Jak dbać o oleandry

Oleandry to rośliny występujące w naturze w formie drzew i krzewów, a w uprawie domowej, doniczkowej, osiągają rozmiary znacznie mniejsze. Te piękne okazy, mimo że są trujące, stanowią barwną dekorację tarasów oraz balkonów – warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy o nie dbać.

Jak dbać o oleandry

Co warto wiedzieć o oleandrach

Do gatunków uprawianych w celach dekoracyjnych należy oleander pospolity. Roślina ta pochodzi z rejonu basenu Morza Śródziemnego, gdzie występuje jako wiecznie zielona. W Polsce jest hodowana w doniczkach, w których zdobi posiadłości przez wiele lat. Charakterystyczną cechą oleandrów są stosunkowo duże, kolorowe kwiaty, które dodatkowo wydzielają miły zapach. Co więcej, możemy cieszyć się nimi przez kilka miesięcy – pojawią się one już w maju i zdobią roślinę nawet do września-października. Liście tego gatunku są natomiast grube oraz skórzaste, mają ciemnozielony kolor i są błyszczące. Zarówno one, jak i kwiaty są silnie trujące, więc podczas ich uprawy należy zachować ostrożność – szczególnie w sytuacji, gdy mamy małe dzieci.

Uprawa i pielęgnacja

Donice z oleandrami wystawiamy na świeże powietrze już w kwietniu. Aby roślina bujnie kwitła, należy zapewnić jej słoneczne i ciepłe stanowisko. Oleandry nie mają szczególnych wymagań co do gleby – sprawdza się tutaj uniwersalne podłoże do kwiatów. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji tych roślin jest ich podlewanie. Na skutek przesuszenia oleandry gubią kwiaty, należy więc podlewać je regularnie, zapewniając wilgotność podłoża, jakiej potrzebują. Nie możemy więc zapomnieć o codziennym podlewaniu, a nawet powtarzaniu tej czynności dwa lub trzy razy dzienne. Poza tym możemy również zapewnić roślinie wodę poprzez wlanie jej do podstawki. Co bardzo ważne, powinniśmy stosować wodę o temperaturze pokojowej – inaczej roślina może doznać szoku termicznego i zrzucić pąki kwiatowe. Należy również pamiętać, by nigdy nie zraszać liści rośliny i nie dopuszczać do ich kontaktu z wodą podczas podlewania czy w czasie deszczu.

Ponieważ oleander pospolity kwitnie długo i obficie, wymaga także nawożenia – robimy to raz na tydzień w okresie od kwietnia do sierpnia, korzystając z nawozu do roślin kwitnących.

Jak dbać o oleandry

Aby zagęścić roślinę, możemy uszczykiwać jej pędyPrzycinamy ją także w sytuacji, gdy z braku wystarczającej ilości światła zbyt mocno wyrośnie w górę. Poza tym przycinanie pozwoli ładnie ukształtować roślinę oraz pozbyć się obumarłych lub bezlistnych pędów.

Oleandry rozmnożymy poprzez sadzonki, które pobieramy na początku wiosny lub lata. W tym celu wybieramy lekko zdrewniałe pędy o długości ok. 15 cm. Młode rośliny przesadzamy raz na rok, natomiast starsze co kilka lat – w zależności od potrzeby.

Po zakończonym sezonie, przed nadejściem przymrozków przestawiamy donice z oleandrami do zamkniętego pomieszczenia. Zimujemy je w miejscach jasnych, w których temperatura nie powinna przekraczać 8 stopni Celsjusza. Zaprzestajemy w tym czasie intensywnego podlewania, dostarczając roślinom wyłącznie niewielkie ilości wody, które uchronią ziemię i bryłę korzeniową przed zaschnięciem.