Jak oświetlić podjazd?

Oświetlenie podjazdu to niezwykle ważna kwestia, która będzie wpływać na nasz codzienny komfort podczas korzystania z niego – szczególnie jeśli często wracamy do domu po zmroku. Jakie lampy zewnętrzne wybrać, aby dobrze spełniały swoją funkcję?

Lampy zewnętrzne – o czym powinniśmy pamiętać?

Wybierając oświetlenie zewnętrzne do garażu musimy przede wszystkim sprawdzić, czy mamy warunki do poprowadzenia instalacji elektrycznej. Jeśli nie, do dyspozycji pozostają nam jeszcze lampy zewnętrzne zasilane solarnie. Musimy jednak pamiętać o tym, że emitowane przez nie światło nie jest tak jasne jak w przypadku modeli elektrycznych.

Jak oświetlić podjazd?

Podczas wyboru oświetlenia podjazdu musimy też zwrócić uwagę na materiał, z którego zostało ono wykonane. Powinien on wykazywać odporność na zmiany temperatury i na działanie czynników pogodowych – w końcu lampy te będą umieszczone w miejscu narażonym na mróz czy deszcz. O innych wymaganiach, które powinno spełnić oświetlenie zewnętrzne, możemy przeczytać w tym artykule.

Porada eksperta:

Lampy zewnętrzne powinniśmy podłączyć do osobnego obwodu instalacji domowej i zabezpieczyć dwoma rodzajami wyłączników: różnicowoprądowym i nadmiarowoprądowym.

Pamiętajmy też, że oświetlenie podjazdu to nie tylko źródło światła umieszczone tuż przy bramie garażowej, które ułatwi nam wjechanie samochodem na posesję. Skuteczne oświetlenie tego typu obejmuje również drogę od bramy posesji do samego garażu, a także do drzwi wejściowych – powinno nam ono zatem zapewniać komfort i bezpieczeństwo od momentu wjechania na podwórko do wejścia do domu.

Przeczytaj także: Jak zamontować oświetlenie zewnętrzne? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Oświetlenie podjazdu przy pomocy lampy stojącej

Najbardziej oczywisty i jeden z najskuteczniejszych sposobów na oświetlenie podjazdu to bez wątpienia lampa stojąca. Wystarczy tylko rozmieścić elementy w równomiernych odstępach wzdłuż podjazdu. Musimy jednak dobrać ich wysokość tak, by nie oślepiały nas one podczas wjeżdżania do garażu po zmroku.

Zainspiruj się: Instalacja lamp ogrodowych krok po kroku

Jak oświetlić podjazd?

Ten rodzaj lampy zewnętrznej może też pełnić jednocześnie inną funkcję – doskonale podkreśli on rośliny rosnące tuż przy podjeździe, a także drobną architekturę ogrodową. Możemy też wybrać ich kształt i kolor tak, aby nawiązywały do tych właśnie elementów ogrodu, tworząc spójną kompozycję.

Oprawa najazdowa – kiedy warto po nią sięgnąć?

Oprawa najazdowa stanowi jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań kwestii oświetlenia podjazdu i terenu wokół domu, choć jego montaż trzeba uwzględnić już na etapie projektowania wjazdu do garażu. Dlaczego? Ten rodzaj lampy zewnętrznej jest przeznaczony do wmontowania w podłoże – np. pomiędzy poszczególnymi kostkami brukowymi.

Jeśli posiadamy już gotowy pojazd, zastosowanie w nim opraw najazdowych mogłoby stanowić niemały problem. Wiązałoby się to z koniecznością zdjęcia części nawierzchni podjazdu, zamontowania instalacji elektrycznej i opraw, a następnie z ponownym położeniem kostki czy innego podłoża. Koszt takiej operacji może okazać się znaczny.

Co mogą nam zaoferować oprawy ścienne?

Oprawa ścienna to rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w sytuacji, gdy garaż jest usytuowany tuż przy ścianie budynku – jest ona bowiem przeznaczona do wmontowania w mur. Ten rodzaj lampy nie tylko oświetli wjazd do garażu, lecz również dekoracyjnie podkreśli elewację naszego budynku.

Jak oświetlić podjazd?

Jeśli umieścimy oprawę ścienną na równi z murem, będzie ona stanowić jednolitą płaszczyznę – tak jakby to elewacja sama w sobie stanowiła źródło światła. Możemy też wmontować ją nieco głębiej, aby uzyskać efekt światła wychodzącego z wnętrza ściany.

Dobór lamp do oświetlenia podjazdu wpłynie na to, jak nasz dom będzie prezentować się po zmroku. Warto więc dobrze go przemyśleć – powinien on współgrać z wyglądem naszego budynku i z kolorem elewacji.