Produkty

Rodzaje lamp wiszących

Rodzaje lamp wiszących

Pomimo naprawdę szerokiego wyboru różnego rodzaju oświetlenia domowego, trudno wyobrazić sobie wnętrze bez lampy głównej, wiszącej. Ten rodzaj oświetlenia pełni bowiem nie tylko funkcję dekoracyjną dla wnętrza, ale przede wszystkim funkcjonalną. Sprawiając, że poszczególne jego strefy są odpowiednio podkreślone.

lampa wiszącaOświetlenie wiszące – przez niektórych utożsamiane jest wyłącznie z żyrandolem. Nie ma nic bardziej mylnego w pojmowaniu tego rodzaju lamp. Wiele z nich prezentuje się bowiem zupełnie inaczej, zwracając się bardziej w stronę lamp nowoczesnych, nietuzinkowych.

Wybór klosza, a rodzaj światła

O intensywności oraz skierowaniu światła na pomieszczenie bardzo często decyduje rodzaj klosza. Wyróżniamy następujące opcje:

Masywny klosz z matowych materiałów nieprzepuszczających światło – zwykle zamknięty od góry i kierujący światło bezpośrednio ku dołowi; umieszczamy je najczęściej w jadalni tuż nad stołem lub w salonie nad stolikiem przy kanapie.

Klosz równie gruby, ale tym razem zamknięty od dołu – światło skierowane jest wówczas na sufit oraz sąsiadujące z nim ściany – w formie końcowej światło sprawia wrażenie rozproszonego; lampy tego rodzaju najczęściej umieszczamy w salonie, a ich szczególną cechą charakterystyczną będą bardzo bogate zdobienia klosza.

Klosz półprzeźroczysty – jest to szczególny przykład abażurów lub kloszy szklanych o mlecznym wykończeniu; podobnie jak lampa wisząca z kloszem zamkniętym na dole również daje światło rozproszone, oświetlające raczej sufit i ściany niż podłogę; ten rodzaj lamp wiszących stosowany jest właściwie w każdym pomieszczeniu.

Niezaprzeczalnym rozróżnieniem poszczególnych lamp jest ich wielkość. Mniejsze idealnie wkomponowują się w pomieszczenia, w których rola dodatków jest niewielka. Większe mocno zwracają na siebie uwagę.

Wybierając klosz, powinniśmy także pamiętać o tym, że im bardziej jego kształt będzie złożony, tym trudniej będzie go czyścić oraz skomponować z innymi dodatkami. Duże lampy wiszące ładnie komponują się z dodatkami utrzymanymi w stylu orientalnym.

Rodzaj lampy – liczba źródeł światłaLampa wisząca Colours Kapsel

Ważnym krokiem w podjęciu decyzji o wyborze oświetlenia jest decyzja o tym, ile powinna mieć ona źródeł światła. Jednopunktowe stosuje się raczej w lampach zawieszanych nad konkretnym obiektem, który chcemy wyeksponować, np. nad stołem w jadalni. Wielopunktowe z szeregowo rozmieszczonymi kloszami, bardzo często na tej samej wysokości pięknie wyglądają w salonie, sypialni – zawieszone gdzieś w jego centralnej części.

Zwróćmy uwagę nie tylko na liczbę źródeł światła, ale także na możliwość regulacji długości przewodu zasilającego, to bowiem pozwoli bardziej lub mniej doświetlać przestrzeń.

Nieśmiertelny żyrandol, kontra nowoczesna lampa wisząca

Żyrandol to wersja lampy o wielu źródłach światła. Składa się zwykle z dość charakterystycznego stelaża – drewnianego, metalowego czy z tworzywa sztucznego – oraz kloszy. Ze względu na swoją formę, żyrandole najlepiej dobierać do dużych, przestronnych wnętrz, będą ich ozdobą, ale nie przytłumią ich swoją wielkością.

Lampa wisząca może mieć postać nawet jednej żarówki. Będzie zatem idealna do wnętrz bardzo nowoczesnych, industrialnych. Sprawdzą się także w pokojach naszych dzieci, gdzie doświetlą miejsce do nauki lub zabawy.

 

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
06.11.2015
Lampy wiszące. Ech. Uwielbiam te co z wysokiego sufitu zwisają aż do połowy odległości od podłogi. świetnie to wygląda. no i nad stołem w jadalni. A tak to dużo oświetlenia dodatkowego, lampy podłogowe najlepsze. No i nie dla żyrandoli.

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje lamp wiszących