Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Mól włosienniczek – to jego nazywamy potocznie molem ubraniowym lub odzieżowym. Choć dorosły osobnik jest nieszkodliwy, larwy tego owada mogą w krótkim czasie doszczętnie zniszczyć naszą garderobę, bowiem odżywają się właśnie tkaninami. Jak uporać się z plagą żarłocznych moli?

sposób na mole

Mole ubraniowe dostają się do naszych domów z sąsiednich budynków, mieszkań oraz ptasich gniazd. Mogą zniszczyć dywany i tapicerkę mebli, a także naszą odzież przechowywaną w zacisznych szafach. Jeżeli zauważymy, więc w naszym domu niewielkie motyle bądź nasze ubrania pokryte są jedwabistymi rurkami, twardymi odchodami, a także dziurkami, możemy być pewni, że mamy do czynienia z molami ubraniowymi. Jak sobie z nimi poradzić?

Sposoby zwalczania moli

To, co działa na mole odstraszająco, to intensywne zapachy. Powinniśmy więc sięgnąć po lawendę, miętę, cytrynę, trawę cytrynową, szałwię, goździki czy ziele angielskie. W tym celu skorzystajmy z suszonych roślin, saszetek zapachowych czy aerozoli i umieśćmy lub rozpylmy je w szafie. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu kasztanów, warto ukryć je w zakamarkach szafy, gdyż także ich woń jest molom niemiła.

W podobny sposób zadziała również mydło – dobrze, jeśli będzie wydzielało jeden z wymienionych wyżej zapachów, jednak możemy wykorzystać również każdą inną myjącą kostkę. Najlepiej podzielmy ją na kawałki i w takiej formie rozłóżmy wewnątrz szafy.

mole

Innym zapachem odrzucającym mole jest np. aromat drewna cedrowego. Wystarczy więc jego kawałek umieścić w szafie, by zachęcić mole do ucieczki. Możemy także zaopatrzyć się w specjalną kostkę cedrową, którą znajdziemy w niektórych sklepach.

Mole nie znoszą także zapachu farby drukarskiej. Wykorzystajmy więc przeciw nim stare gazety i rozłóżmy na dnie szafy, na półkach czy w szufladach.

Jeżeli wspomniane sposoby nie zdadzą egzaminu, pozostaje nam sięgnąć po specjalne produkty odstraszające mole, dostępne w wielu sklepach. Występują one zwykle pod postacią zawieszek mocowanych w szafie bądź kulek naftalinowych i aerozoli. Pierwsze dwa produkty należy wymieniać co kilka miesięcy, natomiast aerozolami regularnie spryskiwać wnętrze szaf.

W upalne dni możemy również wystawić nasze ubrania czy inne tkaniny na działanie promieni słonecznych, które w szybkim tempie unieszkodliwiają larwy moli w każdym stadium ich rozwoju.

Zapobieganie inwazji moli

Pamiętajmy, że możemy podjąć działania, które ograniczą ryzyko zadomowienia się tych szkodników w naszych szafach. Ubrania, które w nich przechowujemy, nie powinny być ułożone ciasto i ściśle. Dodatkowo powinniśmy od czasu do czasu wietrzyć je, wystawiać na przesuszenie na słońcu oraz szczotkować. Uwzględnijmy także fakt, że mole w pierwszej kolejności atakują te miejsca na ubraniach, które są poplamione sokami, moczem lub które są przepocone. Dlatego w szafach umieszczajmy wyłącznie odzież czystą i świeżą, a dla tej używanej już jakiś czas znajdźmy inne miejsce bądź od razu ją pierzmy.

 

Data publikacji: 30.07.2015