Jaki klej do płytek wybrać? Podpowiadamy!

Tylko odpowiednio dobrany klej do płytek pozwoli Ci trwale zamontować kafelki na wybranej powierzchni. Na sklepowych półkach znajdziesz szeroki wybór zapraw, dlatego dowiedz się, co kryje się pod poszczególnymi oznaczeniami na opakowaniach i jakie parametry powinny mieć wpływ na decyzję o wyborze produktu.

Przejdź do następnych akapitów:
Kupujesz płytki? Pamiętaj też o kleju
Właściwości kleju do płytek
Typy klejów do płytek
Jaki klej do płytek wybrać? Dobierz go biorąc pod uwagę zastosowanie i rodzaj podłoża
Wybierasz klej do glazury? Te porady też Ci się przydadzą
Lubisz wygodne rozwiązania? Sprawdź alternatywę dla zaprawy
Odpowiednio dobrany klej do płytek, to gwarancja trwałości wykończenia

Kupujesz płytki? Pamiętaj też o kleju
Pomimo konkurencji w postaci wodoodpornych farb czy trwałych desek podłogowych, płytki ceramiczne niezmiennie pozostają jednym z najchętniej wybieranych materiałów wykończeniowych do domów i mieszkań. Są wytrzymałe, łatwe do utrzymania w czystości, pozwalają na wszechstronne wykorzystanie i prezentują się bardzo atrakcyjnie. To właśnie wizja estetycznie i stylowo wykończonych wnętrz czy tarasu przyświeca Ci podczas zakupów? Pamiętaj, że widziany oczami wyobraźni efekt końcowy tylko w pewnym stopniu zależy od rodzaju i trwałości kafli, które wybierzesz. Istotny jest też klej do płytek ceramicznych, którym przymocujesz materiał do wybranych powierzchni.

magnusson_7magnusson_7magnusson_7magnusson_7

Klej na co dzień pozostaje niewidoczny, jednak jego rola jest nieoceniona. Tego produktu nie kupuj więc w ciemno! Od niego zależy trwałość wykafelkowanej podłogi czy ściany, dlatego tak ważne jest, jaki klej do płytek zastosujesz. Do wyboru masz szeroką gamę klejów zróżnicowanych pod kątem typu czy klasy. Ostateczną decyzję uzależnij jeszcze od kilku ważnych czynników. W końcu poszczególne płytki narażone są na różne warunki eksploatacji. Czasem poddawane są długotrwałemu działaniu wody, a innym razem muszą pozostać odporne na zmienne temperatury. Dlaczego tak istotne znaczenie ma to, jaki produkt wybierzesz? Które czynniki wziąć pod uwagę podczas zakupów? Jak wybrać odpowiedni klej do kafelek?

Właściwości kleju do płytek
Odpowiednio wybrany klej do płytek umożliwi Ci trwały montaż, bez ryzyka pękania płytek czy pojawienia się przebarwień. Niektóre produkty mogą działać negatywnie na glazurę, ale także na środowisko, czy sprawiać, że montaż będzie utrudniony. Właściwości kleju przekładają się na trwałość wykafelkowanej powierzchni i pozwalają na prawidłową pracę materiału. Dlatego decydując o wyborze spoiwa weź przede wszystkim pod uwagę:

rodzaj powierzchni, do której klejone będą materiały, a także czy pod nimi umieszczone będzie ogrzewanie podłogowe,

miejsce montażu - zdecyduj czy na listę zakupów wpiszesz klej do płytek podłogowych, ściennych, stosowanych wewnątrz lub na zewnątrz.

warunki - określ czy wykafelkowana powierzchnia będzie nastawiona na działanie wilgoci, a może wahania temperatury,

elastyczność - wysoka i trwała elastyczność kleju jest równoznaczna z jego wysoką jakością, dzięki niej klej skutecznie amortyzuje drgania.

magnusson_5magnusson_5magnusson_5magnusson_5

Bez względu na to czy wybierasz klej do płytek na zewnątrz czy musisz przykleić powierzchnie wewnątrz domu, weź pod uwagę jeszcze inne zmienne - w końcu używanie jednego produktu do klejenia różnych powierzchni nie jest zalecane. Znaczenie ma zarówno rozmiar płytek, jak i jakość podłoża (czy jest ono chropowate, a może ma wybrzuszenia). Jako parametr istotny podczas wyboru kleju potraktuj też czas wiązania produktów, ich elastyczność, neutralność chemiczną oraz wytrzymałość na zrywanie. Zwróć również uwagę czy wybrany klej do płytek ceramicznych jest przyjazny alergikom i jak bardzo intensywny ma zapach.

Typy klejów do płytek
Zastanawiasz się skąd wziąć techniczne informacje o klejach? O niezbędne parametry możesz zapytać doradcy handlowego czy sprzedawcy w sklepie. Szczegółowe dane umieszczone są też na opakowaniach produktów oraz w ich karcie technicznej. Konkretne właściwości często skrywają się pod symbolami. Co znaczą poszczególne oznaczenia?

