Jak zrobić łóżko z palet? Instrukcja krok po kroku

Łóżko na europaletach to niezwykle modny element wyposażenia sypialni. Romantyczny charakter oraz boho styl sprawiają, że przestrzeń staje się lekka i przytulna. Prostota wykonania oraz stosunkowo niewysokie koszty przygotowania ramy do łóżka z europalet jeszcze bardziej zachęca do jego wykonania. Jak zrobić łóżko z palet i stworzyć niezwykle oryginalny klimat w sypialni? Sprawdź nasze porady.

Przejdź do następnych akapitów:

Łóżko z europalet – wady i zalety

Łóżko z palet to niezwykle klimatyczny element wyposażenia sypialni. Zaletą łóżka z europalet z całą pewnością jest jego cena. Koszt kilku palet jest o wiele niższy niż koszt zakupu ramy do łóżka. Cena jednej europalety waha się od 30 do 50 zł, ale możesz również sięgnąć po palety z odzysku. 

Zalety

Używane palety kosztują nawet kilkanaście złotych za sztukę, więc koszt całego projektu będzie oscylował w okolicy 500 zł (licząc już z materacem). Nie napotkasz także problemu z dostępnością surowca. Europalety możesz kupić nawet w znanych sklepach budowlanych.

Jest to oryginalny mebel, który z racji wykonania z naturalnego drewna sprawia, że jest niepowtarzalny. Zaletą łóżka wykonanego samodzielnie jest także jego wytrzymałość – jedna europaleta może wytrzymać nacisk do nawet 1000 kg. 

Sam zdecydujesz, jakiej kolorystyki użyjesz w swoim wnętrzu. Możesz podkreślić naturalny kolor drewna, wykorzystując do tego lakier przeznaczony do drewna, olej lub bejcę.

Kolejną zaletą łóżka z palet jest samodzielność jego wykonania. Sam opracujesz projekt, wybierzesz pasującą ci kolorystykę, a następnie dobierzesz do niego dodatki i zaaranżujesz wnętrze, mając świadomość, że wszystkiego dokonałeś sam.

Meble z palet są także bardzo lekkie, zatem nie będziesz miał problemu, by je przesunąć, przestawić lub przenieść w inne miejsce. I ostatnią bardzo ważną zaletą mebli z europalet jest to, że doskonale wpisują się w ducha zero waste.

lozko-z-paletlozko-z-paletlozko-z-paletlozko-z-palet

Wady

Po tylu zaletach możesz zastanawiać się, czy są jakieś wady łóżka z europalet? Oczywiście każdy może dostrzec pewne niedociągnięcia, które dla kogoś innego mogą być zaletą. Niektórym może nie odpowiadać stylistyka takich mebli – prostota i powtarzalność może być dla niektórych wadą. Minimalistyczna konstrukcja nie zawsze będzie pasowała do twojego wnętrza, zatem zastanów się, czy jest to rozwiązanie dla ciebie.

Inną wadą może być problem z ustaleniem, czy dana paleta jest prawdziwą europaletą. Te muszą spełniać wiele wymogów dotyczących zarówno wilgotności, wymiarów, nośności, jak i innych układów konstrukcyjnych. Kupując używany egzemplarz, nie sposób zweryfikować, czy jest to paleta licencjonowana, czy też podrabiana. Zatem możesz trafić na europaletę o niskiej jakości.

Przeczytaj także: Jak samodzielnie wykonać łóżko?

Łóżko na paletach – przydatne narzędzia i materiały

Łóżko z palet jest niezwykle łatwe w konstrukcji. Samodzielnie i własnoręcznie wykonasz łóżko dokładnie w takim stylu, który odpowiada ci najbardziej. Aby zrealizować projekt, na pewno potrzebujesz drewnianych palet, a także kilku prostych narzędzi, które z pewnością znajdziesz we własnym garażu. Jeśli nie, nie są to zbyt drogie komponenty i dostaniesz je w każdym sklepie budowlanym. Pośród niezbędnych narzędzi i materiałów znajdują się: śrubykątowniki, płaskowniki, wkrętarkapapier ściernyimpregnat, farba do drewna oraz pędzla do malowania.

