icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Lampy stojące stołowe i podłogowe – jak je wybrać i gdzie ustawić?

Lampy stojące, do których zaliczyć można lampy podłogowe oraz stołowe, to elementy wyposażenia wnętrz pełniące najczęściej rolę oświetlenia dodatkowego. Szeroka oferta tego typu produktów pozwala nam na dobór lamp o dowolnej stylistyce – które z nich sprawdzą się w naszym domu i gdzie możemy je ustawić?

Przejdź do następnych akapitów:
Lampy stojące – jaką pełnią funkcję?
Jak wybrać lampy stołowe i podłogowe?
Gdzie ustawić lampę stołową i podłogową?

Lampy stojące – jaką pełnią funkcję?
Ja już wyżej wspomnieliśmy, głównym zadaniem lamp stojących jest dodatkowe oświetlanie wnętrz. Doskonale sprawdzają się np. w sytuacji, gdy potrzebujemy odpowiedniego światła do czytania lub oglądania telewizji. Ich poświata umożliwia nam bezpieczne poruszanie się po pomieszczeniu po zmroku, skutecznie zastępując oświetlenie główne. Jednocześnie sączące się przez abażury snopy światła, często skierowane ku górze, nie rażą w oczy i nie przeszkadzają pozostałym wypoczywającym domownikom. Jak każde inne lampy, modele stojące pełnią też funkcję dekoracyjną. Emitowane przez nie światło tworzy we wnętrzu przytulną i kameralną atmosferę, a dodatkowo może być wykorzystane do wyeksponowania zasługujących na to elementów wykończenia bądź wyposażenia. Również same lampy stanowią ważne części wystroju – ich forma, zastosowane do produkcji materiały czy rodzaj abażuru decydują o tym, że wyróżniają się określonym stylem i estetyką.

Jak wybrać lampy stołowe i podłogowe?
Zanim wybierzemy lampy stojące do naszego domu, powinniśmy odpowiedzieć sobie na szereg pytań, które ułatwią nam zakup modelu spełniającego nasze wymagania. Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę, chcąc wyposażyć się w lampę stojącą?

Alt_cut-out_lsAlt_cut-out_lsAlt_cut-out_lsAlt_cut-out_ls

1. Funkcjonalność – to jedno z najważniejszych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie lampy stojącej. Czy nasz model będzie nam służył do czytania, pracy albo oglądania telewizji? Jeśli tak, najlepszym rozwiązaniem będzie lampa stojąca wyposażona w regulowane ramię. Dzięki niemu będziemy mogli skierować strumień światła w wybrane przez nas miejsce. Jeśli z kolei zależy nam bardziej na zyskaniu efektownego dodatku, podczas wyboru lampy kierujmy się raczej jej walorami dekoracyjnymi. Warto też upewnić się, że przewód zasilający lampy jest wystarczająco długi, byśmy mogli ustawić ją w wybranym miejscu i jednocześnie łatwo sięgnąć wtyczką do kontaktu.

2. Liczba źródeł światła – lampy podłogowe mogą posiadać miejsce na jedno lub więcej źródeł światła. W tym drugim przypadku ulokowane są one zwykle na osobnych ramionach i możemy używać ich niezależnie od siebie. Kryterium to w dużym stopniu decyduje o możliwościach praktycznego wykorzystania lampy.

Porada eksperta:

Jeśli użyteczność lampy jest dla nas ważnym kryterium, możemy zdecydować się na model wyposażony w 2 lub więcej opraw, z których każdą będziemy mogli skierować w wybranym przez nas kierunku.

W tym miejscu warto wspomnieć także o tym, w którą stronę skierowany będzie strumień światła. Położenie niektórych opraw możemy dowolnie regulować, inne kierują jasne snopy do dołu, a jeszcze inne – do góry.

l_1l_1l_1l_1

3. Materiał wykonania – ma znaczenie ze względu na trwałość konstrukcji, jak również jej estetykę. Do wyboru mamy lampy ze stelażem i ramionami wykonanymi np. z drewna, metalu czy tworzywa sztucznego. Do sporządzenia opraw wykorzystuje się najczęściej metal, tkaniny czy tworzywa sztuczne. Materiały stosowane w konstrukcji lamp – czy to podłogowych, czy stołowych – w dużej mierze stanowią o ich stylu i ostatecznym wizerunku.

4. Kształt, kolor i styl – to właśnie one jako pierwsze przyciągają naszą uwagę i sprawiają, że dany model wydaje nam się interesujący. Kształt lamp stojących może być różny – znajdziemy modele zupełnie proste, o pionowo poprowadzonym trzonku, oraz wygięte w duży łuk. Niektóre wyposażone są w dodatkowe ramiona, na których zamocowano oprawy – także one mogą mieć różną formę. Do wyboru mamy lampy stojące przypominające lampy kreślarskie bądź elementy z klasycznymi abażurami. Kolorystyka lamp to z kolei cała paleta barw – od bieli i czerni, przez szarości i odcienie metaliczne, po naturalne barwy drewna i nasycone, intensywne kolory.

