojej rośliny, sprawdźmy informacje umieszczone na etykiecie. Często pojawiają się w tam dane dotyczące optymalnych warunków wzrostu, kwitnienia, zapotrzebowania na wodę czy słońce.

O czym pamiętać podczas wybierania miejsca dla rośliny?

doniczka delux 12 cmWybieranie odpowiedniego miejsca do postawienia roślin doniczkowych w domu wymaga brania pod uwagę nawet takich detali, jak kolor ścian. Jasne lepiej odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie staje się rozświetlnone i sprzyja wzrostowi roślin. Czarne na odwrót: pochłania światło.

W pomieszczeniu, w którym znajdują się rośliny, konieczne jest zapewnianie wymiany powietrza. Sprawdzą się chociażby rozszczelnione okna. Dzięki napływowi nowego powietrza w pokoju nie panuje wilgoć, a co za tym idzie nie odkłada się ona na szybach oraz ziemi. Jeśli odpowiednio dbamy o roślinę – nie przelewamy jej wodą – istnieje małe ryzyko, że dookoła pojawi się pleśń. A jeśli już do tego dojdzie, warto znać skuteczne sposoby na pozbycie się jej.

Mimo iż wymiana powietrza jest ważna, ustawianie roślin na parapecie nie zawsze będzie dla nich korzystne. W zimie mroźne powietrze osłabi rośliny, w lecie zaś liście wystawione na długotrwałą ekspozycję na słońcu mogą doznać poparzenia. Trzeba pamiętać, by podlewać je odpowiednio wcześnie. Jeśli woda zdąży odparować, zanim słońce wzejdzie wysoko na niebo, roślinie nie stanie się krzywda.

Rośliny do sypialni, kuchni i łazienki

rosliny w doniczkachCzęść pomieszczeń w domu rządzi się swoimi prawami. W sypialni na przykład powinno się ustawiać wyłącznie te rośliny, które cechuje odwrócona fotosynteza, a więc które produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Pomagają zasnąć, zrelaksować się, wypocząć. Korzystnie wpływają na układ oddechowy. Są to np. aloes, dracena, kaktus, palma koralowa, paproć, storczyk.

W łazience sprawdzą się wyłącznie te rośliny, które lubią wilgoć i mogą wytrzymać bez światła przez długi czas – wystarczy co jakiś czas zapalić żarówkę lub zostawić uchylone drzwi. Są to m.in. paprocie, bluszcze, palmy, widliczki, zielistki, begonie, fitonie.

Kuchnia, czyli pomieszczenie małe, ciepłe i parne, dowartościowuje rośliny pnące się w górę, bo nie zajmują wiele miejsca. Są to przede wszystkim zioła, które poza walorem estetycznym mają walor użytkowy, ale również fiołek afrykański, gloksynia, peperomia, skrętnik, skrzydłokwiat i stulatka. W kuchni dobrze sprawdzą się też sukulenty.

Istnieje również szereg roślin o niskich wymaganiach, które będą idealne dla osób często przebywających poza domem lub zapominających o obowiązkach.

Data publikacji: 27.04.2018
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Sansevieria – odmiany i pielęgnacja

Sansevieria – odmiany i pielęgnacja
Poszukujesz do swojego domu rośliny łatwej w uprawie o efektownym wyglądzie? Poznaj Sansevierię. Odmiany tej rośliny mogą mieć szerokie, wąskie lub cy...
Czytaj więcej

Palma Areca – pielęgnacja. Jak o nią dbać?

Palma Areca – pielęgnacja. Jak o nią dbać?
Poszukujesz efektownej rośliny do salonu lub sypialni? Doskonałym wyborem będzie palma Areca. Pielęgnacja tej rośliny nie jest skomplikowana. Dzięki o...
Czytaj więcej

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage
Wzory kwiatowe to dekoracja od tysiącleci stosowana w architekturze i sztuce. Motywy florystyczne podkreślają elegancki wystrój, a bliskość nat...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rośliny doniczkowe w domu – gdzie je ustawiać?