Świeczniki i lampiony w dekoracji wnętrz

Płomień świecy ustawionej w świeczniku lub we wnętrzu lampionu daje niesamowity efekt – po zmroku w delikatny sposób rozprasza mrok ciepłym, nastrojowym światłem. To właśnie jedna z przyczyn, dla których tego typu dekoracje tak chętnie stosowane są w rozmaitych wnętrzach. W jakich miejscach możemy je umieścić?

Fenomen latarni, lampionów i świeczników

Naturalne światło świecy i tworzone przez nie ruchome refleksy to z pewnością jeden z najlepszych sposobów na umilenie sobie długich, ponurych i zimnych wieczorów. Blask płomienia sprawia, że nasze wnętrze staje się przytulne, a efektownie wykonany świecznik bądź lampion jeszcze bardziej potęgują nasz zachwyt nad tymi prostymi dekoracjami. Ich walory doceniamy nie tylko w momencie, gdy zapalamy świeczkę – nawet za dnia stanowią one urodziwe ozdoby, które przykują nasz wzrok zarówno swoim wyglądem, jak i usytuowaniem.

Lampion Blooma Paros 21 cm biały
Lampion Blooma Paros 21 cm biały

Uniwersalne dekoracje wnętrz

Uniwersalne z kilku powodów. Po pierwsze, możemy umieścić je w dowolnym pomieszczeniu – w salonie, sypialni, a nawet łazience. Jeśli natomiast mamy taką możliwość, z powodzeniem posłużą nam także na świeżym powietrzu, np. w ogrodzie bądź na balkonie. Po drugie, z łatwością skomponują się z wieloma aranżacjami wnętrz bez względu na dominującą w nich stylistykę. Kolejnym aspektem jest możliwość ulokowania ich w różny sposób i w różnych częściach domu. Jeśli dodamy do tego ważną zaletę lampionów, którą jest ich mobilność, trudno zaprzeczyć, że stają się one dobrą inwestycją w domowy wystrój.

Lampiony i świeczniki gotowe i wykonane własnoręcznie

Latarenkę, lampion lub świecznik z łatwością nabędziemy w większości sklepów z akcesoriami dla domu i ogrodu. Oferta gotowych dekoracji jest bardzo duża – możemy zdecydować się na produkty wykonane z drewna lub metalu i szkła, w różnych kolorach i kształtach. Większość z nich swoją konstrukcją przypomina niewielkie domki (zwykle są one zwane latarenkami), inne z kolei – najczęściej określane mianem lampionów – to często różnorakie naczynia i ażurowe formy ze specjalnym miejscem na ustawienie świeczki. Zarówno latarenki, jak i lampiony można z kolei określić mianem świeczników, które w takiej postaci zdobią dziś wiele mieszkań, ogrodów, a także innego typu przestrzenie.

Czy wiesz, że...?

Lampiony i latarenki tym różnią się od tradycyjnych świeczników, że wyposażone są najczęściej w specjalne uchwyty umożliwiające ich zawieszenie.

Spray Colours biały połysk 400 ml
Spray Colours biały połysk 400 ml

Gotowa oferta tego typu oświetlenia dodatkowego, jest wystarczająco szeroka, by móc dopasować produkt do danego wnętrza. Ponieważ jednak konstrukcja lampionu nie jest skomplikowana, możemy z łatwością wykonać własny model. Jak zrobić lampion? W najprostszej wersji będzie to nieużywany słoik z włożoną do niego świeczką. W roli uchwytu wystarczy nam zwykły sznurek. Jeżeli zależy nam na bardziej spersonalizowanej ozdobie, powierzchnię szkła możemy dowolnie ozdobić – pomalować, okleić, owinąć sznurkiem itd. W podobny sposób wykonamy lampiony ze starych puszek, w których wcześniej wybijemy dziurki. Nasze konstrukcje mogą powstać też z drewna, a wykonanie prostego projektu nie powinno stanowić dla nas trudności. Lampiony domowej roboty mogą mieć różne barwy, wzory i wielkość – najważniejsze jest to, by ich ścianki przepuszczały światło, co pozwoli na uzyskanie efektu, o jaki nam chodziło.

Łańcuch Stahl Forcat spawany fi 2 mm ocynkowany
Łańcuch Stahl Forcat spawany fi 2 mm ocynkowany

Pamiętajmy również o możliwości zakupu gotowego lampionu i samodzielnym jego wykończeniu. W takiej sytuacji pozostaje nam wykonać najprzyjemniejszą czynność, czyli ozdobić przezroczyste ścianki według własnego uznania. Jeśli nie przytwierdzić dodatków na stałe, a jedynie je przywiążemy lub zamocujemy na dwustronna taśmę klejącą, nasz lampion w każdej chwili będzie mógł wrócić do oryginalnej formy.

Lampion wiszący i lampion stojący

Zazwyczaj lampion możemy postawić i powiesić. Z łatwością także zmienimy jego położenie, gdy zechcemy posprzątać lub zmienić wystój. Chociaż lampiony dostępne w sklepach są różnej wielkości, najczęściej spotkamy się z takimi, które bez trudu umieścimy np. na półce. Przeciętnej wielkości ozdoby znajdą miejsce także na parapecie czy stole. Te same produkty w większości możemy też zawiesić, korzystając z zamontowanych do nich uchwytów. Wykorzystamy je więc nie tylko w domu, ale też na świeżym powietrzu, gdzie doskonale zaprezentują się zawieszone na płocie lub pośród gałęzi drzew.

Czy wiesz, że...?

