Produkty

Klej do płytek – jaki wybrać?

Klej do płytek – jaki wybrać?

Właściwie dobrany klej to połowa sukcesu w czasie montażu płytek. Jednak duży wybór klejów do płytek może przyprawić o zawrót głowy. Ważne, żebyśmy poznali wszelki parametry.

zaprawa klejowa do płytekWybierając klej do płytek, trzeba brać pod uwagę takie czynniki, jak:

- rodzaj powierzchni, na której kładziemy płytki, szczególnie rodzaj tynku;
- miejsce montażu – czy będzie to ściana, czy podłoga, oraz czy płytki będą montowane wewnątrz, czy na zewnątrz;
- warunki, w jakich płytki będą użytkowane – wystawienie na działanie wysokich lub niskich temperatur, wilgotność.

Niezbędne informacje na temat kleju znajdziemy u doradcy handlowego lub na opakowaniu, bardziej szczegółowe dane możemy znaleźć na technicznej karcie produktu lub bezpośrednio u producenta.

Jeśli nie wiemy, jak czytać oznakowania na opakowaniach, podpowiedzą nam odpowiednie oznaczenia:

Typ kleju oznaczany jest literą:

C – klej cementowy
D – klej dyspersyjny
R – klej na bazie żywic reaktywnych

Kleje dodatkowo dzieli się na klasy:

1 – kleje zwykłe i normalnie wiążące
2 – kleje o podwyższonych parametrach
F – klej szybkowiążący
T – klej o zmniejszonym spływie
E – klej o wydłużonym czasie otwartym
S1 – klej odkształcalny
S2 – klej wysoko odkształcalny

Dobór kleju według miejsca zastosowania

Do przyklejania płytek wewnątrz pomieszczeń wystarczy wybrać klej wodoodporny. Jednak do klejenia na zewnątrz będzie nam potrzebny klej wodoodporny, mrozoodporny i odkształcalny (jeśli płytki będą układane na dużej powierzchni, klej musi być wysoko odkształcalny). Do montażu płytek na ścianach najlepszy będzie klej o zmniejszonym spływie. Do pomieszczeń, z których jesteśmy zmuszeni korzystać pomimo remontu (np. przedpokój), należy wybrać klej szybkoschnący, który wiąże się w ciągu kilku/kilkunastu minut.

Dobór kleju według podłoża:

- do tynków cementowych, cementowo-wapiennych, wapiennych, gipsowych czy betonów ściennych zalecany jest klej zwykły, normalnie wiążący (jeśli ma służyć do układania płytek na ścianach, dodatkowo powinien być to klej o zmniejszonym spływie) lub klej zwykły, normalnie wiążący o zmniejszonym spływie i o wydłużonym czasie otwartym, aplikowany na podłoże zabezpieczone emulsją gruntującą.

- do klejenia płytek na płytach kartonowo-gipsowych zaleca się stosowanie kleju cementowego zwykłego, normalnie wiążącego, ewentualnie o podwyższonych parametrach, po wcześniejszym nałożeniu na powierzchnię warstwy emulsji gruntującej.

- w przypadku gdy płytki ceramiczne będą układane na warstwie starej glazury, najlepiej stosować klej o podwyższonej przyczepności: cementowy lub dyspersyjny.

- do mocowania płytek ceramicznych na płytach OSB potrzebny będzie klej o zwiększonej przyczepności, cementowy lub dyspersyjny.

Producenci zapraw klejących stosują też dodatkowy podział na zaprawy: cienkowarstwowe (od 2 mm do 5 mm), średniowarstwowe (od 4 mm do 20 mm) i grubowarstwowe (ponad 2 cm). Kleje cienkowarstwowe sprawdzają się na gładkich powierzchniach, natomiast tam, gdzie ściany są nierówne, odpowiedni jest klej średniowarstwowy lub grubowarstwowy (niwelują wszelkie nierówności).

Warto wiedzieć, że płytki ceramiczne charakteryzują się różnym stopniem nasiąkliwości. Do płytek o dużej nasiąkliwości (marmur, gres polerowany, piaskowiec, trawertyn) potrzebny jest klej cementowy zrobiony na bazie białego cementu. Zastosowanie kleju z szarym cementem może spowodować przebarwienia na klej dyspersyjny do płytekpłytkach.

Do dużych płytek przeznaczone są specjalne kleje o upłynnionej konsystencji. Dzięki temu można pokryć klejem całą powierzchnię płytki – to z kolei wzmacnia jej konstrukcję i zapobiega pękaniu.

Przygotowanie zaprawy klejowej

Przygotowując zaprawę klejową, ważne jest zachowanie instrukcji i postępowanie według zaleceń producenta, a w szczególności dodanie odpowiedniej ilości wody, dobranie grubości zaprawy i sposób jej nakładania oraz czas wiązania kleju. Dzięki powyższym wskazówkom unikniemy błędów podczas montażu płytek ceramicznych.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - jak położyć nowe płytki na starych?

Instrukcja wideo - jak położyć nowe płytki na starych?
Chcąc szybko odświeżyć ścianę lub podłogę wykończoną płytkami, wcale nie musimy ich skuwać – równie dobrze możemy wykorzystać metodę klej...
Czytaj więcej

Układanie płytek na schodach krok po kroku

Układanie płytek na schodach krok po kroku
By bezbłędnie położyć płytki na schodach, odpowiednio przygotuj podłoże, dobrze rozprowadź klej i stale kontroluj poziom układanej powierzchni. O czym...
Czytaj więcej

Układamy płytki okładzinowe na elewacji

Układamy płytki okładzinowe na elewacji
Wykończenie elewacji budynku płytkami okładzinowymi jest rozwiązaniem estetycznym i trwałym. Wybierając odpowiedni rodzaj płytek, możemy nadać fasadzi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Klej do płytek – jaki wybrać?