Jeśli na opakowaniu kleju znajduje się litera C, w jego środku znajdziesz preparat cementowy. To sucha mieszanka, którą przed użyciem musisz rozrobić z wodą w odpowiednich proporcjach.

Litera D wskazuje na zamknięty w opakowaniu klej dyspersyjny, w formie pozwalającej na jego natychmiastowe użycie. Produkt jest elastyczny i nadaje się do stosowania na odkształcalne powierzchnie.

Klej oznaczony jest literą R? To produkt na bazie żywic reaktywnych, który wyróżnia się wyjątkową przyczepnością. Jest polecany do stosowania na trudne podłoża.

magnusson_4magnusson_4magnusson_4magnusson_4

Produkty przeznaczone do klejenia płytek dodatkowo dzielą się na klasy. Co oznaczają ich symbole?

1 - kleje zwykłe i normalnie wiążące
2 - kleje o podwyższonych parametrach
F - klej szybkowiążący
T - klej o zmniejszonym spływie
E - klej o wydłużonym czasie otwartym
S1 - klej odkształcalny
S2 - klej wysoko odkształcalny

Jaki klej do płytek wybrać? Dobierz go biorąc pod uwagę zastosowanie i rodzaj podłoża
Właściwości kleju to tylko jeden z parametrów, którym powinieneś się kierować, wybierając klej do kafelek. Drugą ważną kwestią jest dobór produktu odpowiednio do jego zastosowania. Klej do glazury powinien zostać wybrany adekwatnie do miejsca montażu płytek oraz rodzaju podłoża. Jak dobrać odpowiednie spoiwo, biorąc pod uwagę te założenia? Jaki klej do gresu na taras, a który do łazienki?

Miejsce montażu płytek, a rodzaj materiału

Łatwo wybrać klej do glazury umieszczonej wewnątrz pomieszczeń - do kuchni, korytarza czy łazienki. W takim przypadku wystarczy Ci przede wszystkim produkt wodoodporny. Jeśli kafelkami wypełniasz przestrzeń bardzo często użytkowaną, jak na przykład toaleta, wybierz klej, który będzie szybkoschnący. Jeśli płytki klejone są od góry do dołu, warto sięgnąć po klej o zmniejszonym spływie. Planujesz ogrzewanie podłogowe? Sięgnij po zaprawę elastyczną.

O wiele więcej paramentów musisz wziąć pod uwagę, wybierając klej do płytek na zewnątrz. Ten produkt powinien być wodoodporny, mrozoodporny i odkształcalny (jeśli płytki będą układane na dużej powierzchni, klej musi być wysoko odkształcalny).

Klej dostosuj do rodzaju podłoża

To bardzo ważne, żeby na etapie wyboru kleju dopasować go także do rodzaju podłoża, które zostanie pokryte płytkami. Parametr ten jest tak istotny z uwagi na zróżnicowaną przyczepność poszczególnych powierzchni.

magnusson_1magnusson_1magnusson_1magnusson_1

Jeśli płytki będziesz układał na powierzchni pokrytej tynkiem cementowym, cementowo-wapiennym, gipsowym czy wapiennym użyj zwykłego kleju, normalnie wiążącego. Dobrym wyborem będzie też klej zwykły, normalnie wiążący o zmniejszonym spływie i o wydłużonym czasie otwartym. Takie spoiwo polecane jest także do betonów ściennych. Jeśli natomiast kafelkami pokryjesz płytę kartonowo-gipsową, o wiele lepszym wyborem będzie zwykły klej cementowy, normalnie wiążący, ewentualnie o podwyższonych parametrach, po wcześniejszym nałożeniu na powierzchnię warstwy emulsji gruntującej.

Chciałbyś odświeżyć wnętrze, ale wizja skuwanych płytek i dużej ilości gruzu sprawia, że rezygnujesz z tego pomysłu? Jeśli stare kafelki były dobrze położone, wcale nie musisz ich usuwać, wystarczy pokryć je nową glazurą. Jaki klej do gresu lub płytek ceramicznych wybrać w takiej sytuacji? Najlepiej cementowy lub dyspersyjny, o podwyższonej przyczepności. Preparaty charakteryzujące się zwiększoną przyczepnością zalecane są także podczas mocowania kafelek na płytach OSB.