W sklepach znajdziemy latarenki i lampiony w różnych rozmiarach. Wśród nich dostępne są modele znacznie większe od przeciętnych, których wysokość może osiągać nawet kilkadziesiąt (np. 60, 80 czy 90) centymetrów. Takie dekoracje szczególnie dobrze prezentują się ustawione na podłodze, ale także na tarasie, balkonie czy w ogrodzie.

Lampion Blooma Victoria biały 18,5 cm
Lampion Blooma Victoria biały 18,5 cm

Bez względu na to, czy lampiony postawimy, czy powiesimy, wraz z umieszczonymi wewnątrz świeczkami będą stanowiły dodatkowe oświetlenie pokoju po zmierzchu. Przytulne wnętrza nie obędą się bez naturalnego światła pochodzącego od zapalonego knota, ale efekt ostateczny, który uzyskamy, będzie zależał od tego, gdzie dokładnie umieścimy nasze dekoracje. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje.

Lampiony na półce – jeśli chcemy umieścić lampiony w miejscu, w którym nie będą nam przeszkadzały i wymagały ciągłego przestawiania, najlepiej ustawić je na półce. Warto postawić obok siebie kilka lampionów, które zapalone jednocześnie, stworzą w pokoju przyjemną atmosferę. Taka kompozycja będzie się dobrze prezentowała np. na wiszącej półce zawieszonej na sznurkach, ale też na tradycyjnym modelu ulokowanym bliżej sufitu. Lampiony możemy także porozstawiać na każdej z półek zamontowanych na ścianie, by po zapaleniu uzyskać efekt świetlnych punktów rozmieszczonych na całej płaszczyźnie.

Dekoracja kominka – kominek to odpowiednie miejsce do ustawienia szeregu lampionów. Sprawdzą się w tym miejscu zarówno latem, gdy wieczorem zastąpią palące się drwa, jak i zimą, kiedy mogą stać się elementami bożonarodzeniowej dekoracji.

Lampiony na schodach – latarenki rozstawione na poszczególnych stopniach schodów oświetlą je wystarczająco, by móc się po nich bezpiecznie poruszać, a jednocześnie stworzą czarodziejską atmosferę. Takie rozwiązanie polecamy szczególne na wyjątkowe wieczory, np. świąteczne, gdy w naszym domu gościmy najbliższych.

Porada eksperta:

Świeczniki rozstawione na schodach sprawdzą się też na świeżym powietrzu, np. na stopniach prowadzących z tarasu do ogrodu lub z chodnika do drzwi wejściowych. W tym wypadku możemy też zastosować lampiony solarne z żarówkami LED, które imitują tradycyjne świece.

Latarenki na podłodze – jak już wyżej wspomnieliśmy, do tego celu najlepiej nadają się duże latarnie, które z pewnością zauważymy na swojej drodze i przypadkowo ich nie przewrócimy. Mogą stanąć w wolnym narożniku pomieszczenia, np. w towarzystwie takich samych, ale mniejszych lampionów.

Latarenka drewniana Jumi 90 cm biała
Latarenka drewniana Jumi 90 cm biała
Latarnia 72876 mała srebrna
Latarnia 72876 mała srebrna

Dekoracja stołu – lampiony i latarnie mogą stać się także efektownymi dekoracjami stołu – zarówno domowego, jak i ogrodowego. Na okrągłym blacie najlepiej ustawić je w centralnym punkcie, natomiast w przypadku stołów prostokątnych możemy rozstawić je na całej ich długości, również po środku. Latarnia sprawdzi się tutaj jako samodzielna ozdoba, a także jako element stroika.

Lampiony wiszące – gdzie zawiesić lampion? Na świeżym powietrzu z łatwością znajdziemy odpowiednie miejsce – na gałęzi, na płocie czy pod sklepieniem altanki. W domu z kolei lampiony mogą pojawić się na ozdobnych uchwytach przypominających dekoracyjne wsporniki. Możemy też zawiesić je na hakach, które wcześniej przymocujemy do drewnianej deseczki. Lampiony powieszone na uchwytach zamocowanych na ścianie doskonale zaprezentują się np. w klatce schodowej, prowadząc wzdłuż schodów.

Lampiony z powodzeniem mogą także zwisać z sufitu – jeśli zaopatrzymy je w różnej długości uchwyty i zawiesimy je obok siebie, uzyskamy niesamowity efekt, który będzie w pełni widoczny po zapaleniu świeczek. Oryginalnym sposobem ich wykorzystanie jest także wykonanie nietypowego żyrandola – do stelaża z desek mocujemy haczyki, a także wyposażamy go w solidne linki lub łańcuch, by powiesić całość na suficie. Następnie na haczykach zawieszamy lampiony – tutaj szczególnie dobrze sprawdzą się modele własnoręcznie wykonane ze słoików (taką konstrukcję wykorzystamy także w ogrodzie).

Porada eksperta:

Modnym i bardzo efektownym sposobem na wykorzystanie lampionów jest umieszczenie wewnątrz nich – zamiast świec – lampek zasilanych bateriami. Takie rozwiązanie warto zastosować w przypadku lampionów wykonanych ze szkła, których wnętrze widzimy przez transparentne ścianki.

Kompozycja z lampionów stojących i wiszących – w naszym domu możemy stworzyć też przestrzeń, w której lampiony stojące będą pojawiały się w towarzystwie tych zwisających z sufitu. Taki pomysł możemy zastosować np. w przypadku komody lub kominka, gdzie ponad ustawionymi na nich świecznikami, będą swobodnie zwisały modele zawieszone na dłuższych i krótszych linkach.

 

Data publikacji: 30.11.2016