Jak wydzielić sypialnię w kawalerce

Kawalerki to mieszkania, gdzie na niewielkiej powierzchni zmieścić się musi całe niezbędne wyposażenie. Często znajdziemy tu jedynie jeden większy pokój, który służy za salon, miejsce pracy oraz sypialnię jednocześnie. Tę ostatnią jednak możemy sprytnie wydzielić, tak by nasze łóżko ukryć przed oczami gości. Jak to zrobić?

Po co wydzielać sypialnię

Chociaż w mieszkaniach wiele uwagi przywiązujemy do otwartej przestrzeni, warto mieć osobny kąt do spania – taki, który służy nocnemu odpoczynkowi i gdzie nie panuje bałagan. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale i estetyczne – nie musimy martwić się niepościelonym łóżkiem, gdy mamy zamiar przyjąć w domu rodzinę czy znajomych. Nawet w mieszkaniach o niewielkim metrażu – 30-40 m² – można wydzielić niewielką przestrzeń, gdzie zaaranżujemy sypialnię. Nie musi ona być duża – wystarczy, że zmieści wygodne łóżko i stolik nocny.

Jak wydzielić sypialnię w kawalerce

Sposoby na sypialnię

Pierwszym sposobem na zorganizowanie sypialni w kawalerce jest wydzielenie z salonu osobnego pokoju. Dobrze, jeśli możemy zaaranżować sypialnię wraz z oknem. Wystarczy postawić lekkie ściany np. z płyt G-K i wstawić drzwi – mogą być przesuwne, zaoszczędzimy wtedy miejsce. Takie rozwiązanie podzieli przestrzeń na mniejsze pomieszczenia, ale będzie dobrym pomysłem, jeśli chcemy mieć sypialnię zupełnie odizolowaną od reszty mieszkania.

W kawalerkach możemy także dokonać symbolicznego podziału przestrzeni. Nasze łóżko możemy bowiem umieścić w jednym kącie pokoju i odgrodzić je od pozostałej przestrzeni np. odpowiednio dużym regałem (najlepiej dwustronnym) bądź zestawem mebli ze sprzętem RTV.

Przeczytaj także: Szafa przesuwna – wybieramy drzwi i korpusy do systemów garderoby

Innym sposobem jest wydzielenie sypialni za pomocą zasłon. W tym celu montujemy na suficie drążki i wieszamy na nich wybrane zasłony sięgające do podłogi. W ten sposób możemy wydzielić sypialnie z czterech, trzech, dwóch lub tylko z jednej strony (np. wtedy, gdy na sypialnię wykorzystujemy wnękę). Takie rozwiązanie sprawia, że strefa odpoczynku jest zintegrowana ze strefą dzienną, ale jednocześnie jest miejscem intymnym. Zamontowany na suficie karnisz wyznacza powierzchnię sypialni, przy czym w każdej chwili możemy z takiego podziału zrezygnować bez konieczności remontu. Zasłony ocieplają również wnętrze i czynią je przytulnym.

Zasłony – czy raczej baldachimy – mogą także okalać samo łóżko i być zamontowane wzdłuż jego boków. W ten sposób łóżko jest zasłonięte, a my nie musimy wydzielać na nie specjalnego miejsca.

Jak wydzielić sypialnię w kawalerce

W przypadku mieszkań wysokich warto także zastanowić się nad budową antresoli. To idealne rozwiązanie do tego, jak wykorzystać dostępną przestrzeń pod sufitem, a tym samym zaoszczędzić powierzchnię użytkową kawalerki. Możemy w tym celu zdecydować się na łóżko piętrowe, którego górna część będzie stanowiła naszą sypialnię, a przestrzeń pod nim będziemy mogli zaaranżować w dowolny sposób. Innym wyjściem jest zbudowanie antresoli i wstawienie na prowizorycznym pięterku osobnego łóżka albo jedynie materaca, jeśli pomieszczenie nie jest dość wysokie. W tym wypadku należy jednak pamiętać o odpowiedniej balustradzie, która będzie zabezpieczeniem przed upadkiem z wysokości.

Sprawdź też: Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Jak widać, nawet w niewielkiej kawalerce możemy wygospodarować przestrzeń na sypialnię. Wystarczy, że zachowamy tylko symboliczny podział na strefy, a efekt będzie zadowalający. Otrzymamy spokojne miejsce do odpoczynku, a z drugiej strony nasze mieszkanie nie zostanie podzielone na kilka małych pokoików. Co więcej, zaletą takiej aranżacji jest fakt, że w każdej chwili będziemy mogli łatwo ją zmienić.