Pomysł na garderobę. Jak urządzić ją praktycznie?

Przejdź do następnych akapitów:

Urządzanie garderoby – od czego zacząć?

Nazwa „garderoba” pochodzi z języka francuskiego (garde-robe) i oznacza dosłownie komorę czy też pomieszczenie do przechowywania odzieży. Garderobę może stanowić albo oddzielne pomieszczenie, albo też wydzielona część holu, przedpokoju czy sypialni. W tym ostatnim przypadku może ona też pełnić funkcje dawnej gotowalni, czyli służyć do wykonywania zabiegów toaletowych, ubierania się, czesania itp. Podobne zadania spełnia też garderoba w teatrach czy na zapleczach sal koncertowych. A co z garderobą w domu? Jak ją zaprojektować? Od czego zacząć?

Sypialnia, łazienka czy przedpokój? Wybierz dogodne miejsce

Dopiero zastanawiasz się nad projektem nowego domu lub mieszkania? Świetnie – to najlepszy moment na projektowanie garderoby. Nie zmieniasz miejsca zamieszkania, ale chcesz zagospodarować nowe miejsce na ubrania? Nic straconego. W takim przypadku również możesz urządzić wygodną garderobę, wystarczy tylko dobry plan.

Gdzie najlepiej ulokować garderobę? Zależy to przede wszystkim od Twoich potrzeb, dlatego na początku urządzania zastanów się, gdzie najwygodniej będzie Ci z niej korzystać. Możliwości masz dużo. Najczęściej spotyka się garderoby zlokalizowane obok sypialni lub łazienki. To dobre miejsce, ponieważ tam zazwyczaj ubieramy się czy szykujemy do wyjścia, więc potrzebujemy mieć wszystko pod ręką.

Garderobę możesz również zaaranżować w oddzielnym pokoju. Jeśli dysponujesz takim małym pomieszczeniem, które możesz przeznaczyć do pełnienia funkcji garderoby, warto zaaranżować je tak, aby pozwoliło Ci na wygodne i funkcjonalne składowanie Twoich ubrań.

Jeśli masz trochę wolnej przestrzeni, możesz dobudować pomieszczenie na garderobę. Wystarczy na dowolnej posadzce postawić ściankę działową z płyty kartonowo-gipsowej i doprowadzić tam instalację elektryczną dla potrzeb oświetlenia i pod gniazdka.

Garderoby lokowane są także w przedpokojach. To najczęstsze rozwiązanie spotykane w małych lub większych mieszkaniach. W korytarzach często istnieją wnęki, które można zagospodarować np. na szafę lub specjalny system do organizacji garderoby.

Wykorzystanie wszelkich nietypowych i trudnych miejsc w domu (uskoków, skosów czy przejść) to również dobry pomysł na garderobę. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że możesz w niej składować nie tylko ubrania, ale też na przykład różnego rodzaju sprzęty i inne przedmioty codziennego użytku.

Dopasuj wielkość garderoby do swoich potrzeb i metrażu domu

Na niewielką garderobę wystarczą zaledwie około 2 m2 powierzchni. Zazwyczaj, żeby móc swobodnie się poruszać i przeglądać rzeczy, wystarczy 70 cm wolnej przestrzeni. Aby się ubrać i przejrzeć w lustrze potrzeba odległości około 120 cm. Z kolei, żeby obejrzeć całą sylwetkę w lustrze, trzeba móc od niego odejść chociaż na 55 cm, przy czym górna krawędź lustra powinna być na wysokości około 180 cm, a dolna – kilkanaście cm nad podłogą. Uwzględniając te praktyczne wymogi, wystarczy wymierzyć nasze wnętrze przeznaczone pod garderobę i zaplanować sposób jej wyposażenia.

Kolor ścian

To również ważny aspekt projektowania garderoby. Zazwyczaj w pomieszczeniach tego typu nie ma dostępu do okien, więc jest dosyć ciemno. Do tego dochodzi fakt, że najczęściej są to małe przestrzenie. Dlatego warto pomyśleć o jasnych kolorach, które będą optycznie powiększały i rozjaśniały wnętrze. Idealnie wpasują się tu biele i beże, które od kilku lat nie wychodzą z mody.

Pomysł na garderobę już masz? Czas na projekt garderoby!

Już wiesz, gdzie będzie Twoja garderoba? Pomyśl teraz o kilku ważnych aspektach projektu.

Jeśli planujesz garderobę w oddzielnym pomieszczeniu, zadbaj o jego wentylację. Możesz to zrobić, chociażby instalując drzwi z dolnymi otworami nawiewnymi. Jeśli znajdzie się tam okno, zamontuj żaluzje lub rolety – nie tylko z powodu prywatności, ale też dla ochrony tkanin przed płowieniem wskutek działania promieni słońca. Dla oszczędności miejsca i wygody warto zadbać o zastosowanie drzwi przesuwnych w szafach.

Zastanawiasz się, czy wybrać gotową szafę, czy zdecydować na szafę na wymiar? To bardzo ważny aspekt planowania. Jeżeli wybierzesz szafę na zamówienie, możesz mieć pewność, że każdy kąt Twojego pomieszczenia zostanie zagospodarowany. Jest to jednak droższe wyjście.

