Montujemy miskę ustępową

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie łazienki bez miski ustępowej, która stanowi jej podstawowe wyposażenie. Jest to również urządzenie sanitarne, którego montaż możemy stosunkowo łatwo wykonać we własnym zakresie, stosując się do poniższych zasad.

Montujemy miskę ustępową

Wybór odpowiedniego miejsca

Przed montażem miski ustępowej powinniśmy zastanowić się, w jakim dokładnie miejscu naszej łazienki zostanie ona umieszczona. Bardzo istotny jest tutaj metraż pomieszczenia, jakim dysponujemy oraz zachowanie odpowiednich proporcji w rozmieszczeniu poszczególnych urządzeń sanitarnych. Należy pamiętać o tym, że między ścianą a miską ustępową, umywalkąwanną czy kabiną prysznicową, powinno być zachowane co najmniej 20 centymetrów odstępu – wyjątkiem jest tu bidet, który winien być oddalony od miski minimalnie o 30 centymetrów. Niezwykle ważne jest również podłączenie miski do układu pionu wodno-kanalizacyjnego. Tutaj należy pamiętać o tym, aby zachować co najmniej metrową odległość pomiędzy miską a pionem oraz by pozostałe urządzenia sanitarne nie były podłączone do odcinka przewodu, który łączy miskę z pionem.

Przygotowanie

Na początku warto zgromadzić wszystkie niezbędne materiały i narzędzia, tak, byśmy mieli je pod ręką. Wśród nich z pewnością nie może zabraknąć samej miski, spłuczki oraz deski sedesowej, a także wszelkich akcesoriów montażowych i narzędzi pomocniczych: wiertarki, wkrętaków, młotka, ołówka oraz klucza francuskiego. Jeszcze przed rozpoczęciem właściwego montażu, powinniśmy dokładnie dopasować miskę ustępową wraz ze spłuczką do wybranego przez nas miejsca. Ustawiając urządzenie w pożądanej pozycji, powinniśmy upewnić się, czy korzystanie z niego będzie na pewno komfortowe. Zweryfikować należy również, położenie przyłącza elastycznego, które musi zmieścić się pomiędzy rurą odpływową a otworem w misce ustępowej.

Montujemy miskę ustępową

Mocowanie miski

Po właściwym usytuowaniu miski oznaczamy na podłodze punkty jej przymocowania. Następnie odstawiamy urządzenie i wywiercamy otwory w wyznaczonych punktach, osadzając w nich odpowiednio dopasowane kołki rozporowe – pamiętajmy o tym, aby podczas wiercenia nie używać udaru oraz ustawić wiertarkę na możliwie najniższe obroty. Naszym kolejnym krokiem jest naniesienie miski na wyznaczone miejsce zgodnie z wywierconymi otworami. Po precyzyjnym ustawieniu łączymy miskę z rurą odpływową przy użyciu przyłącza elastycznego. W otworach mocujących umieszczamy kołnierzyki chroniące ceramikę przed uszkodzeniem, a następnie w wywierconych miejscach osadzamy śruby, przykręcając je do posadzki tak, aby pozycja całej konstrukcji była w pełni stabilna. Teraz naszym zadaniem jest zamocowanie pokrywy. Najpierw umieszczamy trzpienie zawiasów w wyznaczonych otworach na misce. Następnie dokładnie dopasowujemy deskę do miski. Na końcu na trzpienie nakładamy od spodu podkładki i dokręcamy nakrętkami motylkowymi.

Podłączenie do instalacji

Zanim rozpoczniemy podłączanie miski do instalacji wodociągowej, powinniśmy odłączyć główny dopływ wody.

Pamiętajmy o tym, że odpływ miski ustępowej należy podłączyć do pionu poniżej wszystkich odpływów znajdujących się w danej kondygnacji. Podejście do miski ustępowej nie powinno być oddalone od pionu na więcej niż 1 metr, natomiast odległość między syfonem a podłączeniem miski do pionu powinna wynosić maksymalnie 3 metry. Podłączenie rozpoczynamy od założenia giętkiego przewodu na doprowadzeniu zimnej wody. Drugi koniec przewodu łączymy zaś ze zbiornikiem przez otwór znajdujący się z lewej lub prawej strony spłuczki (wybieramy otwór położony bliżej pionu), łącząc go z zaworem napełniającym spłuczkę. Drugi otwór w zbiorniku zatykamy przy użyciu plastikowego korka. Za pomocą wkrętaka ustawiamy śrubę regulującą dopływ wody. Napełniamy zbiornik wodą i weryfikujemy pracę wszystkich elementów. Pracę wieńczymy zainstalowaniem pokrywy na zbiorniku.