Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jaki klej wybrać? Najważniejsze zastosowania kleju Mamut

Trwały, skuteczny i wydajny klej jest niezbędny do prawidłowego przeprowadzenia wielu prac wykończeniowych. Zastanawiasz się, jaki preparat sprawdzi się najlepiej? Zajrzyj do naszego poradnika - podpowiemy, jaki klej wybrać do różnych zadań.

Przejdź do następnych akapitów:
Jaki klej wybrać do drewna?
Klej do metalu - czym powinien się wyróżniać?
Jaki klej do plastiku wybrać?
Klej Mamut - do czego można go użyć?
Przystąp do działania!

Łączenie elementów przy pomocy odpowiedniego preparatu to element wielu prac budowlanych, wykończeniowych i monterskich. Szukasz produktu, który wykorzystasz jako klej do montażu lustra? A może zastanawiasz się, jakim klejem skleić plastik? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wszystkie tego typu pytania.

mamut_3mamut_3mamut_3mamut_3

Wyjaśnimy Ci, czym powinien cechować się dobry klej do plastiku, drewna i metalu, a także wskażemy Ci uniwersalne rozwiązania - czyli wielofunkcyjne preparaty, które wykorzystasz do różnych podłoży budowlanych. Dzięki temu Twoje przygotowania do prac wykończeniowych przebiegną znacznie sprawniej, a zakup materiałów będzie wiązał się z niższym kosztem.

Jaki klej wybrać do drewna?
Zastanawiasz się, jaki klej do drewna sprawdzi się najlepiej? W tej części poradnika poznasz rodzaje preparatów wiążących tego typu materiały budowlane i wykończeniowe. Doradzimy Ci także, na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny produkt.

Klej do drewna przydaje się do wielu zadań - zarówno w domu, jak i na posesji. Tego typu preparaty mogą okazać się niezbędne np. podczas renowacji mebli. Sprawdzają się też w trakcie montażu artykułów ozdobnych i maskujących, takich jak gzymsy lub listwy. Dobry klej do drewna umożliwi Ci też pracę przy przedmiotach stale wystawionych na działanie czynników atmosferycznych - mowa tu przede wszystkim o meblach ogrodowych, karmnikach dla ptaków i innych elementach wyposażenia posesji.

Jaki klej do drewna wykorzystać? Zwróć szczególną uwagę na preparaty o elastycznej formule. Ma ona szczególne znaczenie ze względu na wyjątkową specyfikę drewna - jest to tzw. materiał pracujący. Na skutek zmian w temperaturze i wilgotności powietrza włókna drewniane zmieniają swoją objętość (z tego względu np. podczas kładzenia parkietu przy ścianach pozostawia się niewielką szczelinę dylatacyjną). Klej do drewna cechujący się odpowiednim poziomem elastyczności gwarantuje, że zbyt twarda spoina nie spowoduje pęknięć czy innych uszkodzeń materiału – drewno będzie mogło pracować swobodnie.

magnusson_2magnusson_2magnusson_2magnusson_2

Kleje elastyczne najlepiej sprawdzą się do prac montażowych, ponieważ dostosowująca się do warunków spoina nie przenosi naprężenia z detalu na podłogę. W przypadku klejenia konstrukcyjnego lepiej jest zdecydować się na twardy klej. Mowa tu przede wszystkim o pracach stolarskich, czyli np. wykonywaniu mebli. Mniej elastyczne połączenie zagwarantuje większą stabilność intensywnie eksploatowanym i często obciążanym elementom wyposażenia, takim jak regały czy krzesła.

Wybierając klej odpowiedni do zaplanowanych przez Ciebie prac, zwróć uwagę również na kilka innych aspektów. Do najważniejszych należy uniwersalność – to czynnik decydujący o tym, czy preparat wykorzystasz także do połączenia drewna z innymi rodzajami materiałów. Istotny jest też czas otwarcia - wskazuje, jak szybko powinieneś rozprowadzić preparat w miejscu spojenia, zanim zacznie wiązać. Z kolei czas wiązania informuje, ile trzeba zaczekać na efekt.

