Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z wpustów kanalizacyjnych

Nieprzyjemny zapach, który pojawia się w łazienkach, pralniach czy kuchniach, to zwykle odór dobywający się z kanalizacji. Przyczyny jego pojawienia się mogą być różne, na szczęście w większości przypadków łatwo uporamy się z tym problemem. Podpowiadamy, w jaki sposób możemy to zrobić.

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów

Brak syfonu

Wszystkie podłączenia kanalizacji do urządzeń sanitarnych czy sprzętów (np. wanienumywalekprysznicówtoaletzmywarekpralek), powinny zostać wyposażone w syfon. Zgromadzona w nim woda uniemożliwia wydobywanie się z rur nieprzyjemnych zapachów. Jeśli zatem nasze urządzenia podłączone są jedynie prowizorycznie – bez syfonu – wystarczy, że zadbamy do jego zamocowanie.

Brak wody w syfonie

Problem nieprzyjemnych zapachów może być także spowodowany brakiem wody w syfonie. Do sytuacji takiej może dochodzić np. w rzadko używanych pomieszczeniach oraz tam, gdzie zamontowany jest system ogrzewania podłogowego. Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest wymiana syfonu wodnego na model suchy. Posiada on klapkę , która podnosi się w trakcie przepływu ścieków i umożliwia ich odpływ, a następnie wraca do podstawowej pozycji, blokując tym samym wypływ zapachów z kanalizacji. Inny rozwiązaniem jest montaż specjalnych wpustów z piłeczką zapachową, która w wypadku braku wody w syfonie przejmuje jej rolę.

Zanieczyszczone, zapchane rury

Jeszcze jedną przyczyną wydobywających się z odpływów nieprzyjemnych zapachów są zapchane i zanieczyszczone rury. Do sytuacji takiej dochodzi zwłaszcza w kuchni, gdzie do kanalizacji wraz z wodą dostają się nierzadko resztki pokarmów. Zalegając w rurach, stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, a z czasem mogą powodować też całkowitą niedrożność odpływu. Aby wyeliminować ten problem, należy okresowo udrażniać i dezynfekować rury, korzystając ze specjalnie przeznaczonych do tego środków lub sposobów domowych.

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z wpustów kanalizacyjnych

Prawidłowo wykonana instalacja

Warto również pamiętać, że prawidłowo wykonana i nieuszkodzona instalacja kanalizacyjna to jeden z warunków, który musi być spełniony, by uniknąć omawianego tutaj problemu. Każdy pion kanalizacyjny – a przynajmniej jeden w całym domu – powinien być wentylowany – wyprowadzony ponad dach i zakończony wywiewką. Dzięki temu powietrze przesycone zapachami może być odprowadzane z kanalizacji na zewnątrz. Właściwa wentylacja pozwala również na zachowanie w syfonach odpowiedniej ilości wody, ograniczając ich opróżnianie.