Produkty

Ogród piękny także nocą

Ogród piękny także nocą

Gdy zapada mrok, ogród wcale nie musi tracić swojego uroku. Dzięki odpowiedniej aranżacji i oświetleniu nawet po zachodzie słońca możemy relaksować się w ogrodzie. O czym pamiętać, urządzając wieczorny ogród?

lampa ogrodowa tuba castoramaFunkcje ogrodowego oświetlenia

Współcześnie mamy do wyboru bardzo wiele wariantów oświetlenia. Dzięki temu możemy stworzyć ogród, który będzie miał niezwykły nastrój. W przypadku oświetlenia ogrodu nie musimy stosować silnego, mocnego światła –  nie chodzi przecież o imitację światła dziennego, ale o spełnienie innych założeń. A są to:

- Zapewnienie nastrojowego światła dla potrzeb mieszkańców oraz gości,

- Podkreślenie istniejącej architektury krajobrazu,

- Względy bezpieczeństwa, szczególnie gdy mamy duży ogród. Po zmroku reflektory czy jupitery z żarówkami halogenowymi o szerokim zasięgu i spektrum powinny przyczynić się do zwiększenia naszego poczucia bezpieczeństwa.

Co oświetlamy

Dla zapewnienia prawidłowej orientacji w ogrodzie najczęściej oświetlamy drogi dojazdowe i ścieżki. Możemy w tym celu zainstalować mniej lub bardziej ozdobne latarnie czy kinkiety. Poza tym warto wyeksponować za pomocą oświetlenia wybrane fragmenty ogrodu. Mogą to być poszczególne drzewa, krzewy, kwiaty czy ich kępy lub rabaty. Oświetleniem równie skutecznie podkreślimy elementy małej architektury – stylowe ogrodzenie, pomost na stawie, pergolę albo rzeźby ogrodowe. Doskonałym pomysłem jest też oświetlenie basenu. Może ono być albo zewnętrzne – jest wówczas jaśniejsze i wyraźne, albo też wewnętrzne, umieszczone w środku basenu (np. na dnie). Dodatkowo mamy jeszcze możliwość operowania różnymi kolorami świateł, co pozwoli stworzyć niepowtarzalny efekt.

Koszty

lampki solarne castoramaCzęść oświetlenia ogrodowego może być niezwykle tania w eksploatacji, na przykład dzięki wykorzystaniu energii słonecznej. Wybór lamp solarnych jest dziś naprawdę imponujący. Od tych małych, wbijanych w ziemię, po duże wiszące, o wymyślnych kształtach czy zmieniających się barwach. Inne elementy oświetlenia są zwykle zasilane prądem. Ale już na przykład do podkreślania krajobrazu  możemy z powodzeniem wykorzystywać instalacje o niskim napięciu (np. 12 woltów), dzięki czemu koszty nie będą zbyt wysokie.

Ciekawe pomysły

Przydatne okazują się techniczne udogodnienia, takie jak liczniki pozwalające na ustawienie godzin, w których oświetlenie będzie się samoczynnie włączać i wyłączać. Podobną funkcję pełnią czujniki zmierzchowe. Ponadto, zainstalowanie czujników ruchu nie tylko zwiększy bezpieczeństwo w ogrodzie, ale i powoli na oszczędność i stosowanie światła tylko wówczas, gdy jest ono niezbędne. Detektory ruchu możemy ustawiać według życzenia, na dowolnej wysokości, o określonym zasięgu czy czułości. Wszelkie regulatory i sterowniki (ręczne lub automatyczne) pozwolą nam zaoszczędzić i lepiej  dostosować oświetlenie ogrodu da naszych potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem może być upiększanie ogrodu oświetleniem przenośnym. Na niemal każdym posiedzeniu czy imprezie możemy wówczas zaakcentować inne fragmenty ogrodowych krajobrazów. Pamiętajmy też, że ogród oświetlamy nie tylko latem. Przed świętami Bożego Narodzenia również przydomowym ogrodom możemy nadać wyjątkowo uroczystego blasku.

Data publikacji: 09.07.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przygotowujemy taras i ogród na imprezę

Przygotowujemy taras i ogród na imprezę
Już kilka dekoracji i odpowiednie oświetlenie wystarczą, aby nasza przestrzeń na świeżym powietrzu zachęcała do organizowania niezapomnianych przyjęć....
Czytaj więcej

Jak oświetlić podjazd?

Jak oświetlić podjazd?
Oświetlenie podjazdu to niezwykle ważna kwestia, która będzie wpływać na nasz codzienny komfort podczas korzystania z niego – szczeg&oacu...
Czytaj więcej

Świecący słoik – DIY

Świecący słoik – DIY
Wykonany z bezbarwnego szkła i przykryty od góry denkiem. Zwykle stosowany do przechowywania przypraw lub konfitur, w nowoczesnych wnętrzach przybiera...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ogród piękny także nocą