Sprawdź też inne właściwości kleju, które decydują o jego funkcjonalności. Preparat jednoskładnikowy będzie gotowy do użycia bezpośrednio po otwarciu, zaś dwuskładnikowy wymaga połączenia z inną substancją (np. wodą) w celu uaktywnienia. Zadbaj też o dogodną formę nakładania. Jeżeli opakowanie nie zawiera aplikatora, konieczny może być zakup odpowiedniego kartusza.

Klej do metalu - czym powinien się wyróżniać?
Klejenie metalu to popularna metoda wykonywania nie tylko montażu, ale też drobnych napraw. Dzięki temu możesz przeprowadzić prace znacznie łatwiej, sprawniej i bez pozostawiania bałaganu, jaki zwykle towarzyszy np. wierceniu.

Zastanawiasz się, jaki klej do metalu najlepiej spełni swoje zadanie? Wysokiej jakości preparat musi cechować się sporą wszechstronnością. Jest to koniecznie z tego względu, że w wielu produktach metalowe elementy łączą się z różnego rodzaju powierzchniami – najczęściej wykonanymi z tworzywa sztucznego.

Jakim klejem skleić plastik z metalem? Dobry klej do metalu z pewnością sprawdzi się również do tego zadania. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnego produktu, upewnij się, jakie powierzchnie inne niż metal może połączyć.

Jaki klej do metalu wybrać? Zwróć uwagę na kilka cech, które decydują o przydatności produktu i wysokiej jakości połączenia. Wytrzymałość mechaniczna i fizyczna sprawia, że spoina zachowuje trwałość nawet w trudnych warunkach. Z kolei elastyczność odpowiada za odporność na zrywanie - nagły, silny ruch nie spowoduje rozłączenia elementów. Ze względu na różne przeznaczenie przedmiotów istotna jest również wytrzymałość względem warunków atmosferycznych – zwróć na to uwagę zwłaszcza wtedy, gdy zamierzasz stosować klej do metalu na tarasie, balkonie lub posesji.

Do ważnych zalet tego rodzaju preparatów zaliczyć należy również szybkość schnięcia. Krótki czas wiązania sprawi, że przedmiot będzie gotowy do użytkowania niedługo po zakończeniu pracy. Zwróć uwagę też na charakter podłoży, które może skleić preparat - zadbaj o to, aby wybrać klej odpowiedni zarówno do powierzchni gładkich, jak i porowatych.

mamut_5mamut_5mamut_5mamut_5

Jeżeli prace związane z łączeniem elementów zamierzasz przeprowadzać w zamkniętym pomieszczeniu, np. domowy wnętrzu lub warsztacie, upewnij się, że klej nie zawiera lotnych związków szkodliwych dla zdrowia. Chemiczne pozostałości mogą długo unosić się w powietrzu, wywołując nieprzyjemne dolegliwości u mieszkańców lub innych osób korzystających z tego samego pomieszczenia. Zadbaj o zdrowie swoje i domowników bądź współpracowników - wybierz preparat bezpieczny w użytkowaniu.

Aby wykonanie spoiny było dla Ciebie łatwe i wygodne, zastosuj odpowiedni aplikator. Zwykle jest on dołączony do produktu. Częstym rozwiązaniem ze strony producentów jest również użycie opakowania z wbudowanym aplikatorem, dzięki czemu praca z preparatem jest banalnie prosta - wystarczy otworzyć klej i rozprowadzić go na powierzchni łączenia.

Jak skutecznie połączyć elementy przy pomocy kleju do metalu? Zanim przystąpisz do pracy, zadbaj o przygotowanie powierzchni, które mają zostać sklejone. Staranne oczyszczenie i osuszenie pozwoli na stworzenie skutecznej spoiny, której wiązanie nie będzie osłabione przez wilgoć czy drobinki pyłu. Klej nakładaj w sposób zalecany w instrukcji dołączonej do produktu - metoda zależy w dużej mierze od powierzchni łączenia i ciężaru klejonych elementów. Odpowiednia aplikacja jest kluczowa dla uzyskania trwałej spoiny. Następnie dociśnij elementy lub pozostaw je po zetknięciu - sposób postępowania wynika z rodzaju kleju, więc ponownie sprawdź instrukcję, aby upewnić się co do właściwego kroku.

