LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak zwalczać wełnowce

Wełnowce należą do szkodników roślin doniczkowych, których obecność może prowadzić do obumarcia nawet dużych okazów. Z tego powodu należy rozpocząć walkę z nimi, gdy tylko je zauważymy. Podpowiadamy, w jaki sposób zwalczać te niebezpieczne szkodniki.

Jak zwalczać wełnowce

Objawy żerowania wełnowców

Wełnowce są bardzo małymi owadami, których ciało pokrywa biały nalot przypominający z wyglądu strzępki wełny. Szkodniki te bardzo szybko się mnożą, tworząc całe kolonie, które zwykle lokalizują się na spodniej stronie liści, choć mogą również atakować korzenie. Ze względu na charakterystyczny wygląd nietrudno o rozpoznanie wełnowców. Jeśli dodatkowo dostrzeżemy żółknięcie liści, pojawianie się na nich brunatnych plam i w końcu ich opadanie, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z wełnowcami. Co robić w takim przypadku?

Metody zwalczania wełnowców

Zwalczanie wełnowców może przysparzać trudności, jednak może być skuteczne. Aby je wytępić, możemy zastosować kilka różnych metod.

Domowe sposoby

Na początku warto wypróbować domową metodę walki z wełnowcami. Jest nią maczanie lub spryskiwanie zaatakowanej przez nie rośliny mieszaniną wody z płynem do mycia naczyń oraz alkoholem – na jedną szklankę wody przypadać powinno po łyżce stołowej płynu i alkoholu (np. wódki, denaturatu). Koniecznie należy jednak pamiętać, by mikstura ta nie dostała się do gleby, w której rośnie nasza roślina. Zabieg powtarzamy co 2-3 dni, pamiętając o tym, by po każdym zastosowaniu roztworu dokładnie wypłukać roślinę czystą wodą. Możemy także spróbować usunąć owady z liści, przecierając je szmatką nasączoną alkoholem albo szarym mydłem.

Jak zwalczać wełnowce

Środki chemiczne

W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele preparatów przeznaczonych do zwalczania szkodników roślin, w tym również wełnowców. Dostępne są one w formie pałeczek, aerozoli czy środków wymagających rozcieńczenia wodą. Należy stosować je regularnie, mniej więcej raz na 7-10 dni, uważając, by nie miały kontaktu z innymi, zdrowymi roślinami.

Metoda biologiczna

Znajduje zastosowanie w szklarniach, w których wełnowce zaatakowały uprawy. Nie sprawdzi się w warunkach domowych, ponieważ polega na wykorzystaniu naturalnych wrogów wełnowców – błonkówki i biedronki wełnowcowej. Owady te żywią się wełnowcami w każdej fazie ich rozwoju, jajami, larwami, jak i dorosłymi osobnikami.

Zapobieganie

Warto dodać, że aby uniknąć długotrwałej czasem walki z wełnowcami, możemy zapobiegać ich pojawieniu się. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sterylność podłoża i doniczek, w których hodujemy rośliny, a także na zapewnienie im optymalnych warunków do wzrostu. Rośliny silne, zdrowe i zadbane rzadziej ulegają porażeniom przez choroby i atakom szkodników, a także lepiej znoszą ich ewentualną obecność.