O ostatecznym stylu, jaki prezentuje lampa, decyduje połączenie kształtu, koloru oraz materiałów użytych do produkcji. Nowoczesne lampy stojące odzwierciedlają modę na styl industrialny – wykonane są z metalu lub stali o połyskującej powierzchni, doskonale wtapiają się we współczesne wnętrza – także te skandynawskie. Wzorzyste abażury osadzone na drewnianym trzonku to kolei nawiązanie do stylistyki retro – ich szklane klosze o klasycznej, kwiatowej formie doskonale podkreślą tradycyjnie urządzone wnętrza. Niektóre minimalistyczne modele mają natomiast postać brył, czym wyróżniają się na tle klasycznych lamp z widocznym podziałem na trzonek i oprawy.

ls_3ls_3ls_3ls_3

Czy wiesz, że…?

Nowoczesne lampy stojące mają różnego rodzaju podstawy i trzonki. Pierwsze z nich mają najczęściej postać płaskich, ciężkich kół bądź kwadratów, w których umocowane są drążki. Nie zawsze jednak jest to regułą. Klosze niektórych lamp stojących osadzone są np. na trójnogach bądź ażurowych konstrukcjach przypominających formą klepsydrę.

5. Wymienny abażur – możliwość wymiany abażuru w lampie stołowej bądź podłogowej to z pewnością zaleta w oczach tych z nas, którzy lubią odnawiać stare elementy wyposażenia bądź zmieniać ich wygląd. Wybierając taki model, będziemy mogli korzystać z niego przez wiele lat, okresowo zmieniając abażur na taki, który będzie pasował do aktualnej aranżacji nowo wyremontowanego wnętrza.

6. Rozmiary lampy – lampy stołowe to zwykle modele niskie i na tyle niewielkie, by łatwo zmieścić je na stole, komodzie, a nawet parapecie. Lampy podłogowe to z kolei produkty o różnej wysokości, która może wynosić nawet ponad 2 m, szerokości oraz wadze. To, jakie wybrany przez nas model sprawia wrażenie – czy prezentuje się lekko i delikatnie, czy ciężko i masywnie – będzie ważną kwestią podczas dopasowywania elementu do konkretnego wnętrza.

Gdzie ustawić lampę stołową i podłogową?
Wybór lampy stojącej to pierwszy krok – kolejnym jest znalezienie dla niej odpowiedniego miejsca, w którym będzie najlepiej nam służyła bądź tworzyła przytulny nastrój.

Użycie niewielkich lamp stołowych to sposób na doświetlenie miejsca pracy – możemy ustawić je na biurku lub na stole w gabinecie, w miejscu, w którym czytamy, piszemy czy wykonujemy inne czynności. Równie dobrze sprawdzą się np. ustawione na konsoli w przedpokoju czy korytarzu – doświetlą przestrzeń delikatnym światłem i jednocześnie stworzą przyjemną atmosferę. Kolejnym możliwym zastosowaniem lampy stołowej jest umieszczenie jej w sypialni – doskonale sprawdzi się jako lampka nocna ustawiona na stojącym przy łóżku stoliku. Jeśli jednak chcemy wykorzystać ją jedynie jako dekorację, która swoim światłem wprowadzi do wnętrza kameralny klimat, możemy umieścić ją np. na parapecie, na komodzie, na półce albo we wnęce w ścianie – w dwu ostatnich przypadkach posłuży także do wyeksponowania ustawionych obok niej dekoracyjnych przedmiotów.

Lampa podłogowa jest z kolei większa i – co za tym idzie – potrzebuje więcej miejsca, w którym nie będziemy się o nią potykać, zahaczać itp. Lampy stojące do salonu możemy ustawić w kilku różnych miejscach – jedną z propozycji jest pusty narożnik pomieszczenia. Nawet jeśli w jego pobliżu znajduje się kanapa, fotel lub inne siedzisko, lampę stojącą powinniśmy bez trudu wkomponować w wolną przestrzeń. Lampy podłogowe w salonie znajdą także inne miejsce – możemy umieścić je tuż przy narożniku lub sofie, nawet jeśli znajdują się w centralnej części pomieszczenia.

Alt_cut-out_lpAlt_cut-out_lpAlt_cut-out_lpAlt_cut-out_lp

Porada eksperta:

Lampy podłogowe i stołowe dobrze wyglądają pojedynczo, ale z powodzeniem sprawdzą się także w duecie. Dwa takie same modele można ustawić po obu stronach mebli wypoczynkowych w salonie bądź po obu stronach łóżka w sypialni.

Doskonałym miejscem na postawienie lampy podłogowej jest także sypialnia – taki model może zastąpić niewielką lampę nocną bądź stać się elementem wyposażenia kącika z fotelem bujanym i stolikiem. W przedpokoju lub korytarzu z powodzeniem sprawdzi się natomiast jako samodzielna dekoracja, która swoim światłem może dodatkowo wyeksponować efektownie wykończoną ścianę.

Data publikacji: 09.11.2016