Jaki klej do plastiku wybrać?
Klejenie elementów z tworzywa sztucznego to prosty i szybki sposób na montaż różnego rodzaju produktów czy naprawę przedmiotów użytku codziennego. Zastanawiasz się, jaki klej do plastiku będzie odpowiedni? Ponieważ istnieje wiele rodzajów tworzywa sztucznego, najlepszym wyborem byłby taki klej do plastiku, który umożliwiałby łączenie różnych typów powierzchni - wykonanych np. z PCV, ABS, polipropylenu czy polietylenu. Dzięki temu nie musiałbyś kupować kilku produktów – wystarczyłby jeden preparat o szerokim zastosowaniu.

Zanim zadecydujesz, jaki klej do plastiku kupić, poznaj klasyfikację i właściwości dostępnych na rynku preparatów. Odrobina teorii pozwoli Ci w świadomy sposób wybrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie, a przemyślany zakup z pewnością okaże się trafiony.

Wśród klejów do plastiku największą popularnością cieszą się płynne preparaty na bazie wody z ewentualnym dodatkiem rozpuszczalników. Tego typu produkty wyróżniają się ekspresowym działaniem, więc wymagają sprawnej i precyzyjnej aplikacji. Na skutek kontaktu z powietrzem woda bądź rozpuszczalnik w szybkim tempie ulega odparowaniu, zaś pozostałe substancje klejące twardnieją, tworząc trwałą spoinę. Płynny klej doskonale sprawdzi się do połączenia porowatych powierzchni, jednak nie okaże się skuteczny w przypadku gładkich podłoży - jest to dość kłopotliwe, ponieważ ogromna część przedmiotów wykonanych z tworzywa sztucznego cechuje się gładką, pobawioną porów fakturą.

Wyróżniamy również kleje reakcyjne dostępne zarówno w wersji jednoskładnikowej - czyli gotowej do użycia od razu po otwarciu opakowania – jak i dwuskładnikowej, która wymaga rozrobienia przed użyciem. Warto zaznaczyć, że warianty dwuskładnikowe ze względu na zaawansowany skład mają lepszą przyczepność.

Do często stosowanych rozwiązań należą kleje kontaktowe. Ich zastosowanie polega na połączeniu klejonych powierzchni, pozostawieniu elementów na około 15 minut, a następnie ściśnięciu ich na czas wiązania. Wadą tego typu produktów jest zawartość toksycznych związków, dlatego podczas pracy należy zachować szczególne środki ostrożności zgodnie z zaleceniami producenta.

Klej Mamut - do czego można go użyć?
Szukasz preparatu, który sprawdzi się do łatwej instalacji półek, a może interesuje Cię klej do montażu lustra? Zwróć uwagę na uniwersalne produkty, które zastosujesz do wielu zadań. Poznaj klej Mamut marki Bostik - to jednoskładnikowy preparat o rewelacyjnym składzie, wyróżniający się doskonałą przyczepnością. Jest też trwale elastyczny, dzięki czemu zapewnia świetną jakość łączenia.

mamut_1mamut_1mamut_1mamut_1

Klej Mamut powstał na bazie MS polimeru, czyli modyfikowanych silanów. Jest bardzo łatwy do użycia i bezpieczny. Jego łagodny skład nie ingeruje w powierzchnię, na której go zastosujesz. Dzięki temu łączone elementy nie ulegają uszkodzeniu. Jednocześnie preparat marki Bostik jest całkowicie bezpieczny dla użytkownika. Nie spowoduje dolegliwości nawet u osób cierpiących na alergię lub szczególnie wrażliwych na chemię budowlaną. Klej Mamut spełnia restrykcyjne normy UE w zakresie ograniczenia emisji LZO - czyli lotnych związków organicznych, które są szkodliwe dla zdrowia i mogą stanowić zagrożenie dla człowieka.

Przemyślany skład, który został opracowany przez ekspertów, jest nie tylko przyjazny dla użytkownika i środowiska. Wyróżnia się też wszechstronnością, dzięki czemu preparat marki Bostik ma bardzo szerokie zastosowanie. Sprawdź, do czego możesz go wykorzystać podczas prac wykończeniowych w swoim domu!

Dzięki hybrydowej technologii HD Polymer klej Mamut doskonale sprawdzi się podczas montażu lustra - nawet jeśli ma ono ciężką ramę. Bez konieczności ingerencji w strukturę ściany ani stosowania podpórek przymocujesz lustro do ściany w zaledwie 10 sekund. Szybko, skutecznie i bez bałaganu związanego z wierceniem stworzysz kącik do pielęgnacji i stylizacji w toalecie, garderobie czy na przedpokoju.

