Latarka na kemping – wybieramy najlepszą

Latarka to sprytne i mobilne urządzenie przydatne w szeregu sytuacji. Każdy z nas ma przynajmniej jedną w domu. Latarka może przybrać też różne formy. Która z nich najlepiej spisze się na kempingu?

Kemping i podręczne źródło światła

Wybierając się na wycieczkę z noclegiem na łonie natury, musimy zadbać o wiele aspektów. Jednym z nich jest oświetlenie, które będziemy mieli albo mocno ograniczone, albo żadne. Nawet zatrzymując się w zorganizowanym obiekcie turystycznym, gdzie będziemy mogli (odpłatnie) skorzystać z prądu i zapalić przywiezione lampki lub światło w samochodzie, to latarka będzie najlepsza do poruszania się po ciemniejszych strefach czy jako silne źródło światła punktowego.

Latarka na kemping przydaje się też głównie wtedy, gdy nie mamy dostępu do innego rodzaju światła. Jeśli jedziemy pod namiot i poruszamy się na nogach czy rowerach, z pewnością nie myślimy o tym, żeby zabierać ze sobą lampy. Również „dziki” kemping będzie wymagał od nas jak najlepszego przygotowania się na rozmaite okazje. A ciemno robi się codziennie. Latarka poratuje nas, gdy na kempingu zgasną światła o 23:00, a my zechcemy się przemieszczać po ciemku.

Zobaczmy, co jeszcze warto wziąć na kemping.

Latarka na kemping – wybieramy najlepszą

Latarka na kemping

Jaka powinna być latarka na kemping? Warunki panujące na świeżym powietrzu bywają dość surowe, dlatego głównie musimy pamiętać o tym, aby urządzenie było odporne na następujące czynniki:

- wilgoć, a nawet deszcz,

- promieniowanie słoneczne,

- niskie temperatury.

Obudowa latarki powinna być również odporna na uszkodzenia mechaniczne – nie może ulec uszkodzeniu np. w wyniku zrzucenia jej na skaliste podłoże. Musimy pamiętać, że urządzenie to powinno być dość niezawodne – od niego poniekąd zależy nasze bezpieczeństwo. Jeśli chcemy poruszać się po zmroku, nasza latarka kempingowa powinna także w odpowiedni sposób oświetlać nam drogę, a w razie czego – pomóc w nadaniu sygnału świetlnego. Z tego względu jej zasięg świecenia powinien być dość duży. Sprawdźmy w tej kwestii dostępne szperacze.

Czy wiesz, że…?

Na biwaku sprawdzi się też specjalna latarka kempingowa w formie elektrycznej latarni. Wygodna do przenoszenia i postawienia forma oświetlenia doskonale rozświetli przestrzeń dookoła nie rażąc nikogo w oczy. Przy takiej latarce kempingowej możemy jeść i czytać.

Zwróćmy również uwagę na sposób zasilania latarek. Tam, gdzie nie będziemy mieli dostępu do elektryczności, lepiej abyśmy wybrali źródło światła na wymienne baterie, które będziemy mieli w zapasie. Dobrym jednak rozwiązaniem są także latarki z akumulatorkami, które podładujemy w dogodnym momencie. Wybierajmy wtedy jednak urządzenia pracujące długo na jednym cyklu.

Latarka na kemping – wybieramy najlepszą

Latarka, której nie musimy trzymać w rękach

Doskonałym wyborem w kwestii latarek na kemping czy wycieczki jest również tak zwana czołówka. Taką latarkę zakładamy na głowę, dzięki czemu światło kieruje się dokładnie tam, gdzie go potrzebujemy najbardziej, nie zajmując przy tym naszych rąk. W czołówkach najczęściej możemy wybrać pomiędzy 3 różnymi stopniami świecenia i swobodnie kierować strumień światła w pożądanym kierunku.

Sprawdźmy, jaką latarkę wybrać ogólnie.