Produkty

Domowe sposoby na wyczyszczenie syfonu

Domowe sposoby na wyczyszczenie syfonu

Nie ulega wątpliwości, że syfon jest jednym z najbardziej awaryjnych elementów kuchennego zlewu. Dlatego też trzeba dbać o jego czystość i regularnie go udrażniać. Jeśli nie chcemy stosować w tym celu środków chemicznych, możemy skorzystać z mniej agresywnych alternatyw. Oto kilka domowych sposobów na odetkanie syfonu!

czyszczenie syfonu w zlewieNajprostszy sposób na zapchany zlew

Zator w zlewie kuchennym mogą spowodować najróżniejsze czynniki – od resztek jedzenia po fragmenty opakowań spożywczych. Czasem jego przyczyną jest również nagromadzony w dużej ilości osad z mydła. W tej sytuacji pozbycie się go nie powinno nam sprawić trudności. Jak sobie z tym poradzić?

Potrzebujemy dużego garnka z wrzątkiem – najlepiej, żeby miał więcej niż 4 litry. Wystarczy wlać gorącą wodę do odpływu, uważając przy tym, aby się nie oparzyć. Jeśli na zator składał się osad z mydła lub detergentów, zostanie w ten sposób rozpuszczony. Metodę tę możemy stosować w ramach profilaktyki – płuczmy syfon wrzątkiem przynajmniej raz w tygodniu, aby zapobiec jego zatykaniu na bieżąco.

oczyszczanie sitka zlewozmywakaUdrożnianie rur sodą i octem

Domowy środek do udrożniania zlewu przygotujemy, łącząc ze sobą szklankę sody oczyszczonej i szklankę octu. Najpierw wsypmy sodę, później wlejmy ocet, a następnie przykryjmy czymś odpływ, np. korkiem czy nawet talerzykiem. W efekcie tego powstanie sporo piany, a z syfonu będzie dochodzić głośne syczenie i bulgotanie – oznacza to, że mieszanina działa zgodnie z założeniem i rozpuszcza zator. Preparat warto pozostawić na przynajmniej godzinę i po tym czasie spłukać go letnią wodą. Oczywiście im dłużej będzie działać, tym skuteczniej oczyści syfon z nagromadzonych osadów.

Jeśli mieszanina okaże się nieskuteczna, możemy nieco zmodyfikować jej skład. Połączmy ze sobą sodę oczyszczoną oraz sól kuchenną w proporcji 1:1. Dobrze wymieszany proszek wsypmy do syfonu i zalejmy szklanką octu – możemy go najpierw podgrzać, by środek działał jeszcze efektywniej. Mikstura powinna się intensywnie spienić. Pozostawmy ją w odpływie przez godzinę lub dłużej, a następnie przepłuczmy go ciepłą wodą.

Porada eksperta

Z tej metody lepiej zrezygnować w sytuacji, gdy woda z kranu jest odprowadzana do przydomowej oczyszczalni ścieków. Dlaczego? Nadmiar soli może negatywnie wpłynąć na rozwój i pracę bakterii, które się w niej znajdują. Spowoduje to, że rozkład zanieczyszczeń będzie przebiegać wolniej.

Syfon do zlewozmywaka castoramaUdrożnianie zlewu aspiryną

Aspiryna to lek, który z pewnością znajdziemy w każdej domowej apteczce. Niewiele osób wie jednak o tym, że można ją wykorzystać do czegoś innego niż leczenie przeziębienia. Substancje znajdujące się w tych tabletkach doskonale poradzą sobie także z rozpuszczeniem zatoru w syfonie! Dla najlepszego efektu powinniśmy wrzucić do odpływu 2 tabletki aspiryny i zalać je szklanką octu tak, by mieszanina zaczęła się pienić. Po kilku minutach możemy przepłukać syfon wodą – po zatorze nie powinien pozostać nawet ślad.

Syfon możemy też oczyścić przy użyciu metod chemicznych oraz mechanicznych – przeczytamy o nich w tym artykule.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - jak odetkać zlew?

Instrukcja wideo - jak odetkać zlew?
Zdarza się, że zlew czy umywalka są na tyle niedrożne, że wszelkie znane nam sposoby ich odtykania nie sprawdzają się. Detergenty czy zwykłe przepycha...
Czytaj więcej

Jak dbać o drożność rur odpływowych w kuchni?

Jak dbać o drożność rur odpływowych w kuchni?
Zlew kuchenny, zwłaszcza jeśli jest często używany, kieruje ku rurom odpływowym wodę zanieczyszczoną i zawierającą fragmenty umytych składników użytyc...
Czytaj więcej

Rodzaje syfonów w łazience

Rodzaje syfonów w łazience
Najczęściej mało widoczny element zestawu odpływowego w łazience, jakim jest syfon, ma do spełnienia niezmiernie ważną funkcję – umożliwia odpro...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Domowe sposoby na wyczyszczenie syfonu