Dalie w donicach – jak uprawiać?

Dalie najczęściej spotkamy w ogrodach – to kwiaty, które stosunkowo często są uprawiane na zewnątrz. Nic dziwnego – są jednymi z najbardziej dekoracyjnych roślin o wielu odmianach. Samych gatunków dalii jest 35, jednak wariacje są niemal niezliczone.

Dalie bez ogrodu?

Kwiaty te najczęściej spotyka się właśnie uprawiane w formie gruntowej – roślina nie należy to nadmiernie wymagającej, a jednak jest wyjątkowo dekoracyjna. Często chcemy nią ozdobić ogród, nawet pomimo konieczności specjalnego przechowywania jej zimą.

O ogrodowej uprawie dalii przeczytamy tutaj.

Jednak pięknem dalii możemy cieszyć się nawet wtedy, gdy nie mamy ogrodu czy działki. Rośliny te doskonale poradzą sobie również w donicach. Możemy ozdobić nimi balkony i tarasy, a także patia czy parapety.

Dalie w donicach – jak uprawiać?

Porada eksperta

Każda odmiana dalii może być uprawiana w pojemniku, jednak pamiętajmy, że gatunki wysokie i bardziej rozkrzewiające się oczekują nieco innych warunków od mniejszych okazów. Wybierzmy takie warianty roślin, aby pasowały nam nie tylko wizualnie, ale również w kwestii uprawy i pielęgnacji. Wysokie odmiany dalii musimy podeprzeć. W donicach świetnie odnajdą się wersje karłowe i dalie anomonowe.

Jak uprawiać dalie w donicach?

Zacznijmy od doboru odpowiedniego pojemnika. Naczelną zasadą jest dopasowanie jego wielkości do docelowej wysokości dalii. Jeśli roślina ma być wyższa niż 100 cm, powinniśmy wybrać donicę przynajmniej o średnicy 30-35 cm i wysokości 45-50 cm.

Jeśli nie chcemy czekać aż do czerwca, kiedy możemy kupić gotowe sadzonki z wyrośniętymi i zaczynającymi kwitnąć pędami, sięgnijmy po cebule. Posadzimy je w pojemnikach następująco:

- najpierw na dnie donicy umieśćmy warstwę drenażową. W przypadku dalii sprawdzi się zwykły keramzyt, potłuczona ceramika czy żwir. Uwaga! Warstwa ta powinna zajmować aż 1/3 wysokości pojemnika;
- następnie wsypujemy podłoże na kolejną 1/3 wysokości całego pojemnika. Dobierzmy ziemię uniwersalną lub, jeśli wolimy, żyźniejszą. Możemy również sami wzbogacić ją kompostem czy obornikiem;
- na tej warstwie kładziemy bulwy i pokrywamy je tym samym podłożem na ostatnią 1/3 wysokości donicy.

Donice ze świeżo sadzonymi bulwami dalii powinniśmy postawić na słonecznym parapecie i trzymać wewnątrz budynku do kwietnia-maja. W zależności od pogody zaczynamy stopniowo wystawiać sadzonkę na zewnątrz na kilka godzin – wtedy, gdy już na pewno nie grożą jej przymrozki. W ten sposób hartujemy ją i przygotowujemy do wystawienia na balkon na stałe.

Pamiętajmy również, aby dalie regularnie podlewać.

Zobacz także: Uprawa roślin – wszystko o frezjach

Dalie w donicach – jak uprawiać?

Dalie w doniczkach i co dalej?

Kiedy rośliny zaczynają wypuszczać pędy kwiatowe, musimy szczególnie zadbać o naszą uprawę. Dalie będą teraz potrzebować dodatkowego pożywienia. Zasilamy zatem je nawozami.

Pamiętajmy również, że rośliny te lubią słoneczne stanowiska, będą więc szczególnie dobrze nadawać się na balkony o wystawie południowej. Nie powinniśmy ich również stawiać w miejscach narażonych na przeciągi czy ulewy – takie czynniki atmosferyczne mogą zniszczyć delikatne pędy dalii.

Jeśli chodzi o szkodniki żerujące na daliach w doniczkach, musimy szczególnie uważać na mszyce.