Produkty

Jaki klej do parkietu?

Jaki klej do parkietu?

Gwarancją dobrze ułożonego parkietu jest między innymi właściwie dobrany klej. Nie może to być jednak przypadkowy produkt przeznaczony do klejenia drewna. W czasie wyboru musimy uwzględnić kilka ważnych czynników.

klej do parkietuKlej do małych desek – co sprawdzi się najlepiej

Do małych klepek i mozaiki drewnianej (o długości do 50 cm) używa się kleju dyspersyjnego – charakteryzuje się on elastycznością i zawartością wody (trzeba uważnie odmierzyć proporcje, zbyt duża ilość wody przyczyni się do szybkiego odpadania klepek). Występuje jako klej jednoskładnikowy i dwuskładnikowy, nazywany inaczej klejem proszkowym (ma silniejsze działanie od pierwszego, schnie szybko i ma wysoką skuteczność).

Niestety kleje dyspersyjne nie mogą być stosowane do każdego rodzaju drewna. Nie powinny być aplikowane na powierzchnie, które mogą delikatnie pracować w trakcie eksploatacji – do tej grupy zalicza się drewno bukowe. Za to świetnie sprawdza się na parkietach dębowych i wszystkich wykonanych z drewna egzotycznego.

Uwaga! Trzeba zachować ostrożność w czasie nanoszenia – ubrudzenie widocznej części desek klejem dyspersyjnym może doprowadzić do pojawienia się szarych przebarwień. 

Czym kleić pozostałe powierzchnie parkietowe?

Na rynku dostępna jest również grupa klejów, które mają uniwersalne zastosowanie – oznacza to, że mogą być aplikowane na wszystkie pozostałe powierzchnie drewniane.

Uwaga! Kleje, które dobrze sprawdzają się przy układaniu średnich, dużych i bardzo dużych elementów drewnianych mogą być również użyte do małych, ale nigdy odwrotnie.

Klej do parkietu system klepki 1 kgDo wyboru mamy kleje:

- rozpuszczalnikowe – w ich skład wchodzą również żywice syntetyczne. Szybko schną, ale równie szybko twardnieją, tracąc elastyczność, co wpływa na ich obniżoną wytrzymałość. Mogą być stosowane do klepek warstwowych, zarówno dużych, jak i średnich.

- jednoskładnikowe poliuretanowe – są elastyczne i wytrzymałe (bardziej niż kleje rozpuszczalnikowe). Jednak właśnie wysoka elastyczność pozwala na niewielkie ruchy parkietu, co z czasem przyczynia się do odkształcenia desek, niezależnie od ich wielkości.

- dwuskładnikowe poliuretanowe – cechują się wysoką elastycznością i wytrzymałością, uznawane są za lepsze od rozpuszczalnikowych. Sprzedawane są w formie proszku, który trzeba wymieszać samodzielnie (osoba niedoświadczona może mieć problem z zachowaniem odpowiedniej proporcji). Niewłaściwe przyrządzenie kleju osłabia jego właściwości. Dodatkowo może on być aplikowany na powierzchnię maksymalnie do dwóch godzin od rozrobienia.

Uwaga! Klejami poliuretanowymi, jednoskładnikowymi i dwuskładnikowymi (również poliuretanowo–epoksydowymi) można kleić parkiet składający się z elementów o dowolnej wielkości.

- dwuskładnikowo poliuretanowo–epoksydowe – łączą w sobie wyżej opisane cechy klejów poliuretanowych dwuskładnikowych ze zwiększoną przyczepnością do podłoża. Szybkość twardnienia powiązana jest z temperaturą otoczenia – nie może być on nanoszony w temperaturze poniżej 10°C i powyżej 30°C.

Uwaga! Trudno usuwa się go z powierzchni, dlatego trzeba szczególnie uważać w trakcie aplikacji, żeby nie zanieczyścić wierzchniej części parkietu.

- hybrydowe i silanowe – mają bardzo dobrze ocenianą przyczepność, pozwala to na stosowanie ich bez wcześniejszej aplikacji gruntu. Ich zaletą jest łatwość nanoszenia i możliwość użycia na wszystkich rodzajach parkietu.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Kit do parkietu – kiedy jest potrzebny?

Kit do parkietu – kiedy jest potrzebny?
Spośród akcesoriów do szybkiej naprawy stanu drewnianych okładzin podłogowych, szczególną rolę mają do spełnienia kity. Dzięki ic...
Czytaj więcej

Jak naprawić parkiet?

Jak naprawić parkiet?
Parkiet to wykończenie podłogi, które z jednej strony jest naturalne i klasyczne, a z drugiej ponadczasowe. Sprawia, że pomieszczenie wygląda e...
Czytaj więcej

Jak wykończyć podłogę

Jak wykończyć podłogę
Będąc na etapie wykańczania lub gruntownego remontu domu, nierzadko stoimy przed koniecznością podjęcia decyzji dotyczącej sposobu wykończenia podłóg....
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jaki klej do parkietu?