Jak wybrać latarkę typu szperacz?

Latarka wykorzystywana do poszukiwań i prac w trudnych warunkach musi być mocna i niezawodna, a także dawać nieprzerwany i skoncentrowany strumień światła. Jaki model wybrać i na jakie parametry zwracać uwagę, by wybrać najlepiej?

latarka typu szperacz

Czym jest latarka typu szperacz?

Szperacz to profesjonalny, specjalistyczny rodzaj latarki wykorzystywanej najczęściej do poszukiwań i podczas różnorodnych misji ratowniczych. Z uwagi na konieczność dostarczenia dużej ilości światła model ten bywa duży i ciężki, jednak nie stanowi to reguły. Najważniejsze w szperaczach są natężenie światła oraz zasięg – im większy, tym lepiej.

latarka typu szperacz

Szperacze muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki pogodowe, zwłaszcza przy wielogodzinnym przebywaniu w deszczu. Poza pracami ratowniczymi można je wykorzystywać na różne sposoby także w gospodarstwie domowym i warsztacie. Stanowią doskonałe zastępstwo w sytuacji, gdy nagle zabraknie prądu i trzeba oświetlić większy teren, by dokończyć prace.

Na co zwracać uwagę podczas wybierania szperacza?

By latarka była w pełni funkcjonalna i znajdowała zastosowanie podczas jak największej liczby prac w domu i poza nim, podczas dokonywania zakupu należy wziąć pod uwagę kwestie takie jak:

- źródło światła. Mogą to być diody LED, które cechują wysoka moc emitowanego światła i małe straty energetyczne. Szperacze wykorzystujące technologię LED są energooszczędne, więc możemy stosować je przez długi czas bez konieczności wymieniana baterii;

Czy wiesz, że…?

Alternatywa dla diod LED to mocniejsze diody Cree, C4 oraz XM. Są używane w szperaczach z uwagi na większe natężenie światła – przeciętnie osiąga 200 lumenów, ale może dojść nawet do 5000.

latarka typu szperacz

Strumień światła

W szperaczach przeważnie jest skupiony, by lepiej oświetlać drogę, po której przemieszcza się ekipa poszukiwawcza. Rozproszony strumień pozwala zobaczyć większą przestrzeń, ale z mniejszą dokładnością. Warto sprawdzić, czy dany model ma dodatkowy panel boczny LED – dzięki niemu uzyskamy światło rozproszone, nawet jeśli główny strumień jest skupiony;

Odległość snopa światła

 Może to być tylko 100, ale również 600 metrów. Na użytek domowy wystarczą szperacze o niższych parametrach. Profesjonaliści będą potrzebować jak najlepszych;

Sposoby mocowania

Szperacze to latarki o szerokim zastosowaniu i wykorzystywane w różnych warunkach. Musimy mieć wygodę podczas ich używania. Dobry szperacz będziemy wygodnie trzymać w dłoni, ale także w dowolnym momencie stabilnie ustawimy na podłożu, zamontujemy na ścianie lub zawiesimy na wystającym elemencie, np. rurze lub gałęzi.

Dobry szperacz, czyli jaki?

Latarka powinna być funkcjonalna, ale również trwała. To szczególnie ważne przy wyborze modelu dużego i ciężkiego – z natury podatnego na uszkodzenia. Sprawdzają się tu materiały syntetyczne, takie jak ABS, plastik czy guma. Delikatne miejsca plastikowych szperaczy mogą być umacniane za pomocą aluminium.

Szperacze powinny być odporne na kontakt z wilgocią i wodą. By to osiągnąć, stosuje się uszczelniacze w postaci uszczelek gumowych bądź silikonowych. Latarki wykazują się wodoodpornością opisaną symbolem IPX5, który oznacza ochronę przed strugami wody pod ciśnieniem maks. 12,5 l/min, albo IPX6, oznaczającym zabezpieczenie przed strugami wody pod ciśnieniem maks. 100 l/min.

Dobre szperacze zasilane są akumulatorkami litowymi. Ładuje się je w wygodnych ładowarkach podłączanych do sieci i wykorzystujących np. 110 V lub 220 V. Wybrane ładowarki można podłączyć także do zapalniczki samochodowej – to idealne rozwiązanie, gdy znajdujemy się z daleka od tradycyjnego źródła zasilania. Warto rozważyć zakup zestawu: szperacza i ładowarki.