Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Aranżacja ogrodu z kącikiem dla dzieci

Ogród jest miejsce relaksu służącym całej rodzinie. Dlatego podczas jego aranżacji warto wygospodarować zakątek przeznaczony dla najmłodszych domowników. Jakie elementy wyposażenia powinny znaleźć się w ogrodowym kąciku dla dzieci?

Aranżacja ogrodu z kącikiem dla dzieci

Przejdź do następnych akapitów:

Ogród dla dzieci – jak go przygotować?

Przez większą część roku wolne chwile chętnie spędzamy na łonie natury – dotyczy to także naszych dzieci, które niemal zawsze są gotowe do wesołej zabawy na świeżym powietrzu. Aby zapewnić maluchom potrzebną dawkę rozrywki, nie musimy wcale szukać placów zabaw czy skwerów, na których nasze pociechy znajdą okazję do szaleństwa – wystarczy, że odpowiednio zaaranżujemy nasz ogród.

Aranżacja ogrodu z kącikiem dla dzieci

O czym należy pamiętać podczas przygotowywanie kącika ogrodowego dla dzieci? Uwzględnić w nim zarówno strefę przeznaczoną do relaksu, jak i do zabawy. Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych pociech oraz o elementy wyposażenia przystosowane do potrzeb maluchów.

Kącik ogrodowy dla dzieci – strefa zabawy

Aby dzieci nie narzekały na nudę, warto przygotować w ogrodzie miejsce, w którym będą mogły dać upust swojej energii i temperamentu. W tym celu wygospodarujmy przestrzeń, którą wyposażymy w elementy, które z powodzeniem zastąpią prawdziwy plac zabaw.

O tym, jak w warunkach ogrodowych stworzyć plac zabaw, można poczytać w artykule Dzieci w akcji, czyli przydomowy plac zabaw. Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego stanowiska, tak aby dzieci nie były narażone na silne działanie słońca czy też mocny wiatr. Najlepiej wyznaczyć miejsce osłonięte wyższymi krzewami lub drzewami albo obsadzić je gatunkami szybko rosnącymi. Przydomowy placyk zabaw warto także zlokalizować tak, byśmy mogli mieć oko na bawiące się na nim pociechy.

Porada eksperta

Aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w ogrodzie, unikajmy organizowania placu zabaw czy kącika wypoczynkowego w pobliżu roślin ciernistych bądź trujących. Nie ustawiajmy też atrakcji bezpośrednio po drzewami, by uniknąć zaśmiecania placu przez opadające liście oraz zanieczyszczania urządzeń przez ptaki.

Nie bez znaczenia jest także bezpieczna nawierzchnia, której obecność warto uwzględnić w najczęściej odwiedzanych przez dzieci miejscach. Zdecydowanie zrezygnujmy z utwardzania podłoża, które w razie upadków może spowodować bolesne obrażenia. Dobrze sprawdzi się np. gruba warstwa piasku bądź trawnik, choć ten drugi polecamy jest raczej w sytuacji, gdy plac zabaw nie jest odwiedzany zbyt często.

Przeczytaj także:  Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek? Instrukcja         

Aranżacja ogrodu z kącikiem dla dzieci

Dobrym pomysłem na nawierzchnię na placu zabaw jest wykorzystanie specjalnych płyt amortyzujących upadki. Są one mrozoodporne i przepuszczają wodę, dzięki czemu – tak jak w przypadku nawierzchni piaszczystej – po opadach deszczu nie tworzą się na nich kałuże. Możemy nabyć je w różnych kolorach – w ogrodowy krajobraz najlepiej wtopią się te zielone.

Elementy wyposażania placu zabaw – huśtawka, trampolina, piaskownica

Aby zapewnić dzieciom szereg atrakcji, możemy ustawić w ogrodzie gotowy, wielofunkcyjny plac zabaw złożony np. ze zjeżdżalni oraz huśtawki. Przestrzenią do zabawy może być także stojący na podwyższeniu domek, który sprawdzi się również jako miejsce do odpoczynku. Do wyboru mamy także trampoliny, które zapewnią dzieciom wiele emocji i ruchu. Podczas wyboru produktów tego typu zwróćmy uwagę na jakość ich wykonania i wykończenia – powinny być nie tylko solidne, ale i gładkie oraz pozbawione wystających elementów, np. śrub i wkrętów.

