Produkty

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne

Pszczoły to pożyteczne owady, które odgrywają niezwykle ważną funkcję w ekosystemie – chociażby dlatego warto zasadzić w ogrodzie rośliny, które zachęcą je do odwiedzin. Zobaczmy, jakie drzewka i kwiaty miododajne możemy wpleść w aranżację naszego ogrodu!

Przejdź do następnych akapitów:

Dlaczego warto zaprosić pszczoły do ogrodu?

Niewiele osób wie o tym, że pszczoły zapylają ponad 70% wszystkich drzew owocowych w Polsce – bez ich udziału owocowanie większości z nich byłoby niemożliwe. Co więcej, obecnie mamy do czynienia z masowym wymieraniem tych owadów spowodowanym wieloma czynnikami – od pasożytniczych chorób po stosowanie pestycydów oraz ogólne zmiany w dzisiejszym rolnictwie. Warto więc zadbać o pszczoły, sadząc rośliny, które je skuszą. Możemy także zainteresować się pszczelarstwem. Jeśli chcielibyśmy zacząć swoją przygodę z hodowaniem pszczół, przeczytajmy najpierw ten artykuł, z którego dowiemy się, jak założyć pasiekę. Do dzieła!

Uwaga

Wbrew pozorom pszczoły to spokojne owady, które atakują jedynie wtedy, gdy im zagrozimy. Nie musimy więc obawiać się tego, że będą stanowić zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

Jakie miododajne rośliny zwabią pszczoły?

pszczoły

Jaki ogród wyda się pszczołom atrakcyjny? Z pewnością nie ten, w którym znajduje się jedynie trawnik i iglaki. Żeby je zwabić, powinniśmy zasadzić drzewka owocowe lub kolorowe kwiaty – najlepiej kilka gatunków. Które z nich sprawdzą się w tej sytuacji najlepiej? Do najpopularniejszych roślin miododajnych należą:

Pszczoły zainteresują się także drzewami owocowymi. Możemy zasadzić niemalże każdy gatunek – śliwę, jabłoń, wiśnię i nie tylko. My zyskamy pyszne owoce, pszczoły z kolei pyłek na nektar.

Chcąc stworzyć ogród przyjazny dla pszczół, powinniśmy również zrezygnować z używania środków chemicznych lub chociaż ograniczyć ich ilość. Zamiast nich, możemy korzystać z ekologicznych preparatów do walki ze szkodnikami. Podobnie wygląda sytuacja z nawozami. Jeśli już decydujemy się na sztuczne środki, postawmy na te z większą zawartością fosforu – pobudzą kwiaty do szybszego i obfitszego kwitnienia.

Pamiętajmy o tym, że wiele roślin uważanych za chwasty, jest uwielbianych przez pszczoły. Należą do nich chociażby koniczyna czy mlecz. Dlatego też pszczoły najlepiej czują się w ogrodach utrzymanych w wiejskim stylu, które rosną swobodnie – bez tępienia chwastów środkami chemicznymi.

kwiaty polne

Kwiaty miododajne na balkonie

Pomagać pszczołom możemy nawet wtedy, gdy nie dysponujemy dużym ogrodem – wystarczy tylko balkon i kilka doniczek z kwiatami. Jakie rośliny miododajne może posadzić miejski ogrodnik? Oto kilka propozycji:

zioła balkon bazylia mięta lubczyk szałwia

Korzystne dla pszczół – i nie tylko dla nich – będzie też założenie miniaturowego ogródka ziołowego na balkonie. Najlepiej nadają się tu takie gatunki, jak lubczyk ogrodowy, szałwia lekarska, dziurawiec zwyczajny czy macierzanka tymianek. Zobacz, jakie nasiona ziół znajdziesz w ofercie Castoramy!

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje
Kwiaty wieloletnie są piękną dekoracją ogrodu na wiele sezonów. Musisz im zapewnić najlepsze warunki, aby mogły przez te lata cieszyć Twoje oko...
Czytaj więcej

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?
Lato to pora roku, w której słońce nieustannie świeci na niebie. Nie wszystkie rośliny sprawdzą się przy takiej pogodzie. Które wykształ...
Czytaj więcej

Jak dbać o rabaty kwiatowe wiosną?

Jak dbać o rabaty kwiatowe wiosną?
Aby rabaty kwiatowe już wiosną rozkwitły kolorami barwnych kwiatów, należy zadbać o te fragmenty ogrodu tuż po zimie. W artykule przedstawimy kolejnoś...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne