Różne rodzaje oświetlenia solarnego do ogrodu

Ważnym elementem aranżacji ogrodu jest jego oświetlenie, którego obecność doceniamy zwłaszcza w okresie letnim. Pozytywne opinie dotyczą lamp solarnych, które możemy umieścić w dowolnym miejscu naszej posesji i które do działania wykorzystują energię słoneczną. Na jakiego rodzaju produkty możemy się zdecydować?

lampki solarne w ogrodzielampki solarne w ogrodzielampki solarne w ogrodzielampki solarne w ogrodzie

Dzięki wyposażeniu w specjalne panele słoneczne lampy solarne nie wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej, co powoduje, że możemy umieścić je w dowolnym – ale jak najlepiej nasłonecznionym – miejscu naszego ogrodu. W razie potrzeby łatwo także zmienimy ich lokalizację, oświetlając miejsca, w których akurat przebywamy. Jakie rodzaje oświetlenia solarnego sprawdzą się na naszej przydomowej posesji?

Rodzaje lamp solarnych do ogrodu

Lampki wbijane w ziemię – produkty tego typu wystarczy wbić w ziemię, by po zmroku automatycznie się zapaliły i rozświetliły okoliczną przestrzeń. Można zamocować je wzdłuż ścieżki, by wyznaczały jej bieg, lub umieścić w donicy z okazałą rośliną. Są zwykle niewielkie, a ich obudowy (najczęściej plastikowe, ale też ze stali nierdzewnej) przybierają różne kolory. Różnią się także ze względu na wygląd części nadziemnej oraz dodatkowe funkcje – niektóre z droższych modeli wyposażone są w czujnik ruchu, który po wykryciu odpowiedniego bodźca włącza lampę na określony czas. Najczęściej posiadają pojedyncze źródło światła.

Słupki – są bardzo podobne do wyżej opisanych lampek wbijanych w ziemię, jednak swoją konstrukcją przypominają miniaturowe – okrągłe lub prostokątne – słupy. Wyróżniają się często ciekawą i estetyczną obudową. Alternatywą dla słupków są też solarne kule, umieszczane np. na specjalnym talerzu mocującym – niektóre z nich możemy zamocować nawet na powierzchni oczka wodnego.

Lampki wiszące, latarenki, lampiony – modne i efektowne produkty, które nie tylko oświetlą ogród, taras bądź balkon, ale też je udekorują. Diody LED są umieszczone w plastikowych lub metalowych obudowach ukształtowanych na wzór latarenek – w ich górnych częściach znajdują się uchwyty, które pozwalają na zawieszenie lampek na gałęzi bądź na płocie. Możemy także ustawić je na schodach, ziemi lub na stole.

Oprawy najazdowe – tego typu oświetlenie służy do umocowania w utwardzonej bądź nieutwardzonej powierzchni – można zastosować je w podjazdach, chodnikach lub ścieżkach, które po zmroku rozjaśnią okoliczną przestrzeń. Oprawy najazdowe mają najczęściej okrągły bądź kwadratowy kształt, a wykonane są ze stali nierdzewnej, metalu, tworzywa sztucznego i szkła hartowanego.

słupek solarnysłupek solarnysłupek solarnysłupek solarny

Reflektory solarne – to lampki przystosowane do szybkiego wbicia w ziemię – jest to możliwe dzięki temu, że posiadają specjalne groty, takie same jak lampy opisane powyżej. Są wyposażone w kilka źródeł światła. Swoją formą przypominają tradycyjne reflektory, choć są od nich znacznie mniejsze. Generują więcej światła niż najprostsze produkty solarne wyposażone w jedną diodę.

Lampy ścienne – wśród ogrodowych lamp solarnych znajdziemy także modele przystosowane do zamocowania na ścianie naszego budynku. Na uwagę zasługują nie tylko kinkiety w tradycyjnej formie, ale także specjalne lampki służące do podświetlania numeru naszego domu.

Lamki dekoracyjne – oświetlenie solarne przybiera różne formy, o czym świadczą oprawy imitujące wyglądem np. kamień bądź stanowiące część większej dekoracji, na którą – poza samą lampką – składa się figurka zwierzęcia lub bajkowej postaci. Szczególnym rodzajem świetlnej ozdoby są też łańcuchy solarne – składają się z określonej liczby kul wyposażonych w diody i umieszczonych na łączącym je przewodzie.

Data publikacji: 28.04.2016