icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Domowe sposoby na wyczyszczenie syfonu

Nie ulega wątpliwości, że syfon jest jednym z najbardziej awaryjnych elementów kuchennego zlewu. Dlatego też trzeba dbać o jego czystość i regularnie go udrażniać. Jeśli nie chcemy stosować w tym celu środków chemicznych, możemy skorzystać z mniej agresywnych alternatyw. Oto kilka domowych sposobów na odetkanie syfonu!

Domowe sposoby na wyczyszczenie syfonu

Najprostszy sposób na zapchany zlew

Zator w zlewie kuchennym mogą spowodować najróżniejsze czynniki – od resztek jedzenia po fragmenty opakowań spożywczych. Czasem jego przyczyną jest również nagromadzony w dużej ilości osad z mydła. W tej sytuacji pozbycie się go nie powinno nam sprawić trudności. Jak sobie z tym poradzić?

Potrzebujemy dużego garnka z wrzątkiem – najlepiej, żeby miał więcej niż 4 litry. Wystarczy wlać gorącą wodę do odpływu, uważając przy tym, aby się nie oparzyć. Jeśli na zator składał się osad z mydła lub detergentów, zostanie w ten sposób rozpuszczony. Metodę tę możemy stosować w ramach profilaktyki – płuczmy syfon wrzątkiem przynajmniej raz w tygodniu, aby zapobiec jego zatykaniu na bieżąco.

Domowe sposoby na wyczyszczenie syfonu

Udrożnianie rur sodą i octem

Domowy środek do udrożniania zlewu przygotujemy, łącząc ze sobą szklankę sody oczyszczonej i szklankę octu. Najpierw wsypmy sodę, później wlejmy ocet, a następnie przykryjmy czymś odpływ, np. korkiem czy nawet talerzykiem. W efekcie tego powstanie sporo piany, a z syfonu będzie dochodzić głośne syczenie i bulgotanie – oznacza to, że mieszanina działa zgodnie z założeniem i rozpuszcza zator. Preparat warto pozostawić na przynajmniej godzinę i po tym czasie spłukać go letnią wodą. Oczywiście im dłużej będzie działać, tym skuteczniej oczyści syfon z nagromadzonych osadów.

Jeśli mieszanina okaże się nieskuteczna, możemy nieco zmodyfikować jej skład. Połączmy ze sobą sodę oczyszczoną oraz sól kuchenną w proporcji 1:1. Dobrze wymieszany proszek wsypmy do syfonu i zalejmy szklanką octu – możemy go najpierw podgrzać, by środek działał jeszcze efektywniej. Mikstura powinna się intensywnie spienić. Pozostawmy ją w odpływie przez godzinę lub dłużej, a następnie przepłuczmy go ciepłą wodą.

Zobacz też: Jak skutecznie wentylować kanalizację?

Porada eksperta

Z tej metody lepiej zrezygnować w sytuacji, gdy woda z kranu jest odprowadzana do przydomowej oczyszczalni ścieków. Dlaczego? Nadmiar soli może negatywnie wpłynąć na rozwój i pracę bakterii, które się w niej znajdują. Spowoduje to, że rozkład zanieczyszczeń będzie przebiegać wolniej.

Domowe sposoby na wyczyszczenie syfonu

Udrożnianie zlewu aspiryną

Aspiryna to lek, który z pewnością znajdziemy w każdej domowej apteczce. Niewiele osób wie jednak o tym, że można ją wykorzystać do czegoś innego niż leczenie przeziębienia. Substancje znajdujące się w tych tabletkach doskonale poradzą sobie także z rozpuszczeniem zatoru w syfonie! Dla najlepszego efektu powinniśmy wrzucić do odpływu 2 tabletki aspiryny i zalać je szklanką octu tak, by mieszanina zaczęła się pienić. Po kilku minutach możemy przepłukać syfon wodą – po zatorze nie powinien pozostać nawet ślad.

Syfon możemy też oczyścić przy użyciu metod chemicznych oraz mechanicznych – przeczytamy o nich w tym artykule.