Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Co zamiast drzwi przesuwnych w szafie?
 

Czy szafa lub garderoba może być zamykana inaczej niż drzwiami – najlepiej zaś przesuwnymi? Zdaje się, że nie ma lepszego rozwiązania. Przyjrzyjmy się jednak możliwym alternatywom. Czy istnieje godny zamiennik dla drzwi przesuwnych?

Systemy drzwi przesuwnych – czy można je zastąpić?

garderobagarderobagarderobagarderoba

radycyjne szafy posiadają zazwyczaj drzwi podzielone na dwa skrzydła. Taki rodzaj otwierania wiąże się z istotną wadą – zabiera przestrzeń, a w wąskich korytarzach zajrzenie do szafy może być nawet niemożliwe. Poza tym otwarte skrzydło najczęściej zasłania światło, a tym samym wnętrze szafy pozostaje niekomfortowo zacienione. Nie oznacza to, że tego typu klasyczne szafy odeszły już całkiem do lamusa. Wciąż są produkowane i wybierane przez niektórych. Jednak coraz częściej rezygnujemy z nich, a szczególnie ze starszych, ciężkich i masywnych modeli, na rzecz szaf z drzwiami przesuwnymi.

Systemy przesuwne odmieniły nieco wizję przechowywania garderoby. Przede wszystkim taka forma otwierania szafy daje nam znacznie większe możliwości aranżacyjne. Zyskujemy przestrzeń i miejsce. Wpuszczamy maksymalną ilość światła do wnętrza szafy czy wnęki, a pozbawione skrzydeł drzwi nie mają szansy wydawać zbyt wielu hałasów. To istotne szczególnie w małych mieszkaniach. Więcej informacji i zalet, dotyczących drzwi przesuwnych poznamy, czytając ten artykuł.

wieszakwieszakwieszakwieszak

Obecnie drzwi przesuwne są ewentualnie ulepszane, a nie zastępowane – sprawdzają się bowiem bardzo dobrze w różnego rodzaju szafach. Co więcej, coraz częściej wybiera się je również do zabudowywania przegród między pomieszczeniami. Takie drzwi mogą mieć jednak swoje alternatywy.

Szafa bez drzwi

Alternatywne metody na osłonięcie wnętrza szafy nie są zbyt popularne, jednak istnieją nieco inne metody przechowywania odzieży niż te standardowe. Zamiast szafy możemy powiesić ubrania na drążku, przez co zyskujemy nieco butikowy charakter wnętrza. Tego rodzaju wieszaki występują w różnych, mniej lub bardziej zaawansowanych wersjach. To jednak propozycja dla osób, którym widok garderoby nie przeszkadza.

Drzwi Form Darwin z lustrem 228 x 49,7 x 1,8 cmDrzwi Form Darwin z lustrem 228 x 49,7 x 1,8 cmDrzwi Form Darwin z lustrem 228 x 49,7 x 1,8 cmDrzwi Form Darwin z lustrem 228 x 49,7 x 1,8 cm

Wciąż korzysta się również z szaf tekstylnych posiadających najczęściej metalowo-plastikowy stelaż i pokrowiec z materiału, który z jednej strony zabezpiecza odzież przed zakurzeniem i zapachami w domu, a z drugiej ją zasłania.

Wnękę lub szafę możemy zatem również osłonić tkaniną o wybranej fakturze, przejrzystości czy grubości dla pożądanego przez nas efektu. Najwygodniej będzie powiesić ją na drążku za pomocą żabek lub kółek – podobnie jak zwykłą zasłonę. W ten sposób będziemy mogli wygodnie ją przesunąć na bok i sięgnąć po płaszcz czy bluzkę, używając obu rąk.

Czy wiesz, że…?

W ten sam sposób możemy łatwo stworzyć prowizoryczną szafę z półkami z prostego regału. Wystarczy, że osłonimy ją tkaniną, a z widoku całkowicie zniknie sposób, w jaki go wykorzystaliśmy. Dzięki ozdobnemu materiałowi taki sposób przechowywania garderoby może również jednocześnie stanowić dekorację wnętrza.

Zamiast drzwi przesuwnych do szafy możemy także zamontować w niej ozdobne drzwiczki ażurowe, które z pewnością pomogą nam wyróżnić nasze wnętrze. Pamiętajmy jednak, że będą się one otwierać klasycznie – tak jak zwykłe drzwi skrzydłowe.

Inną alternatywą dla specjalnych drzwi przesuwnych mogą być rozmaite płyty drewnopochodne, które samodzielnie przystosujemy do systemu prowadnic.

Sprawdźmy jeszcze, jak zaprojektować garderobę marzeń.

Data publikacji: 02.09.2018