Jak wykonać kwietnik z drabiny?

Piwnica, strych lub składzik na narzędzia to najlepsze miejsca do poszukiwania inspiracji i stworzenia ciekawych dekoracji ogrodowych bądź wnętrzarskich. Jednym z przedmiotów, który bardzo często możemy w takich miejscach znaleźć, jest drabina. Stara, nieco podniszczona, z miejscami ze zdartą farbą. Co można z niej wyczarować?

kwietnik

Od razu przychodzi do głowy pomysł na kwietnik. Na drewnianych stopniach idealnie zaprezentują się kwiaty, zwłaszcza jeśli umieścimy je w kolorowych donicach. Zbliżająca się wiosna jest idealnym momentem nie tylko na porządki, ale również na wykonywanie dekoracyjnych mebli balkonowych oraz tarasowych. Dzięki drabinie z pewnością zyskamy bardzo ozdobny mebel, na którym postawimy dowolne kwiaty oraz zioła. Będzie zdrowo, pięknie i pachnąco.

Trochę przeróbek

Do stworzenia ogrodowego kwietnika najlepiej sprawdzi się niska drabina, złożona z kilku stopni. Do tego należy dobrać deski, którymi powiększymy powierzchnię do postawienia roślin.

Aby nasza drabina stała się wygodnym kwietnikiem, zacznijmy od dostosowania stopni pod donice. W tym celu połóżmy deski na stopniach i oznaczmy miejsca przycięcia. Dobrze wymierzona półka powinna wystawać mniej więcej na 20 cm z każdej strony stopnia. Wówczas nie będzie niebezpieczeństwa, że donica spadnie na ziemię, bo półka będzie zbyt wąska. Jeśli nasza drabina jest rozstawiana, jej stopnie możemy ze sobą połączyć, wówczas zmieszczą się one pomiędzy poszczególnymi szczeblami, a nasza powierzchnia do położenia doniczek będzie jeszcze większa.

Szybkie przycięcie drewnianych półek wykonamy przy użyciu wyrzynarki. Kolejnym krokiem będzie przeszlifowanie ich powierzchni przy użyciu szlifierki lub papieru ściernego.

kwietnik

Aby półka mocno trzymała się drabiny, należy ją przymocować korzystając z wkrętów do drewna.

Wygląd ostateczny

Malujemy drabinę dowolnym kolorem farby, najlepiej akrylowej. Bardzo delikatnie będzie się prezentowała np. w kolorze kremowym lub beżowym. Taka tonacja będzie podkreślała zieleń liści kwiatów. Jeśli chcemy ją nałożyć szybko, wykorzystajmy do tego celu system natryskowy, a wałek i pędzel pozostawmy bardziej cierpliwym osobom. Po nałożeniu i wyschnięciu farby czas na lakierowanie. Sprawi ono, że nasz kwietnik dłużej będzie się prezentował w niezmienionej formie.

Stojak czy kwietnik wykonany z drabiny to także dobry pomysł na szafkę, na której położymy nie tylko rośliny, ale również wiklinowe koszyczki oraz gipsowe figurki. W ten sposób również znajdziemy miejsce na drobne narzędzia oraz ideę ciekawej aranżacji balkonu.