icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaki klej do parkietu?

Gwarancją dobrze ułożonego parkietu jest między innymi właściwie dobrany klej. Nie może to być jednak przypadkowy produkt przeznaczony do klejenia drewna. W czasie wyboru musimy uwzględnić kilka ważnych czynników.

Klej do małych desek – co sprawdzi się najlepiej

Do małych klepek i mozaiki drewnianej (o długości do 50 cm) używa się kleju dyspersyjnego – charakteryzuje się on elastycznością i zawartością wody (trzeba uważnie odmierzyć proporcje, zbyt duża ilość wody przyczyni się do szybkiego odpadania klepek). Występuje jako klej jednoskładnikowy i dwuskładnikowy, nazywany inaczej klejem proszkowym (ma silniejsze działanie od pierwszego, schnie szybko i ma wysoką skuteczność).

Niestety kleje dyspersyjne nie mogą być stosowane do każdego rodzaju drewna. Nie powinny być aplikowane na powierzchnie, które mogą delikatnie pracować w trakcie eksploatacji – do tej grupy zalicza się drewno bukowe. Za to świetnie sprawdza się na parkietach dębowych i wszystkich wykonanych z drewna egzotycznego.

Uwaga! Trzeba zachować ostrożność w czasie nanoszenia – ubrudzenie widocznej części desek klejem dyspersyjnym może doprowadzić do pojawienia się szarych przebarwień. 

Czym kleić pozostałe powierzchnie parkietowe?

Na rynku dostępna jest również grupa klejów, które mają uniwersalne zastosowanie – oznacza to, że mogą być aplikowane na wszystkie pozostałe powierzchnie drewniane.

Uwaga! Kleje, które dobrze sprawdzają się przy układaniu średnich, dużych i bardzo dużych elementów drewnianych mogą być również użyte do małych, ale nigdy odwrotnie.

SMALL_klej_do_parkietuSMALL_klej_do_parkietuSMALL_klej_do_parkietuSMALL_klej_do_parkietu

Do wyboru mamy kleje:

- rozpuszczalnikowe – w ich skład wchodzą również żywice syntetyczne. Szybko schną, ale równie szybko twardnieją, tracąc elastyczność, co wpływa na ich obniżoną wytrzymałość. Mogą być stosowane do klepek warstwowych, zarówno dużych, jak i średnich.

- jednoskładnikowe poliuretanowe – są elastyczne i wytrzymałe (bardziej niż kleje rozpuszczalnikowe). Jednak właśnie wysoka elastyczność pozwala na niewielkie ruchy parkietu, co z czasem przyczynia się do odkształcenia desek, niezależnie od ich wielkości.

- dwuskładnikowe poliuretanowe – cechują się wysoką elastycznością i wytrzymałością, uznawane są za lepsze od rozpuszczalnikowych. Sprzedawane są w formie proszku, który trzeba wymieszać samodzielnie (osoba niedoświadczona może mieć problem z zachowaniem odpowiedniej proporcji). Niewłaściwe przyrządzenie kleju osłabia jego właściwości. Dodatkowo może on być aplikowany na powierzchnię maksymalnie do dwóch godzin od rozrobienia.

Uwaga! Klejami poliuretanowymi, jednoskładnikowymi i dwuskładnikowymi (również poliuretanowo–epoksydowymi) można kleić parkiet składający się z elementów o dowolnej wielkości.

- dwuskładnikowo poliuretanowo–epoksydowe – łączą w sobie wyżej opisane cechy klejów poliuretanowych dwuskładnikowych ze zwiększoną przyczepnością do podłoża. Szybkość twardnienia powiązana jest z temperaturą otoczenia – nie może być on nanoszony w temperaturze poniżej 10°C i powyżej 30°C.

Uwaga! Trudno usuwa się go z powierzchni, dlatego trzeba szczególnie uważać w trakcie aplikacji, żeby nie zanieczyścić wierzchniej części parkietu.

- hybrydowe i silanowe – mają bardzo dobrze ocenianą przyczepność, pozwala to na stosowanie ich bez wcześniejszej aplikacji gruntu. Ich zaletą jest łatwość nanoszenia i możliwość użycia na wszystkich rodzajach parkietu.

Klej_do_parkietu_system_klepkiKlej_do_parkietu_system_klepkiKlej_do_parkietu_system_klepkiKlej_do_parkietu_system_klepki