Rodzaje lamp wiszących

Pomimo naprawdę szerokiego wyboru różnego rodzaju oświetlenia domowego, trudno wyobrazić sobie wnętrze bez lampy głównej, wiszącej. Ten rodzaj oświetlenia pełni bowiem nie tylko funkcję dekoracyjną dla wnętrza, ale przede wszystkim funkcjonalną. Sprawiając, że poszczególne jego strefy są odpowiednio podkreślone.

lampa wiszącalampa wiszącalampa wiszącalampa wisząca

Oświetlenie wiszące – przez niektórych utożsamiane jest wyłącznie z żyrandolem. Nie ma nic bardziej mylnego w pojmowaniu tego rodzaju lamp. Wiele z nich prezentuje się bowiem zupełnie inaczej, zwracając się bardziej w stronę lamp nowoczesnych, nietuzinkowych.

Wybór klosza, a rodzaj światła

O intensywności oraz skierowaniu światła na pomieszczenie bardzo często decyduje rodzaj klosza. Wyróżniamy następujące opcje:

Masywny klosz z matowych materiałów nieprzepuszczających światło – zwykle zamknięty od góry i kierujący światło bezpośrednio ku dołowi; umieszczamy je najczęściej w jadalni tuż nad stołem lub w salonie nad stolikiem przy kanapie.

Klosz równie gruby, ale tym razem zamknięty od dołu – światło skierowane jest wówczas na sufit oraz sąsiadujące z nim ściany – w formie końcowej światło sprawia wrażenie rozproszonego; lampy tego rodzaju najczęściej umieszczamy w salonie, a ich szczególną cechą charakterystyczną będą bardzo bogate zdobienia klosza.

Klosz półprzeźroczysty – jest to szczególny przykład abażurów lub kloszy szklanych o mlecznym wykończeniu; podobnie jak lampa wisząca z kloszem zamkniętym na dole również daje światło rozproszone, oświetlające raczej sufit i ściany niż podłogę; ten rodzaj lamp wiszących stosowany jest właściwie w każdym pomieszczeniu.

Niezaprzeczalnym rozróżnieniem poszczególnych lamp jest ich wielkość. Mniejsze idealnie wkomponowują się w pomieszczenia, w których rola dodatków jest niewielka. Większe mocno zwracają na siebie uwagę.

Wybierając klosz, powinniśmy także pamiętać o tym, że im bardziej jego kształt będzie złożony, tym trudniej będzie go czyścić oraz skomponować z innymi dodatkami. Duże lampy wiszące ładnie komponują się z dodatkami utrzymanymi w stylu orientalnym.

Lampa wisząca Colours KapselLampa wisząca Colours KapselLampa wisząca Colours KapselLampa wisząca Colours Kapsel

Rodzaj lampy – liczba źródeł światła

Ważnym krokiem w podjęciu decyzji o wyborze oświetlenia jest decyzja o tym, ile powinna mieć ona źródeł światła. Jednopunktowe stosuje się raczej w lampach zawieszanych nad konkretnym obiektem, który chcemy wyeksponować, np. nad stołem w jadalni. Wielopunktowe z szeregowo rozmieszczonymi kloszami, bardzo często na tej samej wysokości pięknie wyglądają w salonie, sypialni – zawieszone gdzieś w jego centralnej części.

Zwróćmy uwagę nie tylko na liczbę źródeł światła, ale także na możliwość regulacji długości przewodu zasilającego, to bowiem pozwoli bardziej lub mniej doświetlać przestrzeń.

Nieśmiertelny żyrandol, kontra nowoczesna lampa wisząca

Żyrandol to wersja lampy o wielu źródłach światła. Składa się zwykle z dość charakterystycznego stelaża – drewnianego, metalowego czy z tworzywa sztucznego – oraz kloszy. Ze względu na swoją formę, żyrandole najlepiej dobierać do dużych, przestronnych wnętrz, będą ich ozdobą, ale nie przytłumią ich swoją wielkością.

Lampa wisząca może mieć postać nawet jednej żarówki. Będzie zatem idealna do wnętrz bardzo nowoczesnych, industrialnych. Sprawdzą się także w pokojach naszych dzieci, gdzie doświetlą miejsce do nauki lub zabawy.

 

 

Data publikacji: 06.11.2015