Jak zwalczać osy i szerszenie?

Osy i szerszenie to niebezpieczne owady, których zwykle staramy się unikać. Zdarza się jednak, że dostaną się do naszego domu przez otwarte latem okno bądź nawet założą gniazdo w garażu, na balkonie czy tarasie. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Jak zwalczać osy i szerszenie

Choć osy i szerszenie nie zaatakują nas bez powodu, bywa, że niewłaściwie odczytają nasze zamiary i w obliczu zagrożenia staną się niebezpieczne. Dlatego najlepiej pozbyć się ich siedlisk, które założyły w granicach naszego domostwa i usuwać pojedyncze owady, którym udało się dostać do naszego domu. Jakie są na to sposoby?

Preparaty owadobójcze

To jedna z metod, jaką wypróbować możemy w walce z groźnymi owadami. Na rynku znajdziemy np. tzw. gaśnice – preparaty w formie sprayu gotowe do użytku. Trującą substancję aplikuje się w miejscach, w których przebywają owady, a także bezpośrednio do ich gniazd. Możemy spryskać nią także powierzchnie, na których owady często siadają, a także wszelkie znajdujące się w pobliżu szczeliny i pęknięcia. Warto spryskać także futryny drzwi i ramy okien. Środki takie nadają się do zastosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, dają także możliwość aplikowania ich z odległości kilku metrów. Jest to ważne szczególnie w przypadku, gdy chcemy zniszczyć gniazdo. Warto również wspomnieć, że środki takie prowadzą do śmierci owadów, które wchodzą z nimi w kontakt. Działają przez około 2 tygodnie od momentu ich zastosowania – czas ten jednak jest zależny od rodzaju środka, który posiadamy.

Aby zwalczać nieliczne owady, które wtargną do domu w lecie, możemy skorzystać również ze specjalnej pułapki. Stosuje się w niej płyn mający zwabić osy – te dostają się do wnętrza kopuły wypełnionej cieczą i toną w niej.

Jak zwalczać osy i szerszenie

Profesjonalne zwalczanie os i szerszeni

Ponieważ walka z tymi owadami może skutkować użądleniami (bardzo groźnymi dla osób uczulonych na jad os i szerszeni), dla bezpieczeństwa możemy zlecić pozbycie się ich populacji profesjonalnej firmie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy na terenie naszego domu owady urządziły sobie gniazdo.

Specjaliści w tej dziedzinie dają gwarancję skuteczności wykonywanej przez siebie pracy. Stosują sprawdzone preparaty, a gdy sam oprysk nie wystarczy – usuną również gniazdo fizycznie.

Warto również dodać, że usunięcie gniazda owadów możemy zlecić także straży pożarnej.

Domowe sposoby

Jeżeli zadbamy o właściwe zabezpieczenie ciała, możemy podjąć się własnoręcznego unieszkodliwienia os bądź szerszeni. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie w tym celu właściwego preparatu. Możemy także wykorzystać świece dymne, by zadymić gniazdo, a jeśli jest ono ulokowane w ziemi, np. w naszym ogrodzie – zalać je wrzątkiem. W każdym przypadku przystępujemy do działania wtedy, gdy owady są mało aktywne – np. w chłodny poranek.

Przed pojedynczymi owadami zabezpieczymy się, montując w oknach czy drzwiach balkonowych moskitiery. Będziemy mogli swobodnie wietrzyć mieszkanie, nie obawiając się, że zapach żywności zwabi owady do środka. Jeśli już owad pojawi się w domu, można unieszkodliwić go np. łapką na muchy, zachowując przy tym dużą ostrożność.