Wybierasz klej do glazury? Te porady też Ci się przydadzą
Wiesz już, że przed zakupem kleju do płytek należy skontrolować właściwości produktu, a także dostosować go do miejsca montażu i rodzaju podłoża. Nim wybierzesz odpowiedni produkt zwróć też uwagę na dodatkowy podział na zaprawy: cienkowarstwowe (od 2 mm do 5 mm), średniowarstwowe (od 4 mm do 20 mm) i grubowarstwowe (ponad 2 cm). Te pierwsze stosuje się na gładkich powierzchniach. Pozostałe dwa rodzaje kleju stworzone są z przeznaczeniem do nierównych ścian (niwelują krzywizny). Zaprawy cienkowarstwowe również możesz ułożyć na nierównych powierzchniach, jednak niezbędne będzie wtedy położenie dodatkowej warstwy wyrównawczej.

magnusson_6magnusson_6magnusson_6magnusson_6

Gdy wybierasz klej do płytek podłogowych lub ściennych, musisz też wiedzieć, że poszczególne kafle różnią się stopniem nasiąkliwości. Co to oznacza w praktyce? Jeśli wybierzesz materiał o wysokim stopniu nasiąkliwości (marmur, piaskowiec, gres polerowany czy trawertyn), konieczne będzie mocowanie go na kleju cementowym, wykonanym na bazie białego cementu. Klejenie z użyciem produktu z szarym cementem może spowodować przebarwienia na płytkach.

Wpływ na sposób klejenia i wybór zaprawy ma także rozmiar płytek. A te producenci tworzą coraz większe, co pozwala uzyskać atrakcyjną, praktycznie jednolitą, wykafelkowaną powierzchnię. Do mocowania dużych kafli koniecznie zastosuj produkty o upłynnionej konsystencji, które pozwolą Ci pokryć klejem całą powierzchnię płytki - to z kolei wzmacnia jej konstrukcję i zapobiega pękaniu.

Lubisz wygodne rozwiązania? Sprawdź alternatywę dla zaprawy
Odpowiednio dobrany klej do płytek gwarantuje Ci trwałe oraz bezpieczne mocowanie kafli na ścianach i podłodze. Poza tradycyjnymi masami cementowymi na rynku dostępne są jeszcze kleje montażowe. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ są wygodne i łatwe w użyciu oraz szybko wiążą klejone materiały. Przykładem kleju montażowego, równie skutecznego co preparat do płytek, jest Bostik Mamut Glue.

Produkt odznacza się wygodą użytkowania - jest umieszczony w kartuszu, a przez to błyskawicznie gotowy do klejenia. Nie wymaga żadnych dodatkowych prac, a także nie wymaga podpierania, więc z łatwością zamontujesz płytki od sufitu po posadzkę. Bostik Mamut Glue jest także wysoce elastyczny, przez co sprawnie kompensuje ruchy materiału. Wykorzystaj go do montażu płytek na różnych rodzajach podłoża, zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz.

Klej Bostik Mamut Glue to uniwersalny klej do glazury, w tym do płytek wielkoformatowych, a także betonu architektonicznego. Lista elementów, które skutecznie klei jest naprawdę długa, co pozwala wykorzystać go w całości, bez strat w zakupionym materiale. Musisz wiedzieć, że za każdym razem, niezależnie od klejonej powierzchni, tworzy skuteczne oraz elastyczne połączenie. Błyskawicznie wiąże i nie wymaga wcześniejszego rozrobienia co jeszcze bardziej ułatwia i przyspiesza prace remontowe, budowlane czy wykończeniowe. Na jego korzyść przemawia też odporność na zmiany temperatury oraz możliwość stosowania go zarówno na powierzchniach porowatych, jak i gładkich.

magnusson_8magnusson_8magnusson_8magnusson_8

Odpowiednio dobrany klej do płytek, to gwarancja trwałości wykończenia
Wybrałeś atrakcyjne płytki do kuchni, łazienki lub na taras? Do ich przyklejenia koniecznie wybierz odpowiedni klej. Ten produkt nie może być przypadkowy! Wybór mas jest duży i zróżnicowany, a trwałość klejenia zależy w dużej mierze właśnie od zastosowanego preparatu. Dzięki prawidłowo dobranemu produktowi unikniesz też pojawienia się przebarwień na płytkach i zminimalizujesz ryzyko ich pęknięcia podczas montażu.

Wybierając klej do płytek weź pod uwagę kilka czynników. Istotny jest typ produktu, rodzaj powierzchni, na której przymocujesz glazurę, jej wypoziomowanie, miejsce montażu oraz warunki, na których działanie zostanie wystawiona masa oraz kafle. Liczy się także rozmiar glazury, nasiąkliwość czy czas wyznaczony na układanie płytek.

Szeroki wybór klejów do płytek dostępny jest w ofercie Castoramy. Wśród produktów z pewnością znajdziesz spoiwo dopasowane do wymogów powierzchni i charakterystyki wybranych kafelek. Poza tradycyjnymi klejami do wyboru masz też klej montażowy Mamut Glue, z którego pomocą szybko i wygodnie przykleisz wszystkie płytki - zarówno te na ścianę, jak i na podłogę.

Data publikacji: 20.12.2013