Na tej samej zasadzie klej Mamut zadziała w przypadku mocowania półek i szafek do ścian. Wystarczy, że pokryjesz łączone powierzchnie klejem w odpowiedni sposób, aby uzyskać trwały i estetyczny efekt. Spoina jest bardzo wytrzymała - utrzyma ciężar zarówno samych mebli, jak i przechowywanych przedmiotów. Preparat ma zwięzłą formułę, dzięki czemu nie pozostawia zacieków – nie musisz się obawiać, że pod dolną krawędzią półki pojawi się nieestetyczny ślad.

mamut_2mamut_2mamut_2mamut_2

Klej marki Bostik doskonale sprawdza się w warunkach domowych i na zewnątrz - niestraszne mu czynniki pogodowe. Preparat jest odporny na wilgoć, a jego zakres tolerancji termicznej jest bardzo szeroki - wynosi od -40 °C do 90 °C. Dzięki temu wykorzystasz go w łazience, kuchni, czy na tarasie.

Preparat marki Bostik z siłą mamuta przytwierdzi różnego rodzaju elementy do podłoża budowlanego. Zastosujesz go podczas wielu prac monterskich. Z jego pomocą instalacja produktów dekoracyjnych i użytkowych nie sprawi Ci większego problemu. Klej posłuży Ci np. do przymocowania listew bądź ściennego wieszaka na odzież wierzchnią.

Zastanawiasz się, jakie jeszcze typy powierzchni połączysz przy pomocy tego silnego, elastycznego i przede wszystkim uniwersalnego preparatu? Klej Mamut doskonale sprawdzi się w przypadku materiałów takich, jak:

metal,

kamień,

korek,

drewno,

klinkier,

PCV,

glazura,

beton,

szkło,

płyta OSB,

ceramika.

Klej Mamut działa szybko i skutecznie. Trwałe wiązanie uzyskasz w ciągu 5-10 sekund, zaś podpieranie przyklejanych elementów nie jest wymagane. Do kartusza z klejem dołączony jest aplikator o przemyślanej konstrukcji. Nosek w kształcie litery V znacznie ułatwia pracę przy użyciu preparatu. Przekonaj się, że wszelkie prace monterskie w domu i na zewnątrz mogą być banalnie proste!

Przystąp do działania!
Prace budowlane, wykończeniowe i monterskie zawsze kojarzyły się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów i wielu trudów. Jednak dzięki innowacyjnym technologiom masz do dyspozycji nowoczesne materiały i artykuły, które w korzystnej cenie oferują rewelacyjną jakość i zadziwiającą wszechstronność. Do takich produktów należy między innymi polecany klej Mamut marki Bostik.

mamut_6mamut_6mamut_6mamut_6

Klej Mamut oraz wiele innych przydatnych produktów bez trudu odnajdziesz w naszej szerokiej ofercie narzędzi i artykułów niezbędnych podczas prac budowlanych, a później wykończeniowych. Skompletuj wszystko, czego Ci potrzeba, i przystąp do działania! Kupując kompletny zestaw produktów w jednym miejscu, zaoszczędzisz sporo czasu. Korzystając z możliwości kleju Mamut, również sporo zyskasz, otrzymując trwały i satysfakcjonujący efekt w ciągu krótkiej chwili.

Zanim zaczniesz, pamiętaj aby odpowiednio przygotować powierzchnie przeznaczone do sklejenia – powinny być czyste i suche, aby spoina uzyskała jak największą trwałość. Aplikacja kleju Mamut nie sprawi Ci problemu. Wystarczy, że przytrzymasz kartusz prostopadle do powierzchni, wyciskając paski w odstępach 10-20 cm. Wartość dopasuj do wagi przedmiotu, który zamierzasz przytwierdzić do podłoża.

Kolejnym krokiem jest złączenie powierzchni. Pomiędzy elementami powinna pozostać drobna szczelina o grubości 2-3 mm. Służy ona do zapewnienia właściwej wentylacji. Odpowiednia cyrkulacja powietrza wpływa na jakość łączenia i gwarantuje mu trwałość na jeszcze wyższym poziomie.

Data publikacji: 24.03.2021