Jeśli masz smykałkę do budowania, to możesz pokusić się o samodzielne skonstruowanie szafy. W takim przypadku pamiętaj o kilku rzeczach:

  • Wszystko dokładnie zaplanuj i wymierz. Zastanów się, co chcesz tam przechowywać. Policz, ile masz rzeczy, i jak dużo przestrzeni do przechowywania Ci potrzeba.

  • Dopasuj wysokość i głębokość szafy do wzrostu swojego i pozostałych domowników. Przykładowo – szafa odzieżowa na garnitury, żakiety, płaszcze czy sukienki powinna mieć głębokość minimum 58 cm. Jednak już na wiszące spodnie, spódnice, złożone koszule, bluzki i swetry czy też buty wystarczy głębokość tylko do 35 cm.

  • Dokładnie wylicz ilość wieszaków, półek i szuflad. Staraj się, aby były maksymalnie pojemne, ale też odpowiednio głębokie. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie dopasowanie i zróżnicowanie głębokości półek. Nie tylko zaoszczędzisz wówczas powierzchnię, ale także znacznie ułatwisz sobie znalezienie tego, czego akurat potrzebujesz, i stworzysz warunki do lepszego utrzymania porządku. Nie będzie trzeba układać rzeczy na półkach w dwóch rzędach, co sprzyja powstawaniu nieładu.

  • Dobierz odpowiednie drążki – na wcisk lub przykręcane – zastanów się, na jakiej mają być wysokości. Pamiętaj, że dzieci potrzebują ich niżej, żeby mogły z nich korzystać.

  • Jeśli chcesz, możesz też w całej garderobie wydzielić strefę dla kobiety i mężczyzny, dorosłych i dzieci. Wtedy łatwiej będzie na bieżąco porządkować ubrania, ponieważ nie będą się mieszać, ale też każdy będzie widział, co do niego należy.

Projekt garderoby małej i dużej

Nie lada wyzwaniem okazuje się mała garderoba. Jak urządzić takie pomieszczenie? W tym przypadku często dobrym rozwiązaniem jest układ, w którym z jednej strony ustawia się szafy (w tym także te z zasuwanymi drzwiami z luster), a z drugiej umieszcza się jedynie haczyki i relingi do odwieszania przymierzanych rzeczy (czy też tych przygotowywanych na dzień następny).

W większych garderobach często spotykamy ustawienie mebli na przykład w kształcie litery L lub U. Bardzo dobre efekty przynieść może także zastosowanie szaf (półek, szafek, regałów) narożnikowych. W takich garderobach czasem udaje się zmieścić także toaletkę czy pufę, co wyraźnie zwiększa ich funkcjonalność. Bardzo praktycznym wyjściem jest także urządzenie w garderobie prasowalni – z deską, żelazkiem, ale i blatem do składania ubrań, koszem na brudną bieliznę oraz uprane rzeczy przeznaczone do prasowania.

Wyposażenie garderoby – co musi się w niej znaleźć

Choć wydawałoby się zadaniem łatwym, urządzenie garderoby to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza jeżeli chcesz w niej znaleźć miejsce na rzeczy wszystkich domowników – pomyśl wtedy nad konkretnymi rozwiązaniami na przechowywanie ubrań każdego z nich.

Najważniejszym wyposażeniem garderoby są najróżniejszego typu półki i szafki. Najpraktyczniejsze będą te wysokie (zapewniające komfort także długim płaszczom czy sukienkom). Nie zapominaj też o licznych szufladach i pojemnikach. Obecnie istnieje wiele sprawdzonych systemów organizacji garderoby. Bardzo popularne jest w nich użycie różnego rodzaju organizerów: do szuflad, na biżuterię, i pudełek o różnych rozmiarach.

Ważne jest też umiejscowienie konkretnych półek i pojemników. Na przykład wysoko możesz umieścić pościel i koce, z których często nie korzystasz. Na dole pomyśl natomiast o wysuwanych, funkcjonalnych pojemnikach, do których będziesz sięgać codziennie, np. po bieliznę.

Niezwykle ważnym elementem każdej garderoby jest też duże lustro, w którym będziesz widzieć całą swoją sylwetkę, oraz odpowiednie oświetlenie, nieprzekłamujące kolorów. Świetnie w tym celu sprawdzą się żarówki LED.

Wyposażenie garderoby ściśle zależy od tego, czy będą się w niej znajdowały rzeczy kobiety, czy mężczyzny. Jeżeli wyposażasz kobiecą garderobę, oprócz tradycyjnych półek, potrzebne będą drążki na sukienki i półki na buty. Dobrym pomysłem będą też półki na drobiazgi, szkatułki czy stojaki na biżuterię. Jeżeli chodzi o męską część garderoby, to warto wyposażyć ją w miejsce na krawaty, a także wieszaki na garniturowe spodnie i paski. Pamiętaj, że urządzenie garderoby to ważny krok, by móc się cieszyć funkcjonalnym mieszkaniem.