Palety na łóżko kupisz w każdym składzie budowlanym. Z ich dostępnością raczej nie powinieneś mieć problemu, a czasami zamawiając na przykład dużą paczkę, może się okazać, że europaletę otrzymasz gratis.

Sprawdź również: Łóżko kontynentalne, jak wygląda, z czego się składa

Jak wykonać łóżko z palet 160x200?

Każda z palet ma wymiary 80 cm na 120 cm. Łatwo więc policzyć, że na łóżko z palet (160x200 cm) potrzebujesz zaledwie czterech sztuk. 

Materiały konieczne do realizacji projektu

Kiedy podejmiesz już decyzję, że do swojego wymarzonego pokoju wykonujesz samodzielnie łóżko z palet, musisz zaopatrzyć się w potrzebne do tego narzędzia i materiały. Z ich dostępnością raczej nie będziesz miał problemu – wszystko, co jest ci potrzebne, znajdziesz w dowolnym sklepie budowlanym. Kiedy zbierzesz już wszystkie niezbędne ci elementy, możesz przejść do kolejnego etapu, jakim jest wymierzenie europalet.

Wymierzenie europalet

Cztery europalety złożone w odpowiedni sposób dadzą ci wymiar 160 cm na 240 cm. Możesz pozostawić taki wymiar ramy do łóżka, ale, równie dobrze możesz ściąć 40 cm z długości, aby Twoje łóżko miało standardowe wymiary pasujące do materaca. Jeśli jednak masz dużą sypialnię, możesz pozostawić ramę nieco większą niż materac, by komfortowo usiąść podczas na przykład ubierania się.

lozko-z-paletlozko-z-paletlozko-z-paletlozko-z-palet

Łączenie palet

Kiedy już podejmiesz decyzję o wymiarze twojego łóżka i ułożysz je w odpowiedni sposób, przejdź do połączenia ze sobą wszystkich czterech komponentów. Do tego potrzebna Ci będzie wkrętarka oraz odpowiedniej długości wkręty. Jeśli nie chcesz łączyć od razu ze sobą elementów, możesz na próbę spróbować zespolić je, za pomocą opaski zaciskowej. W ten sposób przekonasz się, czy rama odpowiada twoim wymaganiom.

Może się także zdarzyć, że europaleta gdzieniegdzie będzie zadarta. Wszelkich zadziorów pozbędziesz się, szlifując ramę papierem ściernym o odpowiedniej szorstkości.  Nawet jeśli nie widzisz jakichś problematycznych miejsc, zawsze warto konstrukcję wyszlifować, by wszystkie deski były idealnie gładkie i doskonale przygotowane do dalszego wykończenia.

Zainspiruj się: Pomysły na wykonanie łóżka

Malowanie drewna

Odpowiednio przygotowany materiał możesz pomalować bejcą lakierem lub farbą do drewna. Malowanie to nie tylko kwestia estetyczna. Malując drewno specjalnie dostosowanym do tego produktem, zabezpieczasz go także przed erozją.

Montaż materaca

Kiedy rama już wyschnie, pozostaje Ci już tylko umieścić na niej swój materac oraz położyć się i relaksować się na swoim nowym łóżku.

Jak widzisz, zbudowanie łóżka z europalety nie jest zadaniem szczególnie trudnym. Może się także okazać, że wykorzystasz ten materiał również do konstrukcji innych mebli. Przecież co stoi na przeszkodzie, by zrobić z nich kwietnik lub stolik? Wszystko jest tylko kwestią wyobraźni, a Castorama pomaga spełniać marzenia oraz realizować projekty.

Data publikacji: 28.11.2016

Data aktualizacji: 02.12.2022