Jak własnoręcznie wykonać lampę z papieru?

Papierowy abażur dobrze komponuje się z niemal każdym wystrojem domu i zapewnia bardzo przyjemny nastrój. Wbrew pozorom nie jest trudny do wykonania, jednak wszystko zależy od tego, jaki chcemy lampie nadać kształt. Możemy mieć pewność, że efekt, jaki dzięki temu uzyskamy, będzie wart włożonego wysiłku.

Papier

Jeżeli decydujemy się na wykonanie papierowego abażuru, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad rodzajem i kolorem papieru. Najbardziej uniwersalnym jest papier biały, który przepuszcza światło, co pozwala na równomierne oświetlenie przestrzeni znajdującej się wokół. Możemy zdecydować się również na inne kolory. Śmiałe barwy będą dobrze wyglądały zwłaszcza w pokoju dziecka.

lampa papierowaPapier nie powinien być zbyt gruby, ponieważ trudno go formować w wybrane przez nas kształty, a ponadto nie będzie przepuszczał światła. Z tego względu najlepiej postawić na papier przezroczysty. Nie musimy również martwić się o to, że podczas prac lub w trakcie eksploatacji takiej lampy papier będzie pomięty. W niektórych modelach taki efekt uzyskuje się celowo, co dodatkowo podnosi walory dekoracyjne. Jednym z przykładów może być lampa, która ma formę składanego lampionu. Przy każdym jej składaniu papier jest zginany, co pozostawia trwałe ślady. Uzyskany rezultat nie pozbawia jej przy tym estetycznego wyglądu, a wręcz przeciwnie. Ponadto taka lampa nie jest tylko zwykłym przedmiotem, ale staje się dominantą w przestrzeni, w której się znajduje.

Szkielet

Rozwiązaniem, które oszczędzi nam sporo czasu, jest wykorzystanie elementów szkieletu starej lampy, na który nałożymy nowy materiał. Nie musimy jednak uciekać się tylko konstrukcji już istniejących. Przy pomocy drutu taki szkielet możemy wykonać również sami. W takim przypadku ogranicza nas jedynie wyobraźnia, ponieważ tego rodzaju abażury mogą przybierać najrozmaitsze kształty.

Nie zawsze jednak dodatkowa konstrukcja jest potrzebna. Często wystarczy jedynie papier, przewód elektryczny i żarówka, by stworzyć odpowiadającą nam lampę.

Wykonanie

Lampy z papieru mogą być zarówno wiszące, jak i stojące. Technika wykonania jest dowolna, ważne jedynie, aby całość spełniała nasze oczekiwania. Możemy co prawda posłużyć się gotowymi wzorami, ale papierowa lampa cieszyć nas będzie bardziej, gdy jest naszym autorskim projektem.

Lampa coceptJednym z prostszych pomysłów jest abażur w kształcie kuli, którą możemy zawiesić na ścianie lub pod sufitem. Inaczej będzie wyglądać lampa w formie stożka. W takim przypadku możliwe jest użycie jej zarówno jako lampy wiszącej, jak i stojącej. Do tego celu potrzebujemy odpowiedniej wielkości arkusza, który rozciągamy na metalowym szkielecie. Następnie łączymy ze sobą oba brzegi papieru i całość mocujemy do przewodu elektrycznego z żarówką.

Możemy również zdecydować się na lampę naścienną. Aby ją wykonać, z tektury wycinamy wybrany przez nas kształt, przypominający np. zwierzę lub roślinę. Następnie montujemy na ścianie źródło światła, które zakrywamy wyciętym przez nas elementem. Uzyskamy tym samym efekt światła rozproszonego, które będzie rozchodziło się po ścianie. Taka lampa nie spełnia roli oświetlenia głównego, ale dobrze je uzupełnia i wprowadza w pomieszczeniu przyjemny nastrój.

Warto pamiętać, że w przypadku lamp papierowych najlepiej stosować żarówki energoooszczędne, które mniej się nagrzewają, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko zapalenia się papieru. Ważne jest również, aby żarówki nie miały bezpośredniej styczności z papierem.

Dekoracje

Papierowe lampy umożliwiają nam wykonanie dowolnej dekoracji. Prostym rozwiązaniem jest naklejenie na abażur wielo- lub jednobarwnych elementów, np. literek różnej wielkości, figur geometrycznych lub podobizn zwierząt. Takie pomysły sprawdzają się zwłaszcza w pokojach naszych dzieci lub w kuchni.

Ciekawe efekty przynosi również wycinanie wzorów nożyczkami lub przy użyciu nożyka. Tutaj również możemy dać ponieść się fantazji i stworzyć prawdziwe designerskie dzieła sztuki. Papier jest na tyle wdzięcznym materiałem w obróbce, że przy pomocy prostych środków możemy stworzyć niemal każdą wymyśloną przez nas formę.

Data publikacji: 18.11.2015