Jak w gospodarstwie wykorzystać wodę ściekową?

Szara woda w gospodarstwie domowym wzięła swoją nazwę z charakterystycznego wyglądu. I jeśli w naszym domu szara woda jest wylewana i ląduje w ścieku, robimy błąd, bo możemy ją z powodzeniem wykorzystać oszczędzając na poborze wody z wodociągu lub studni.

Wody w odcieniach szarości

Gospodarstwo domowe jest generatorem wody, która ze względu na możliwości jej użycia dzieli się na trzy „kolory”. Woda biała jest używana do celów spożywczych, do kąpieli, do prania. Zużyta do tego woda zmienia się (nie tylko z racji wyglądu i mętności) w wodę szarą, którą – w mniejszym lub większym stopniu możemy używać w domu i przydomowym ogrodzie. Nie nadaje się do tego woda czarna, która traktowana jest jako ściek, a możliwość jej powtórnego użycia jest uzależniona od stopnia efektywności przydomowej oczyszczalni ścieków – budowa tej ostatniej jest jednak wciąż mało popularna. Częściej czarna woda trafia do zwykłego szamba (choć powinna do szamba ekologicznego).

Jak w gospodarstwie wykorzystać wodę ściekową?

Najprostszy sposób wykorzystania wody szarej

Żeby ponownie wykorzystać szarą wodę wystarczy zaopatrzyć się w kilka specjalnych urządzeń. Przykładowo, odpowiednia konstrukcja zlewu pozwala zużytej do mycia rąk wodzie trafić bezpośrednio do zbiornika spłuczki toalety. To najprostszy sposób wykorzystania szarej wody. Oczywiście w tym celu wykorzystać można wodę zużytą do kąpieli, prania czy mycia naczyń w zmywarce (jeśli nie stosujemy ponad miarę soli do zmiękczania wody). Jednak konieczne jest w tym przypadku zbudowanie odpowiedniego zbiornika na wodę szarą, by ta nie trafiała od razu do kanalizacji. Zbiornik tego typu zaopatrzony powinien być w specjalny filtr, który wstępnie oczyszcza wodę szarą.

Zobacz także: Jak zaprojektować i wykonać instalację kanalizacyjną?

Do czego użyć wody szarej

Szacuje się, że do ponownego wykorzystania w gospodarstwie domowym kwalifikuje się 50-80% wody szarej (jako wtórnego obiegu wody białej). Poza spłukiwaniem toalet nadaje się z powodzeniem do podlewania roślin w ogrodzie (zawarte w wodzie szarej łagodne detergenty podziałają na rośliny jak nawóz podobnie jak resztki jedzenia w wodzie szarej powstałej w kuchni). Woda szara, jeśli jest gromadzona w specjalnym zbiorniku, powinna być wcześniej wstępnie oczyszczona i nie wolno użyć jej nigdy do celów spożywczych. Woda nieoczyszczona może być użyta w ciągu 24 godzin – oprócz wymienionych sposobów nadaje się do prania. Woda szara wypływająca po kąpieli czy po praniu może zasilać przydomowe urządzenia do odzysku ciepła.

Przeczytaj też: Montujemy miskę ustępową

Jak w gospodarstwie wykorzystać wodę ściekową?

Specjalne projekty wykorzystania wody szarej

Aby najefektywniej wykorzystać szarą wodę, konieczny jest wcześniejszy projekt domu uwzględniający jej specjalny obieg w gospodarstwie, obecność zbiornika z systemem uzdatniania wody szarej oraz przydomowa oczyszczalnia ścieków. Tego typu konstrukcje powstają na bazie pomysłu tzw. budynku autonomicznego, do funkcjonowania którego nie potrzebne jest dostarczanie energii elektrycznej, wody i odbieranie zużytej wody i ścieków. W mniejszym zakresie woda szara może być używana w każdym gospodarstwie domowym, a powszechność tego rozwiązania wpłynie pozytywnie na środowisko naturalne i naszą kondycję finansową.