Produkty

Ogrzewanie podłogowe – jaki klej do montażu posadzki wybrać?

Ogrzewanie podłogowe – jaki klej do montażu posadzki wybrać?

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, po które sięgamy coraz częściej, doceniając przede wszystkim komfort, jaki się z nim wiąże. Po jaki klej powinniśmy sięgnąć, kładąc na nim posadzkę z płytek lub z paneli? Oto poradnik, który ułatwi nam wybór!

Płytki na ogrzewaniu podłogowym – jaki klej się sprawdzi?

ogrzewanie podłogoweWykańczając posadzkę z ogrzewaniem podłogowym powinniśmy pamiętać o tym, by wybrać materiały o dobrym przewodzeniu ciepła. Należą do nich chociażby terakota, gres czy też naturalny kamień. Warto tu jednak pamiętać o jednym – taka okładzina kumuluje ciepło, a następnie oddaje je do pomieszczenia. I właśnie ten fakt powinniśmy uwzględnić, wybierając klej do płytek.

Jaki klej najlepiej sprawdzi się w przypadku posadzki narażonej na działanie wysokiej temperatury i na ruchy termiczne? Warto sięgnąć tu po zaprawę uelastycznioną i odkształcalną. Jeśli wybierzemy klej o mniejszej elastyczności, musimy liczyć się z tym, że może się wykruszać, powodując tym samym odspajanie płytek od podłoża.

Porada eksperta

Aby zwiększyć wytrzymałość posadzki na ogrzewaniu podłogowym, powinniśmy nanosić klej zarówno na podłoże, jak i na samą płytkę. Wykonując tę czynność w ten sposób, możemy być pewni, że zaprawa znajduje się na całej powierzchni, bez żadnych ubytków.

montowane ogrzewania podłogowegoJaka fuga do płytek będzie odpowiednia?

W przypadku fugi obowiązuje podobna zasada jak przy kleju do płytek – powinna być elastyczna i odkształcalna. Wybierając takie wypełnienie szczelin, nie będziemy się martwić o jego wykruszanie w czasie użytkowania. To z kolei mogłoby doprowadzić w przyszłości do poważnego uszkodzenia systemu ogrzewania – wystarczy, że w ubytki po wykruszonej fudze wniknie woda lub duża ilość kurzu. Chociażby z tego powodu warto regularnie kontrolować stan techniczny fugi i w razie potrzeby uzupełniać ją.

Panele na ogrzewaniu podłogowym – z klejem czy bez?

Chcąc ułożyć panele na ogrzewaniu podłogowym, pamiętajmy o tym, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy jest to system wodny. W przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego materiał mógłby się bowiem zbyt mocno nagrzewać – szybko uległby zatem wypaczeniu i wymagałby wymiany.

 Klej montażowy Soudal 100A 300 ml Po jakie panele powinniśmy sięgnąć w takiej sytuacji? Okazuje się, że doskonale nadają się do tego zarówno te laminowane, jak i drewniane. W tym drugim przypadku musi to być jednak taki gatunek drewna, który dobrze przewodzi ciepło. Najlepiej sprawdzą się w tej roli tak egzotyczne rodzaje, jak merbau, iroko czy bambus. Warto też sięgnąć po rodzimy dąb, który cechuje się równie dobrym współczynnikiem przenikania ciepła.

Na rynku spotkamy się z całym szeregiem specjalnych klejów do paneli, które można bez obaw stosować w przypadku ogrzewania podłogowego. Mimo to bardziej zalecane jest montowanie okładziny bez użycia żadnych spoin, czyli metodą na styk, jedynie przy użyciu zatrzasków. O tym, jak to zrobić prawidłowo, by gotowa posadzka była trwała i estetyczna, przeczytamy w tym artykule.

Sprawdźmy również, jakie zalety niesie za sobą zastosowanie ogrzewania podłogowego.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaki klej wybrać? Najważniejsze zastosowania kleju Mamut

Jaki klej wybrać? Najważniejsze zastosowania kleju Mamut
Trwały, skuteczny i wydajny klej jest niezbędny do prawidłowego przeprowadzenia wielu prac wykończeniowych. Zastanawiasz się, jaki preparat sprawdzi s...
Czytaj więcej

Kleje do drewna – podział i właściwości

Kleje do drewna – podział i właściwości
Klejenie pozwala na połączenie ze sobą dwóch drewnianych elementów bez konieczności wiercenia w nich otworów i stosowania wkręt&o...
Czytaj więcej

Narzędzia i akcesoria do hobbystycznej renowacji drewna

Narzędzia i akcesoria do hobbystycznej renowacji drewna
Renowacja drewna to sposób na przedłużenie jego funkcjonalności i pięknego wyglądu. Przy użyciu odpowiednich akcesoriów i narzędzi możemy odnowić każd...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ogrzewanie podłogowe – jaki klej do montażu posadzki wybrać?