Produkty

Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Mól włosienniczek – to jego nazywamy potocznie molem ubraniowym lub odzieżowym. Choć dorosły osobnik jest nieszkodliwy, larwy tego owada mogą w krótkim czasie doszczętnie zniszczyć naszą garderobę, bowiem odżywają się właśnie tkaninami. Jak uporać się z plagą żarłocznych moli?

sposób na moleMole ubraniowe dostają się do naszych domów z sąsiednich budynków, mieszkań oraz ptasich gniazd. Mogą zniszczyć dywany i tapicerkę mebli, a także naszą odzież przechowywaną w zacisznych szafach. Jeżeli zauważymy więc w naszym domu niewielkie motyle bądź nasze ubrania pokryte są jedwabistymi rurkami, twardymi odchodami, a także dziurkami, możemy być pewni, że mamy do czynienia z molami ubraniowymi. Jak sobie z nimi poradzić?

Sposoby zwalczania moli

To, co działa na mole odstraszająco, to intensywne zapachy. Powinniśmy więc sięgnąć po lawendę, miętę, cytrynę, trawę cytrynową, szałwię, goździki czy ziele angielskie. W tym celu skorzystajmy z suszonych roślin, saszetek zapachowych czy aerozoli i umieśćmy lub rozpylmy je w szafie. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu kasztanów, warto ukryć je w zakamarkach szafy, gdyż także ich woń jest molom niemiła.

W podobny sposób zadziała również mydło – dobrze, jeśli będzie wydzielało jeden z wymienionych wyżej zapachów, jednak możemy wykorzystać również każdą inną myjącą kostkę. Najlepiej podzielmy ją na kawałki i w takiej formie rozłóżmy wewnątrz szafy.

Innym zapachem odrzucającym mole jest np. aromat drewna cedrowego. Wystarczy więc jego kawałek umieścić w szafie, by zachęcić mole do ucieczki. Możemy także zaopatrzyć się w specjalną kostkę cedrową, którą znajdziemy w niektórych sklepach.

Mole nie znoszą także zapachu farby drukarskiej. Wykorzystajmy więc przeciw nim stare gazety i rozłóżmy na dnie szafy , na półkach czy w szufladach.

Jeżeli wspomniane sposoby nie zdadzą egzaminu, pozostaje nam sięgnąć po specjalne  moleprodukty odstraszające mole, dostępne w wielu sklepach. Występują one zwykle pod postacią zawieszek mocowanych w szafie bądź kulek naftalinowych i aerozoli. Pierwsze dwa produkty należy wymieniać co kilka miesięcy, natomiast aerozolami regularnie spryskiwać wnętrze szaf.

W upalne dni możemy również wystawić nasze ubrania czy inne tkaniny na działanie promieni słonecznych, które w szybkim tempie unieszkodliwiają larwy moli w każdym stadium ich rozwoju.

Zapobieganie inwazji moli

Pamiętajmy, że możemy podjąć działania, które ograniczą ryzyko zadomowienia się tych szkodników w naszych szafach. Ubrania, które w nich przechowujemy, nie powinny być ułożone ciasto i ściśle. Dodatkowo powinniśmy od czasu do czasu wietrzyć je, wystawiać na przesuszenie na słońcu oraz szczotkować. Uwzględnijmy także fakt, że mole w pierwszej kolejności atakują te miejsca na ubraniach, które są poplamione sokami, moczem lub które są przepocone. Dlatego w szafach umieszczajmy wyłącznie odzież czystą i świeżą, a dla tej używanej już jakiś czas znajdźmy inne miejsce bądź od razu ją pierzmy.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Rodzaje łapek na muchy

Rodzaje łapek na muchy
Muchy, osy, szerszenie, czy też ćmy – to zestaw nieproszonych gości, który odwiedza nas w domu bardzo często, szczególnie latem. Walkę z nimi ułatwiaj...
Czytaj więcej

Narzędzia i preparaty do pozbycia się korników

Narzędzia i preparaty do pozbycia się korników
Korniki są wrogami wszelakich mebli i ozdób zrobionych z drewna. Jeśli w porę się ich nie pozbędziemy, są one w stanie w bardzo szybkim czasie zniszcz...
Czytaj więcej

Jak pozbyć się skórnika słonińca?

Jak pozbyć się skórnika słonińca?
Skórnik słoniniec to szkodnik, który często pojawia się w domach i magazynach, niszcząc zapasy, a czasami także niektóre elementy garderoby. Co warto ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
11.09.2021
Mam w kuchni malutkie faraonki, Dwa lata temu pozbyłam się ich i znowu wróciły. Rzeczywiście ciężko jest się ich pozbyć, lgną do okruchów.Ale jak ma się domowników,którzy podjadają nocą to walka z nimi jest ciężka. Próbowałam ocet wpryskiwać zakraplaczem do szpar między futryną itp, przy listwach podłogowych. Codziennie je widuję. Muszę kupić jakiś trujący proszek.
18.11.2015
No dobrze, ale czy larwy tymi sposobami też się uda zwalczyć? czy nie trzeba pozbyć się kolonii? jak rozłożę mydło, to uciekną?
06.11.2015
Naprawdę kasztany? Niesamowite! uwielbiam Wasze porady, zawsze dowiaduję się mnóstwa rzeczy o których nie miałam pojęcia! Mam podejrzenie moli, więc wypróbuję te metody na pewno. :)

Ocena i komentarz dla:

Jak pozbyć się moli ubraniowych?