Produkty

Jak wydzielić warzywnik?

Jak wydzielić warzywnik?

W naszych ogrodach często uwzględniamy obecność choćby niewielkiego warzywnika. Warto oddzielić go od reszty ogrodu, aby wyznaczyć na działce widoczną strefę rekreacyjną i uprawną. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań pozwoli także zabezpieczyć nasze plony przed zniszczeniem i zadeptaniem przez domowe zwierzęta czy nieuważne dzieci.

warzywnik1. Działka w działce

Aby wyraźnie oddzielić teren warzywnika od ogólnodostępnej przestrzeni, możemy ogrodzić go zwykłą siatka ogrodzeniową lub płotem sztachetowym. Wystarczy, by miały ok. 100-120 cm wysokości, co pozwoli na zabezpieczenie upraw przed zniszczeniem przez biegającego po ogrodzie psa czy bawiące się dzieci.

2. Niskie obrzeże

Gotowe obrzeża czy palisady dostępne w marketach mają wiele zalet, ale sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie nie przebywają zwierzęta domowe. Za pomocą tego typu elementów możemy łatwo wydzielić cały warzywnik lub poszczególne jego części. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest także fakt, że obrzeża zabezpieczą teren uprawny przez rozrastaniem się na nim graniczącego z nim trawnika.

3. Warzywnik w skrzyniach

Warzywnik może mieć nietypową formę – jego obszar wyznaczą ustawione w pobliżu siebie skrzynie bez dna, które zbijemy z desek. Takie konstrukcje doskonale służą roślinom, ale też pięknie i oryginalnie się prezentują, zwłaszcza jeśli zadbamy o ich wykończenie. Do stworzenia wzniesionych rabat posłużą nam też inne niż drewno materiały – mogą to być np. cegły lub kamień.

4. Za żywopłotem

Uprawne poletko w ogrodzie można ukryć także za żywopłotem. Zielona ściana wyhodowana np. w bukszpanu zasłoni nasze grządki, oddzielając je wizualnie od reszty ogrodu. Należy jednak pamiętać, że taki parawan nie może rzucać cienia na grządki warzywne.

5. Kwitnące obwódki

Obwódki stworzymy np. z nisko przyciętego bukszpanu, jednak możemy zastąpić go w ogrodzie kwitnącymi bylinami, które również skutecznie wyznaczą teren warzywnika. Kolorowe obwódki stworzymy np. z lawendy, żurawki ogrodowej czy zawciągu nadmorskiego. Możemy wykorzystać też rośliny jednoroczne, np. aksamitki lub portulakę. Obwódka taka powinna być natychmiast widoczna, co będzie możliwe jedynie wtedy, gdy zasadzimy rośliny odpowiednio gęsto.

Palisada ogrodowa Ipal6 3,02 m szara6. Kostki i kamienie

Symbolicznie wyznaczymy obszar warzywnika za pomocą kamieni czy kostki. Naturalny efekt uzyskamy, otaczając warzywnik znalezionymi kamieniami polnymi albo nieformowanymi głazami. Sprawdzą się też kostki granitowe, a nawet podkłady kolejowe.

7. Za murkiem

Niewysoki murek skutecznie odgrodzi warzywnik od trawnika czy ozdobnych rabat, a przy tym będzie pełnił także inne funkcje. Można traktować go jak podręczną półkę na narzędzia, miejsce, na którym ustawimy donice z kwiatami, a także ławeczkę, na której przysiądziemy w ciepły dzień.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zaplanować wymarzony ogród?

Jak zaplanować wymarzony ogród?
Być może twój ogród jest zarośnięty i dziki; nagi i nieinspirujący lub zaprojektowany do innego celu niż chciałbyś go wykorzystać. Może ...
Czytaj więcej

Oryginalne pomysły na alternatywne ogrodzenie terenu

Oryginalne pomysły na alternatywne ogrodzenie terenu
By mieć pewność, że nikt niepowołany nie wedrze się na teren prywatny, należy wyznaczyć jego granice ogrodzeniem. W niektórych przypadkach, np....
Czytaj więcej

Jak umocnić brzegi alejek i kwiatowych rabat?

Jak umocnić brzegi alejek i kwiatowych rabat?
Wchodząc do nieznanego nam ogrodu, chłoniemy pierwsze wrażenia i odbieramy go całościowo, a dopiero po tym zwracamy uwagę na dobór roślinności, szczeg...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wydzielić warzywnik?