Placyk zabaw może być też skromniejszy, jeśli dysponujemy mniejszym ogrodem. Wyposażmy go np. w huśtawkę, którą zawiesimy na mocnym konarze drzewa – możemy kupić gotowy model w formie siodełka lub przygotować własną konstrukcję, np. z nieużywanej opony. Warto także zdecydować się na gotowe drabinki sznurkowe bądź liny z supłami, które stworzą w ogrodzie namiastkę małpiego gaju i będą ciekawym urozmaiceniem pozostałych atrakcji.

Zobacz też: Piaskownica do ogrodu – jak wybrać?

Aranżacja ogrodu z kącikiem dla dzieci

Niezbędnym elementem wyposażenia kącika zabawy dla dzieci jest także piaskownica. Możemy stworzyć ją samodzielnie bądź wybrać jeden gotowych modeli wykonanych z drewna lub tworzywa sztucznego. Najlepiej wybrać produkt wyposażony w pokrywę, którą opuścimy po zakończeniu zabawy. Dzięki temu piasek w piaskownicy nie zostanie zanieczyszczony przez zwierzęta ani nawiewane przez wiatr zabrudzenia. Nie zapominajmy także o zabawkach ogrodowych, takich jak wiaderka, łopatki czy foremki, które będą niezbędne podczas zabawy w piaskownicy.

Czy wiesz, że...

Ogród może stać się przestrzenią do gier zespołowych. Nawet jedna niewielka bramka wystarczy, by móc zagrać w piłkę nożną, a tablica z koszem umocowana na ścianie budynku lub specjalny zestaw umożliwią ćwiczenie celnych rzutów.

Niektóre elementy ogrodowego placu zabaw możemy wykonać także samodzielnie. Wykorzystajmy np. pomalowane na różne kolory plastry drewna, po których będzie można przeskakiwać i wykorzystać np. do gry w klasy; stare opony, z których stworzymy tor przeszkód albo niewysoką górkę; czy niepotrzebne kostki brukowe, które idealnie sprawdzą się jako materiał na tor dla samochodzików.

Plac zabaw inaczej, czyli kreatywne zabawy w ogrodzie

Chcąc zapewnić najmłodszym wiele różnych form rozrywki, możemy zdecydować się także na inne ciekawe rozwiązanie. Domek dla dzieci do ogrodu stanie się przestrzenią, która w zależności od wyobraźni maluchów może zamienić się w zamek księżniczki, królestwo groźnego smoka, remizę strażacką albo bibliotekę.

Aranżacja ogrodu z kącikiem dla dzieci

W ogrodzie przystosowanym do potrzeb dzieci warto wyznaczyć także kącik, w którym maluchy będą mogły położyć się i zdrzemnąć. W czasie sezonu letniego w roli takiego miejsca z pewnością sprawdzi się mały namiot, w którym najmłodsi będą chętnie przebywać. Może to być prawdziwy namiot turystyczny lub namiot dla dzieci imitujący indiański namiot tipi. Takie miejsce z pewnością stanie się nie tylko oazą relaksu, ale i zabawy.

Dzieciom z pewnością przypadnie również do gustu hamak, na którym będą mogły się pobujać i poczytać ulubione książki. Innym ciekawym pomysłem będzie przygotowanie bujanej bądź stacjonarnej leżanki, którą można wykonać np. z europalet. Po uzupełnieniu o miękki materac i poduszki z pewnością będzie chętnie odwiedzana przez zmęczone dzieci. Także w tym wypadku warto pamiętać, by miejsce do wypoczynku usytuowane było w cieniu – zapewni to dzieciom komfort, a także ochroni je przed poparzeniem słonecznym.